Witaszyce

Witaszyce

(4.4 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Witaszyce to całkiem spora, a przy tym niezwykle ciekawa wieś w województwie wielkopolskim, leżąca przy głównej drodze nr 11, nieco na wschód od Jarocina.

Niegdyś była to jedna z najbardziej uprzemysłowionych wsi w Polsce, z cukrownią, rafinerią, zakładem obróbki lnu oraz cegielnią, do której z pobliskiej kopalni materiał dowoziła kolejka wąskotorowa. Dziś przemysł tutaj upadł, za to miejscowość przyciąga bardziej turystów.

Witaszyce pałac
Witaszyce pałac


Historia Witaszyc sięga aż XIV wieku, kiedy osada ta należała do dóbr biskupów poznańskich. Podczas zaborów w XIX wieku Witaszyce trafiły w ręce niemieckich właścicieli, za czasów Willego Dulong wybudowano tu okazały pałac, który stał się jego rodzinną rezydencją.

Pałac w Witaszycach

Na piękny, zabytkowy zespół pałacowy składają się: neobarokowy pałac z 1899 roku, późnobarokowy dworek, folwark i otaczający wszystkie zabudowania park krajobrazowy z pomnikowym drzewostanem.

Witaszyce pałac
Witaszyce pałac

Obecnie ładnie odrestaurowany pałac w Witaszycach znajduje się w rękach prywatnych, istnieje tu hotel oraz restauracja. W odrestaurowanym dworku natomiast powstały bardzo ciekawe muzea - jedyne w Polsce Muzeum Napoleońskie i oryginalne Muzeum Gwiezdnych Wojen.

Inne atrakcje w Witaszych

- Kościół Wiebowzięcia NMP, ul. Kolejowa - ciekawa architektonicznie świątynia z 1931 roku, z wysoką wieżą dobudowaną w połowie XX wieku

Witaszyce pałac
Muzeum pałacowe
Muzeum Napoleońskie


- Kościół Św. Trójcy, ul. Stawna, ul. Stawna - stary kościółek murowany powstał w 1808 roku jako klasycystyczna, jednonawowa świątynia, która stoi do dziś na miejscu wcześniejszej świątyni, obok stoi drewniana dzwonnica

Noclegi w Witaszycach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Witaszyce - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Witaszyc

Muzeum Gwiezdnych Wojen
Kościół Wniebowzięcia NMP w Witaszych
Kościół Św. Trójcy w Witaszycach
Witaszyce dzwonnica
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023