Kościół Św. Michała Archanioła w Gdyni

Kościół Św. Michała Archanioła w Gdyni
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Położony w gdyńskiej dzielnicy Oksywie zabytkowy kościół Św. Michała Archanioła to najstarszy w mieście zachowany budynek. Historia średniowiecznej świątyni sięga roku 1124, kiedy to ufundował ją książę gdański Świętopełk II. Był to kościół romański, którego do dziś zachowała się ściana w części zachodniej.

W XIV wieku kościół w Gdyni rozbudowano, dodając wschodnią część prezbiterium oraz nawę boczną. W czasie wojny szwedzkiej świątynię zniszczono, a po odbudowie w 1687 roku dodano drewnianą wieżę, zakończoną barokowym hełmem. W czasie II wojny światowej kościół też ucierpiał, ale został odrestaurowany. 

W otoczeniu kościoła znajduje się też stary cmenatrz oksywski. W latach 1921-36 na tym niewielkim, parafialnym cmentarzu grzebano żołnierzy przybyłych na Oksywie, by bronić morskich granic. Tutaj też pochowani są marynarze walczący na morzu, m.in. marynarze z ORP "Mazur" i ORP "Nurek". Na ścianie zewnętrznej kościoła widnieją tablice poświęcone okrętom zatopionym podczas II wojny światowej.

Kościół Św. Michała Archanioła
ul. Płk. Dąbka 1, Gdynia-Oksywie
tel. 58/ 665-00-63
www.parafia.oksy.net.pl

Pierwotny autor treści: Piotr

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 19:00–19:30
  • wtorek: 08:30–09:00
  • środa: 16:00–17:00
  • czwartek: 08:30–09:00
  • piątek: 08:30–09:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Gdyni

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024