Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
51°56'34" N, 17°34'16" E
Wielkopolskie
2017-02-03
2020-02-03 02:01

Opis Witaszyc

Witaszyce to całkiem spora, a przy tym niezwykle ciekawa wieś w województwie wielkopolskim, leżąca przy głównej drodze nr 11, nieco na wschód od Jarocina.Niegdyś była to jedna z najbardziej uprzemysłowionych wsi w Polsce, z cukrownią, rafinerią, zakładem obróbki lnu oraz cegielnią, do której z pobliskiej kopalni materiał dowoziła kolejka wąskotorowa. Dziś przemysł tutaj upadł, za to miejscowość przyciąga bardziej turystów.

Witaszyce pałac
Witaszyce pałac

Historia Witaszyc sięga aż XIV wieku, kiedy osada ta należała do dóbr biskupów poznańskich. Podczas zaborów w XIX wieku Witaszyce trafiły w ręce niemieckich właścicieli, za czasów Willego Dulong wybudowano tu okazały pałac, który stał się jego rodzinną rezydencją.

Pałac w Witaszycach

Na piękny, zabytkowy zespół pałacowy składają się: neobarokowy pałac z 1899 roku, późnobarokowy dworek, folwark i otaczający wszystkie zabudowania park krajobrazowy z pomnikowym drzewostanem.

Witaszyce pałac
Witaszyce pałac
Muzeum pałacowe


Obecnie ładnie odrestaurowany pałac w Witaszycach znajduje się w rękach prywatnych, istnieje tu hotel oraz restauracja. W odrestaurowanym dworku natomiast powstały bardzo ciekawe muzea - jedyne w Polsce Muzeum Napoleońskie i oryginalne Muzeum Gwiezdnych Wojen.

Inne atrakcje w Witaszych

- Kościół Wiebowzięcia NMP, ul. Kolejowa - ciekawa architektonicznie świątynia z 1931 roku, z wysoką wieżą dobudowaną w połowie XX wieku

Muzeum Napoleońskie
Muzeum Napoleońskie


- Kościół Św. Trójcy, ul. Stawna, ul. Stawna - stary kościółek murowany powstał w 1808 roku jako klasycystyczna, jednonawowa świątynia, która stoi do dziś na miejscu wcześniejszej świątyni, obok stoi drewniana dzwonnica

Muzeum Gwiezdnych Wojen Kościół Wniebowzięcia NMP w Witaszych Kościół Św. Trójcy w Witaszycach Witaszyce dzwonnica

Witaszyce noclegi

Witaszyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Witaszycach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Witaszyce na blogu

Zdjęcie Miłośnicy Wojen do Witaszyc!
Miłośnicy Wojen do Witaszyc!
Choć Witaszyce to bardzo spokojna wieś w Wielkopolsce, zapraszam tu wszystkich miłośników wojen. Czemu? Do pięknego Pałacu Witaszyce, którego właściciel z pasją urządził tu dwa arcyciekawe Muzea - jedyne w Polsce Muzeum Napoleońskie i unikatowe Muzeum Gwiezdnych Wojen! Miłośnicy historii i gwiezdnej sagi Star Wars będą z pewnością zachwyceni tym miejscem, a i innym się tutaj spodoba! …
Wokół turystyki · 2015-07-13 13:48:55

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020