Kaplica Św. Jana Kantego w Kętach

Kaplica Św. Jana Kantego w Kętach

Kaplica Św. Jana Kantego w Kętach to wolnostojąca świątynia, bardzo ważna dla mieszkańców miasta, a licznie odwiedzana też przez turystów i pielgrzymów z całego kraju.Kaplica stoi ponoć w miejscu narodzin Jana z Kęt - patrona miasta, niedaleko jego domu rodzinnego. Pierwotnie była drewniana i powstała już w 1648 roku, fundacji Sykstusa Lubomirskiego.

Kęty Kaplica Św. Jana Kantego
Kęty Kaplica Św. Jana Kantego

Niezwykle żywy kult błogosławionego, a później Św. Jana Kantego sprawił, że w początkach XVIII wieku postanowiono kaplicę rozbudować. Tak powstała obecna, barokowa świątynia jednonawowa, która została poświęcona w 1781 roku. Jej fasada jest bardzo efektowna, a fundatorem kościółka byli ks. Marcin Ośliński - dziekan kolegiaty Św. Anny w Krakowie oraz ks. Jan Chryzostom Pyzowic - kanonik krakowski i prebendarz kaplicy Św. Jana Kantego.

Ołtarz główny w kaplicy pochodzi z 1722 roku i przedstawia Św. Jana Kantego - profesora Akademii Krakowskiej. Wnętrze świątyni nakrywa sklepienie kolebkowe. Kaplicą opiekuje się obecnie pobliska parafia Św. Małgorzaty i Katarzyny. Kaplica jest miejscem licznych pielgrzymek.Kaplica Św. Jana Kantego
ul. Ludowiki, Kęty

Kęty noclegi

Kęty to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021