, Jerzy Jan

Karpacka Troja

(4.4 głosów: 46)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja znajduje się w Trzcinicy, w południowo-wschodniej Polsce, około 10 km na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

Jak to się zaczęło

Miejsce, w którym powstał Skansen, to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto tu ponad 160 tys. zabytków - naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu oraz brązu i żelaza.

, Jerzy Jan
, Jerzy Jan


Dlaczego Karpacka Troja?

W Trzcinicy koło Jasła, tu, gdzie teraz stoi Skansen, odkryto jedną z pierwszych ufortyfikowanych osad znanych z obszaru Polski. Powstała ona na początku epoki brązu, ponad 4000 lat temu! Tutaj także odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Fuzesabony, z wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Właśnie dlatego miejsce to nazwano Karpacką Troją.

Wały Królewskie

Po ponad 2 tys. lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie, którzy wznieśli tu wielki gród otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dzią w niektórych częściach osiągają 10 m wysokości. Stanowisko to nazywane jest "Wałami Królewskimi". Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e.

, Jerzy Jan
, Jerzy Jan

Zwiedzanie Skansenu

Cały Skansen w Trzcinicy składa się z grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowano ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat. W parku archeologicznym zrekonstruowano wioskę otomańską z początków epoki brązu oraz słowiańską z wczesnego średniowiecza. Powstał także nowoczesny pawilon z salą ekspozycyjną, konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci i przytulną "Salką Małego Odkrywcy". Zwiedzanie Karpackiej Troi odbywa się od wtorku do niedzieli, w poniedziałki nieczynne.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
Trzcinica 646, Przysieki
tel. 13/ 440-50-40
www.karpackatroja.pl
Godziny zwiedzania: cały rok wt-nd 9.00 - 15.30-19.00 (zależnie od miesiąca)
Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 13 zł, dzieci do lat 6 bezpłatnie

, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
, Jerzy Jan


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–15:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: 09:00–15:00
  • sobota: 09:00–15:00
  • niedziela: 09:00–15:00

Jasło noclegi

Jasło to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
, Jerzy Jan
Jasło
Perełka
skanseny parki rozrywki dla dzieci
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DominikPL
Fantastyczne miejsce! Polecam!!!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023