Kościół Św. Michała Archanioła w Gdyni

Kościół Św. Michała Archanioła w Gdyni
54°32'50" N, 18°33'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 19:00–19:30
  • wtorek: 08:30–09:00
  • środa: 16:00–17:00
  • czwartek: 08:30–09:00
  • piątek: 08:30–09:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Położony w gdyńskiej dzielnicy Oksywie zabytkowy kościół Św. Michała Archanioła to najstarszy w mieście zachowany budynek. Historia średniowiecznej świątyni sięga roku 1124, kiedy to ufundował ją książę gdański Świętopełk II. Był to kościół romański, którego do dziś zachowała się ściana w części zachodniej.W XIV wieku kościół w Gdyni rozbudowano, dodając wschodnią część prezbiterium oraz nawę boczną. W czasie wojny szwedzkiej świątynię zniszczono, a po odbudowie w 1687 roku dodano drewnianą wieżę, zakończoną barokowym hełmem. W czasie II wojny światowej kościół też ucierpiał, ale został odrestaurowany. W otoczeniu kościoła znajduje się też stary cmenatrz oksywski. W latach 1921-36 na tym niewielkim, parafialnym cmentarzu grzebano żołnierzy przybyłych na Oksywie, by bronić morskich granic. Tutaj też pochowani są marynarze walczący na morzu, m.in. marynarze z ORP "Mazur" i ORP "Nurek". Na ścianie zewnętrznej kościoła widnieją tablice poświęcone okrętom zatopionym podczas II wojny światowej.

Kościół Św. Michała Archanioła
ul. Płk. Dąbka 1, Gdynia-Oksywie
tel. 58/ 665-00-63
www.parafia.oksy.net.pl

Pierwotny autor treści: PiotrGdynia noclegi

Gdynia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020