Geosfera w Jaworznie

Geosfera
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Geosfera w Jaworznie to popularne miejsce rekreacji w nieczynnym już kamieniołomie Sodowa Góra, zwanym też Sadowa Góra. Znajduje się na północ od centrum Jaworzna, w dzielnicy Warpie. Jest to dawny kamieniołom Zakładów Dolomitowych Szczakowa. Wydobycie tegoż kruszcu zakończyło się tu w 1998 roku i powstało wówczas jedno z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Jaworzna i całego Zagłębia.

Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie

Na skróty - lista atrakcji Geosfery

  • Plaża z leżakami
  • Modele dinozaurów i innych gadów
  • Modele obrazujące kształtowanie się lądów i oceanów w przeszłości geologicznej
  • Skamieniałości, m.in. notozaura - drapieżnego, prymitywnego płetwojaszczura
  • Autentyczne odciski dinozaurów
  • Skały triasowe ze skamieniałościami widoczne na ścieżce spacerowej
  • Ściany kamieniołomu
  • Ciekawa roślinność
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie

Geopark

W tym cichym, malowniczym zakątku od jakiegoś czasu trwały prace budowlane, powstał tu Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA czyli geologiczny park rozrywki. W tym parku zarówno dzieci jak i dorośli mogą zobaczyć prawdziwe odciski dinozaurów oraz modele dinozaurów. Można również pospacerować powstałymi alejkami wśród warstw, tworzących tu niegdyś dno ogromnego morza i zobaczyć na tablicach, jak kształtowały się lądy i oceany na Ziemi na przestrzeni er geologicznych, a na koniec odpocząć przy ognisku. Latem można też poplażować. Czekają tez ogrody sensoryczne, modele zwierząt kopalnych, a wszystko w pięknej scenerii kamieniołomu. Polecam Jaworzno na przyrodnicze wędrowanie!

Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie

Ciekawostki geologiczne

W Geosferze zobaczysz ciekawostki geologiczne np. różne warstwy ziemi na otaczających nas ścianach sięgających 25 metrów wysokości. Geolodzy w wyrobiskach kamieniołomu Sodowa Góra odkryli też ciekawe skamieliny sprzed wielu milionów lat. Na trasie spacerowej zobaczysz odsłonięte skały węglanowe, triasowe wraz ze skamieniałościami. Największą ciekawostką wśród skamielin jest notozaur - triasowy, drapieżny prajaszczur wodno-lądowy.  Znalezione tu fragmenty szkieletu tego prymitywnego płetwojaszczura to niezwykle cenne odkrycie. Uważny obserwator dostrzeże też megariplemarki - pofalowane dno dawnego morza. Mówią nam one o potężnych tropikalnych huraganach, jakie miały tu wówczas miejsce.

Rekultywacja Śląska

Geosfera to jedno z ciekawszych miejsc w Jaworznie i wspaniały przykład zrekultywowanych miejsc poprzemysłowych na Górnym Śląsku. Podobnie jak pobliski Park Gródek czy Zalew Sosina to unikatowe miejscówki, które po działalności degradacyjnej człowieka, dzięki ciekawym pomysłom i zagospodarowaniu, nie tylko wróciły na łono natury, ale stały się wspaniałym miejscem rodzinnej rekreacji i co najważniejsze, dostępnej bezpłatnie dla każdego.

Geosfera
Geosfera

Informacje praktyczne

Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Geosfera - Kamieniołom Sodowa Góra
ul. Jaworznicka, ul. Św. Wojciecha, Jaworzno

Noclegi w Jaworznie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie
Geosfera
Kamieniołom Sadowa Góra w Jaworznie
Geosfera
Geosfera
(4.7 głosów: 32)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 32)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024