Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Kościół Św. Michała Archanioła w Gdyni

Kościół Św. Michała Archanioła w Gdyni

(4.7 głosów: 3)
Oceń i napisz opinię

Położony w gdyńskiej dzielnicy Oksywie zabytkowy kościół Św. Michała Archanioła to najstarszy w mieście zachowany budynek. Historia średniowiecznej świątyni sięga roku 1124, kiedy to ufundował ją książę gdański Świętopełk II. Był to kościół romański, którego do dziś zachowała się ściana w części zachodniej.W XIV wieku kościół w Gdyni rozbudowano, dodając wschodnią część prezbiterium oraz nawę boczną. W czasie wojny szwedzkiej świątynię zniszczono, a po odbudowie w 1687 roku dodano drewnianą wieżę, zakończoną barokowym hełmem. W czasie II wojny światowej kościół też ucierpiał, ale został odrestaurowany. 

W otoczeniu kościoła znajduje się też stary cmenatrz oksywski. W latach 1921-36 na tym niewielkim, parafialnym cmentarzu grzebano żołnierzy przybyłych na Oksywie, by bronić morskich granic. Tutaj też pochowani są marynarze walczący na morzu, m.in. marynarze z ORP "Mazur" i ORP "Nurek". Na ścianie zewnętrznej kościoła widnieją tablice poświęcone okrętom zatopionym podczas II wojny światowej.Kościół Św. Michała Archanioła
ul. Płk. Dąbka 1, Gdynia-Oksywie
tel. 58/ 665-00-63
www.parafia.oksy.net.pl

Pierwotny autor treści: PiotrGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 19:00–19:30
  • wtorek: 08:30–09:00
  • środa: 16:00–17:00
  • czwartek: 08:30–09:00
  • piątek: 08:30–09:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Gdynia noclegi

Gdynia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gdynia
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
54°32'50N, 18°33'8E
06 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację