Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Geosfera

Geosfera w Jaworznie

(4.8 głosów: 29)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Geosfera w Jaworznie to popularne miejsce rekreacji w nieczynnym już kamieniołomie Sodowa Góra, zwanym też Sadowa Góra. Znajduje się na północ od centrum Jaworzna, w dzielnicy Warpie. Jest to dawny kamieniołom Zakładów Dolomitowych Szczakowa. Wydobycie tegoż kruszcu zakończyło się tu w 1998 roku i powstało wówczas jedno z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Jaworzna i całego Zagłębia.Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Na skróty - lista atrakcji Geosfery

  • Plaża z leżakami
  • Modele dinozaurów i innych gadów
  • Modele obrazujące kształtowanie się lądów i oceanów w przeszłości geologicznej
  • Skamieniałości, m.in. notozaura - drapieżnego, prymitywnego płetwojaszczura
  • Autentyczne odciski dinozaurów
  • Skały triasowe ze skamieniałościami widoczne na ścieżce spacerowej
  • Ściany kamieniołomu
  • Ciekawa roślinność
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Geopark

W tym cichym, malowniczym zakątku od jakiegoś czasu trwały prace budowlane, powstał tu Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA czyli geologiczny park rozrywki. W tym parku zarówno dzieci jak i dorośli mogą zobaczyć prawdziwe odciski dinozaurów oraz modele dinozaurów. Można również pospacerować powstałymi alejkami wśród warstw, tworzących tu niegdyś dno ogromnego morza i zobaczyć na tablicach, jak kształtowały się lądy i oceany na Ziemi na przestrzeni er geologicznych, a na koniec odpocząć przy ognisku. Latem można też poplażować. Czekają tez ogrody sensoryczne, modele zwierząt kopalnych, a wszystko w pięknej scenerii kamieniołomu. Polecam Jaworzno na przyrodnicze wędrowanie!

Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski

Ciekawostki geologiczne

W Geosferze zobaczysz ciekawostki geologiczne np. różne warstwy ziemi na otaczających nas ścianach sięgających 25 metrów wysokości. Geolodzy w wyrobiskach kamieniołomu Sodowa Góra odkryli też ciekawe skamieliny sprzed wielu milionów lat. Na trasie spacerowej zobaczysz odsłonięte skały węglanowe, triasowe wraz ze skamieniałościami. Największą ciekawostką wśród skamielin jest notozaur - triasowy, drapieżny prajaszczur wodno-lądowy.  Znalezione tu fragmenty szkieletu tego prymitywnego płetwojaszczura to niezwykle cenne odkrycie. Uważny obserwator dostrzeże też megariplemarki - pofalowane dno dawnego morza. Mówią nam one o potężnych tropikalnych huraganach, jakie miały tu wówczas miejsce.Rekultywacja Śląska

Geosfera to jedno z ciekawszych miejsc w Jaworznie i wspaniały przykład zrekultywowanych miejsc poprzemysłowych na Górnym Śląsku. Podobnie jak pobliski Park Gródek czy Zalew Sosina to unikatowe miejscówki, które po działalności degradacyjnej człowieka, dzięki ciekawym pomysłom i zagospodarowaniu, nie tylko wróciły na łono natury, ale stały się wspaniałym miejscem rodzinnej rekreacji i co najważniejsze, dostępnej bezpłatnie dla każdego.

Geosfera
Geosfera
Kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Geosfera
Kamieniołom Sadowa Góra w Jaworznie, Roman Świątkowski
Geosfera
Geosfera

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Geosfera - Kamieniołom Sodowa Góra
ul. Jaworznicka, ul. Św. Wojciecha, Jaworzno

GPS: 50°13'41N, 19°16'26E

Jaworzno noclegi

Jaworzno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°13'41N, 19°16'26E
14 maj 2015
06 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Geosfera w Jaworznie na blogu

Parki atrakcyjne dla dzieci - Top 10 najlepszych parków miejskich w Polsce!

Szczególnie teraz, podczas kwarantanny narodowej z powodu koronawirusa, gdy miejsca pod dachem są jeszcze zamknięte dla turystów, a lasy i parki się znów otwierają od 20 kwietnia 2020, tak cenione i ważne stają się atrakcyjne miejsca na świeżym powietrzu. Parki miejskie to prawdziwe ostoje, gdzie można wyjść, złapać oddech, oderwać się od stresów dnia codziennego i nabierać odporności w chłodniejsze dni.

Dorosłym wystarczy kawałek lasu, żeby podładować baterie i odpocząć psychicznie, bowiem nie od dziś wiadomo, że las w głowie układa 🙂 Ale co z maluchami? Do lasu, a i owszem, połazić trochę można, pobiegać, pooglądać roślinki, pomyszkować wśród ścieżek, ale to co dzieci rajcuje najbardziej, a piszę to jako mama trzech córek, to atrakcje, atrakcje i jeszcze raz atrakcje! Mogą być przeróżne, ale wszelkie wyzwania są mile widziane, wszak dzieci muszą rozładować swoją energię, a lepiej zrobić to na łonie natury, z uśmiechem na twarzy, niż pozwolić na demolkę domu 🙂

17 kwiecień 2020 11:44
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację