Szymbark kasztel, kasia ejsmont

Kasztel w Szymbarku

(4 głosów: 11)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kasztel w Szymbarku koło Gorlic w Małopolsce to dawny dwór obronny Gładyszów - bardzo cenny zabytek architektury renesansu w Polsce, a przy okazji czołowy przykład kasztelu polskiego. Stoi on na malowniczej skarpie rzeki Ropy.Kasztel wznoszono w dwóch etapach, pierwszy w I połowie XVI wieku, a drugi w latach 1585-90. Budowlę postawiono z miejscowego kamienia łamanego z dodatkiem cegły. Kasztel zwieńczony jest attyką arkadową, a poniżej wykonano dekorację sgraffitową, zaś okna ujęto w profilowane kamienne obramienia. Dodatkowo dwór posiada cztery narożne baszty alkierzowe.

Kasztel w Szymbarku, kasia ejsmont
Kasztel w Szymbarku, kasia ejsmont

Kasztel pełnił różne funkcje - reprezentacyjną, mieszkalną i obronną, był także lamusem na przetrzymywanie niepotrzebnych przedmiotów. Budowla posiada 2 piwnice, na parterze sień i dwie izby, a na piętrze wielką salę reprezentacyjną, mniejszą salę oraz cztery małe izdebki w alkierzach.Kasztel zamieszkiwany był do końca XVIII wieku. Obecnie w pięknie odrestaurowanym kasztelu w Szymbarku mieści się oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, którego oddziałem jest również Dwór Karwacjanów w Gorlicach.

Szymbark, kasia ejsmont
Szymbark, kasia ejsmont

Kasztel - oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Szymbark
tel. 18/ 351-31-14
www.muzeum.gorlice.pl
Godziny zwiedzania: V-IX wt-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00, pn nieczynne, X-IV wt-nd 9.00-16.00, pn nieczynne
Bilety: wstęp wolnySzymbark, kasia ejsmont

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Gorlice noclegi

Gorlice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gorlice Małopolska
Pałace i dworki
Normalna
dwory kasztele
49°37'15N, 21°5'42E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021