Kasztel w Szymbarku koło Gorlic w Małopolsce to dawny dwór obronny Gładyszów - bardzo cenny zabytek architektury renesansu w Polsce, a przy okazji czołowy przykład kasztelu polskiego. Stoi on na malowniczej skarpie rzeki Ropy.
Kasztel wznoszono w dwóch etapach, pierwszy w I połowie XVI wieku, a drugi w latach 1585-90. Budowlę postawiono z miejscowego kamienia łamanego z dodatkiem cegły. Kasztel zwieńczony jest attyką arkadową, a poniżej wykonano dekorację sgraffitową, zaś okna ujęto w profilowane kamienne obramienia. Dodatkowo dwór posiada cztery narożne baszty alkierzowe.
Kasztel pełnił różne funkcje - reprezentacyjną, mieszkalną i obronną, był także lamusem na przetrzymywanie niepotrzebnych przedmiotów. Budowla posiada 2 piwnice, na parterze sień i dwie izby, a na piętrze wielką salę reprezentacyjną, mniejszą salę oraz cztery małe izdebki w alkierzach.
Kasztel zamieszkiwany był do końca XVIII wieku. Obecnie w pięknie odrestaurowanym kasztelu w Szymbarku mieści się oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, którego oddziałem jest również Dwór Karwacjanów w Gorlicach.
Kasztel - oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Szymbark
tel. 18/ 351-31-14
www.muzeum.gorlice.pl
Godziny zwiedzania: V-IX wt-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00, pn nieczynne, X-IV wt-nd 9.00-16.00, pn nieczynne
Bilety: wstęp wolny
Gorlice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.