49°37'15" N, 21°5'42" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Kasztel w Szymbarku koło Gorlic w Małopolsce to dawny dwór obronny Gładyszów - bardzo cenny zabytek architektury renesansu w Polsce, a przy okazji czołowy przykład kasztelu polskiego. Stoi on na malowniczej skarpie rzeki Ropy.Kasztel wznoszono w dwóch etapach, pierwszy w I połowie XVI wieku, a drugi w latach 1585-90. Budowlę postawiono z miejscowego kamienia łamanego z dodatkiem cegły. Kasztel zwieńczony jest attyką arkadową, a poniżej wykonano dekorację sgraffitową, zaś okna ujęto w profilowane kamienne obramienia. Dodatkowo dwór posiada cztery narożne baszty alkierzowe.

Kasztel w Szymbarku
Kasztel w Szymbarku

Kasztel pełnił różne funkcje - reprezentacyjną, mieszkalną i obronną, był także lamusem na przetrzymywanie niepotrzebnych przedmiotów. Budowla posiada 2 piwnice, na parterze sień i dwie izby, a na piętrze wielką salę reprezentacyjną, mniejszą salę oraz cztery małe izdebki w alkierzach.

Kasztel zamieszkiwany był do końca XVIII wieku. Obecnie w pięknie odrestaurowanym kasztelu w Szymbarku mieści się oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, którego oddziałem jest również Dwór Karwacjanów w Gorlicach.

Szymbark
Szymbark


Kasztel - oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Szymbark
tel. 18/ 351-31-14
www.muzeum.gorlice.pl
Godziny zwiedzania: V-IX wt-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00, pn nieczynne, X-IV wt-nd 9.00-16.00, pn nieczynne
Bilety: wstęp wolny

Szymbark

Gorlice noclegi

Gorlice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021