Geosfera

Geosfera w Jaworznie

(4.7 głosów: 32)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Geosfera w Jaworznie to popularne miejsce rekreacji w nieczynnym już kamieniołomie Sodowa Góra, zwanym też Sadowa Góra. Znajduje się na północ od centrum Jaworzna, w dzielnicy Warpie. Jest to dawny kamieniołom Zakładów Dolomitowych Szczakowa. Wydobycie tegoż kruszcu zakończyło się tu w 1998 roku i powstało wówczas jedno z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Jaworzna i całego Zagłębia.

Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Na skróty - lista atrakcji Geosfery

  • Plaża z leżakami
  • Modele dinozaurów i innych gadów
  • Modele obrazujące kształtowanie się lądów i oceanów w przeszłości geologicznej
  • Skamieniałości, m.in. notozaura - drapieżnego, prymitywnego płetwojaszczura
  • Autentyczne odciski dinozaurów
  • Skały triasowe ze skamieniałościami widoczne na ścieżce spacerowej
  • Ściany kamieniołomu
  • Ciekawa roślinność
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Geopark

W tym cichym, malowniczym zakątku od jakiegoś czasu trwały prace budowlane, powstał tu Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA czyli geologiczny park rozrywki. W tym parku zarówno dzieci jak i dorośli mogą zobaczyć prawdziwe odciski dinozaurów oraz modele dinozaurów. Można również pospacerować powstałymi alejkami wśród warstw, tworzących tu niegdyś dno ogromnego morza i zobaczyć na tablicach, jak kształtowały się lądy i oceany na Ziemi na przestrzeni er geologicznych, a na koniec odpocząć przy ognisku. Latem można też poplażować. Czekają tez ogrody sensoryczne, modele zwierząt kopalnych, a wszystko w pięknej scenerii kamieniołomu. Polecam Jaworzno na przyrodnicze wędrowanie!Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Ciekawostki geologiczne

W Geosferze zobaczysz ciekawostki geologiczne np. różne warstwy ziemi na otaczających nas ścianach sięgających 25 metrów wysokości. Geolodzy w wyrobiskach kamieniołomu Sodowa Góra odkryli też ciekawe skamieliny sprzed wielu milionów lat. Na trasie spacerowej zobaczysz odsłonięte skały węglanowe, triasowe wraz ze skamieniałościami. Największą ciekawostką wśród skamielin jest notozaur - triasowy, drapieżny prajaszczur wodno-lądowy.  Znalezione tu fragmenty szkieletu tego prymitywnego płetwojaszczura to niezwykle cenne odkrycie. Uważny obserwator dostrzeże też megariplemarki - pofalowane dno dawnego morza. Mówią nam one o potężnych tropikalnych huraganach, jakie miały tu wówczas miejsce.

Rekultywacja Śląska

Geosfera to jedno z ciekawszych miejsc w Jaworznie i wspaniały przykład zrekultywowanych miejsc poprzemysłowych na Górnym Śląsku. Podobnie jak pobliski Park Gródek czy Zalew Sosina to unikatowe miejscówki, które po działalności degradacyjnej człowieka, dzięki ciekawym pomysłom i zagospodarowaniu, nie tylko wróciły na łono natury, ale stały się wspaniałym miejscem rodzinnej rekreacji i co najważniejsze, dostępnej bezpłatnie dla każdego.

Geosfera
Geosfera

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Geosfera - Kamieniołom Sodowa Góra
ul. Jaworznicka, ul. Św. Wojciecha, Jaworzno

GPS: 50°13'41N, 19°16'26E

Jaworzno noclegi

Jaworzno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Geosfera
Kamieniołom Sadowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Geosfera
Geosfera
Jaworzno Górny Śląsk
Ważna
czynne cały rok dla rodziny dla dzieci wstęp bezpłatny dostępne dla wózków kamieniołomy geoparki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023