Klimkówka, Monika Oko

Jezioro Klimkówka

(4.2 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jezioro Klimkówka rozlewa się w miejscowości o tej samej nazwie, nieco na południe od miejscowości Łosie koło Gorlic w Małopolsce. To zbiornik zaporowy utworzony w 1994 roku na rzece Ropie.

Woda zretencjonowana w zbiorniku jest wykorzystywana do celów energetycznych. Ale pełni też funkcje przyrodnicze, krajobrazowe oraz turystyczno-rekreacyjne, bowiem jezioro osadzone wśród wzgórz Beskidu Gorlickiego, pięknie współgra z otoczeniem. Klimkówka jest też źródłem wody pitnej i przemysłowej dla Gorlic oraz Jasła.

Klimkówka - Piwcok, Paweł Widelski
Klimkówka - Piwcok, Paweł Widelski


Zapora

Na Klimkówce powstała zapora - jej wysokość wynosi 37 m, a rozpiętość 210 m. Przy zaporze istnieje mała, szczytowa elektrownia o mocy 1,1 MW. Jezioro Klimkówka ma 6,5 km długości i 300-800 metrów szerokości, a głębokość do 31 m.

Filmowa Klimkówka

Ciekawostką jest, że Klimkówka stała się scenerią dla kadrów filmu "Ogniem i mieczem". Kręcono tu ujęcia przedstawiające rzekę Dniepr, zaraz po spiętrzeniu wody na zalewie, kiedy jeszcze brzegi były dziewicze, bez infrastruktury turystycznej.

Łosie noclegi

Łosie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023