Geosfera

Geosfera w Jaworznie

(4.7 głosów: 31)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Geosfera w Jaworznie to popularne miejsce rekreacji w nieczynnym już kamieniołomie Sodowa Góra, zwanym też Sadowa Góra. Znajduje się na północ od centrum Jaworzna, w dzielnicy Warpie. Jest to dawny kamieniołom Zakładów Dolomitowych Szczakowa. Wydobycie tegoż kruszcu zakończyło się tu w 1998 roku i powstało wówczas jedno z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Jaworzna i całego Zagłębia.

Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Na skróty - lista atrakcji Geosfery

  • Plaża z leżakami
  • Modele dinozaurów i innych gadów
  • Modele obrazujące kształtowanie się lądów i oceanów w przeszłości geologicznej
  • Skamieniałości, m.in. notozaura - drapieżnego, prymitywnego płetwojaszczura
  • Autentyczne odciski dinozaurów
  • Skały triasowe ze skamieniałościami widoczne na ścieżce spacerowej
  • Ściany kamieniołomu
  • Ciekawa roślinność
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Geopark

W tym cichym, malowniczym zakątku od jakiegoś czasu trwały prace budowlane, powstał tu Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA czyli geologiczny park rozrywki. W tym parku zarówno dzieci jak i dorośli mogą zobaczyć prawdziwe odciski dinozaurów oraz modele dinozaurów. Można również pospacerować powstałymi alejkami wśród warstw, tworzących tu niegdyś dno ogromnego morza i zobaczyć na tablicach, jak kształtowały się lądy i oceany na Ziemi na przestrzeni er geologicznych, a na koniec odpocząć przy ognisku. Latem można też poplażować. Czekają tez ogrody sensoryczne, modele zwierząt kopalnych, a wszystko w pięknej scenerii kamieniołomu. Polecam Jaworzno na przyrodnicze wędrowanie!Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Ciekawostki geologiczne

W Geosferze zobaczysz ciekawostki geologiczne np. różne warstwy ziemi na otaczających nas ścianach sięgających 25 metrów wysokości. Geolodzy w wyrobiskach kamieniołomu Sodowa Góra odkryli też ciekawe skamieliny sprzed wielu milionów lat. Na trasie spacerowej zobaczysz odsłonięte skały węglanowe, triasowe wraz ze skamieniałościami. Największą ciekawostką wśród skamielin jest notozaur - triasowy, drapieżny prajaszczur wodno-lądowy.  Znalezione tu fragmenty szkieletu tego prymitywnego płetwojaszczura to niezwykle cenne odkrycie. Uważny obserwator dostrzeże też megariplemarki - pofalowane dno dawnego morza. Mówią nam one o potężnych tropikalnych huraganach, jakie miały tu wówczas miejsce.

Rekultywacja Śląska

Geosfera to jedno z ciekawszych miejsc w Jaworznie i wspaniały przykład zrekultywowanych miejsc poprzemysłowych na Górnym Śląsku. Podobnie jak pobliski Park Gródek czy Zalew Sosina to unikatowe miejscówki, które po działalności degradacyjnej człowieka, dzięki ciekawym pomysłom i zagospodarowaniu, nie tylko wróciły na łono natury, ale stały się wspaniałym miejscem rodzinnej rekreacji i co najważniejsze, dostępnej bezpłatnie dla każdego.Geosfera
Geosfera

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Geosfera - Kamieniołom Sodowa Góra
ul. Jaworznicka, ul. Św. Wojciecha, Jaworzno

GPS: 50°13'41N, 19°16'26E

Geosfera w Jaworznie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jaworzna wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Jaworzno noclegi

Jaworzno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Geosfera
Kamieniołom Sadowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Geosfera
Geosfera
50°13'41N, 19°16'26E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022