Jezioro Klimkówka

Klimkówka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Jezioro Klimkówka rozlewa się w miejscowości o tej samej nazwie, nieco na południe od miejscowości Łosie koło Gorlic w Małopolsce. To zbiornik zaporowy utworzony w 1994 roku na rzece Ropie.

Woda zretencjonowana w zbiorniku jest wykorzystywana do celów energetycznych. Ale pełni też funkcje przyrodnicze, krajobrazowe oraz turystyczno-rekreacyjne, bowiem jezioro osadzone wśród wzgórz Beskidu Gorlickiego, pięknie współgra z otoczeniem. Klimkówka jest też źródłem wody pitnej i przemysłowej dla Gorlic oraz Jasła.

Klimkówka - Piwcok
Klimkówka - Piwcok

Zapora

Na Klimkówce powstała zapora - jej wysokość wynosi 37 m, a rozpiętość 210 m. Przy zaporze istnieje mała, szczytowa elektrownia o mocy 1,1 MW. Jezioro Klimkówka ma 6,5 km długości i 300-800 metrów szerokości, a głębokość do 31 m.

Filmowa Klimkówka

Ciekawostką jest, że Klimkówka stała się scenerią dla kadrów filmu "Ogniem i mieczem". Kręcono tu ujęcia przedstawiające rzekę Dniepr, zaraz po spiętrzeniu wody na zalewie, kiedy jeszcze brzegi były dziewicze, bez infrastruktury turystycznej.

Noclegi w Małopolsce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.2 głosów: 21)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 21)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024