Centrum Bajki w Pacanowie

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

(4.5 głosów: 33)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Będąc na Ponidziu, tak blisko słynnego Pacanowa, nie mogliście nie zrobić dzieciom tej radości i odwiedzić Europejskiego Centrum Bajki. Pacanów, wiadomo - Koziołek Matołek, wszędzie go tu pełno, na szyldach, kwietnikach, pomnikach, no i pluszakach 🙂 Rozsławił go Kornel Makuszyński "Przygodami Koziołka Matołka", to wie chyba każdy. Ale nie każdy wie, jak to się zaczęło, bo początek to zupełnie inna bajka... 😉

A mianowicie dawniej, kiedy jeszcze zegarek wisiał jedynie na wieży kościoła albo Ratusza i nie był dobrem powszechnym, ludzie nie wiedzieli, która godzina i kiedy wstawać do pracy. Ogłaszano wtedy poranek na różne sposoby. W miastach często chłopina chodził z dzwonkiem i budził mieszkańców. Na wsi zaś zwykle pianie koguta wyznaczało porę wstawania. W Pacanowie było inaczej, tu żyła znana rodzina kowali o nazwisku Kozy, którzy bardzo wcześnie wstawali i zaczynali swą pracę, a ich stukanie budziło wszystkich pozostałych. Mówiono wówczas "wstawajcie, bo już Kozy kują" i tak powstało powiedzenie "w Pacanowie kozy kują".

Niedaleko od Rynku powstało Centrum Bajki, w którym gości wita "we własnej osobie" Koziołek Matołek 🙂 Ale są też inne postaci z bajek. I nie tylko dlatego jest tutaj bajkowo, kolorowo, sielsko i anielsko. Cały teren Centrum jest piękny, z zielenią, oczkami wodnymi, cytatami z bajek i nie tylko, miejscami odpoczynku i możliwością kupienia lodów oraz pamiątek. Taki mały raj dla dzieci 🙂 Co fajne, żeby wejść na teren Centrum Bajki wcale nie trzeba rujnować portfela, bowiem spacer jest bezpłatny, tylko za warsztaty i zajęcia edukacyjne pobierane są opłaty. A to najlepiej wcześniej zarezerwować, bo później trzeba czekać na wolne godziny.

W Pacanowie znajduje się też Sanktuarium Jezusa Konającego.

Koziołek Matołek w Pacanowie

"W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa, błąka się po ziemi, aby dojść do Pacanowa" - Kornel Makuszyński. Właśnie w Pacanowie, niedaleko Buska-Zdroju, wybudowano Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Już na Rynku spotkasz wszędzie koziołka - symbol Pacanowa. Widać go jako pamiątkę w sklepie, na murze, szyldach, nawet na Ratuszu.

A skąd się wziął koziołek w Pacanowie? Rozsławił go Kornel Makuszyński "Przygodami Koziołka Matołka", ale wszystko zaczęło się jeszcze wcześniej. Dawniej, gdy jeszcze nikt nie miał zegarków w domu, ogłaszano pory dnia na różne sposoby. Na wsi najczęściej ludzi budziły piejące kury. W Pacanowie natomiast znana wszystkim była rodzina kowali o nazwisku Kozy , którzy bardzo wcześnie wstawali i zaczynali pracę. Ich stukanie budziło pozostałych mieszkańców i oznaczało początek dnia. Mówiono potem "wstawajcie bo już Kozy kują" i stąd się wzięło powiedzenie "w Pacanowie kozy kują".Stolica Bajki

W Pacanowie największą atrakcją jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. To wspaniały kompleks, który przyciąga dzieci z całego kraju. Matołek wita ich osobiście przy wejściu. To prawdziwy, kolorowy raj, wśród zieleni, kwiecia, z postaciami z bajek i cytatami. Są też żywe kozy. W środku Centrum czekają animatorzy z różnorodnymi warsztatami edukacyjnymi i zabawami. Dziecko wyjdzie zachwycone tym miejscem!

Na teren Centrum Bajki można wejść bezpłatnie, tylko zwiedzanie wnętrz jest płatne.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
ul. Kornela Makuszyńskiego 1, Pacanów
tel. 41 / 376-50-79
ecb@pacanow.eu
www.stolica-bajek.pl
Godziny zwiedzania WT-ND 9.00-17.00

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Pacanów noclegi

Pacanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Centrum Bajki
Europejskie Centrum Bajki
budynek Centrum Bajki, mokunka
Centrum Bajki Pacanów, mokunka
Europejskie Centrum Bajki, mokunka
, mokunka
Centrum Bajki w Pacanowie, mokunka
Europejskie Centrum Bajki, mokunka
Centrum Bajki w Pacanowie, mokunka
, Markos1973
, Markos1973
Pacanów Ponidzie
Ważna
parki rozrywki dla dzieci
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

cinek010283
Super, świetne miejsce na wypad z dziećmi. Byliśmy z dziećmi w wieku 3.5 oraz 5.5 roku. Dzieci zadowolone, niestety na Mały Teatr zabrakło nam czasu, ale Bajkowy Świat i Park Akademia Bajki rewelacja. Polecam.
DominikPL
Super miejsce!!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023