Kaplica Św. Jana Kantego w Kętach

Kęty Kaplica Św. Jana z Kęt
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Kaplica Św. Jana Kantego w Kętach to wolnostojąca świątynia, bardzo ważna dla mieszkańców miasta, a licznie odwiedzana też przez turystów i pielgrzymów z całego kraju.

Kaplica stoi ponoć w miejscu narodzin Jana z Kęt - patrona miasta, niedaleko jego domu rodzinnego. Pierwotnie była drewniana i powstała już w 1648 roku, fundacji Sykstusa Lubomirskiego.

Kęty Kaplica Św. Jana Kantego
Kęty Kaplica Św. Jana Kantego


Niezwykle żywy kult błogosławionego, a później Św. Jana Kantego sprawił, że w początkach XVIII wieku postanowiono kaplicę rozbudować. Tak powstała obecna, barokowa świątynia jednonawowa, która została poświęcona w 1781 roku. Jej fasada jest bardzo efektowna, a fundatorem kościółka byli ks. Marcin Ośliński - dziekan kolegiaty Św. Anny w Krakowie oraz ks. Jan Chryzostom Pyzowic - kanonik krakowski i prebendarz kaplicy Św. Jana Kantego.

Ołtarz główny w kaplicy pochodzi z 1722 roku i przedstawia Św. Jana Kantego - profesora Akademii Krakowskiej. Wnętrze świątyni nakrywa sklepienie kolebkowe. Kaplicą opiekuje się obecnie pobliska parafia Św. Małgorzaty i Katarzyny. Kaplica jest miejscem licznych pielgrzymek.

Kaplica Św. Jana Kantego
ul. Ludowiki, Kęty

Noclegi w Kętach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024