Kęty Kaplica Św. Jana z Kęt

Kaplica Św. Jana Kantego w Kętach

(5 głosów: 3)

Kaplica Św. Jana Kantego w Kętach to wolnostojąca świątynia, bardzo ważna dla mieszkańców miasta, a licznie odwiedzana też przez turystów i pielgrzymów z całego kraju.Kaplica stoi ponoć w miejscu narodzin Jana z Kęt - patrona miasta, niedaleko jego domu rodzinnego. Pierwotnie była drewniana i powstała już w 1648 roku, fundacji Sykstusa Lubomirskiego.

Kęty Kaplica Św. Jana Kantego
Kęty Kaplica Św. Jana Kantego

Niezwykle żywy kult błogosławionego, a później Św. Jana Kantego sprawił, że w początkach XVIII wieku postanowiono kaplicę rozbudować. Tak powstała obecna, barokowa świątynia jednonawowa, która została poświęcona w 1781 roku. Jej fasada jest bardzo efektowna, a fundatorem kościółka byli ks. Marcin Ośliński - dziekan kolegiaty Św. Anny w Krakowie oraz ks. Jan Chryzostom Pyzowic - kanonik krakowski i prebendarz kaplicy Św. Jana Kantego.Ołtarz główny w kaplicy pochodzi z 1722 roku i przedstawia Św. Jana Kantego - profesora Akademii Krakowskiej. Wnętrze świątyni nakrywa sklepienie kolebkowe. Kaplicą opiekuje się obecnie pobliska parafia Św. Małgorzaty i Katarzyny. Kaplica jest miejscem licznych pielgrzymek.

Kaplica Św. Jana Kantego
ul. Ludowiki, KętyKęty noclegi

Kęty to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kęty
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kaplice kościoły
49°53'4N, 19°13'16E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021