Kasztel w Szymbarku

Szymbark kasztel
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Kasztel w Szymbarku koło Gorlic w Małopolsce to dawny dwór obronny Gładyszów - bardzo cenny zabytek architektury renesansu w Polsce, a przy okazji czołowy przykład kasztelu polskiego. Stoi on na malowniczej skarpie rzeki Ropy.

Kasztel wznoszono w dwóch etapach, pierwszy w I połowie XVI wieku, a drugi w latach 1585-90. Budowlę postawiono z miejscowego kamienia łamanego z dodatkiem cegły. Kasztel zwieńczony jest attyką arkadową, a poniżej wykonano dekorację sgraffitową, zaś okna ujęto w profilowane kamienne obramienia. Dodatkowo dwór posiada cztery narożne baszty alkierzowe.

Kasztel w Szymbarku
Kasztel w Szymbarku

Kasztel pełnił różne funkcje - reprezentacyjną, mieszkalną i obronną, był także lamusem na przetrzymywanie niepotrzebnych przedmiotów. Budowla posiada 2 piwnice, na parterze sień i dwie izby, a na piętrze wielką salę reprezentacyjną, mniejszą salę oraz cztery małe izdebki w alkierzach.

Kasztel zamieszkiwany był do końca XVIII wieku. Obecnie w pięknie odrestaurowanym kasztelu w Szymbarku mieści się oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, którego oddziałem jest również Dwór Karwacjanów w Gorlicach.

Szymbark
Szymbark

Kasztel - oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Szymbark
tel. 18/ 351-31-14
www.muzeum.gorlice.pl
Godziny zwiedzania: V-IX wt-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00, pn nieczynne, X-IV wt-nd 9.00-16.00, pn nieczynne
Bilety: wstęp wolny

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Noclegi w Gorlicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Szymbark
(4 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024