Dwór Skotnickich w Skotnikach

Dwór w Skotnikach

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Skotniki to wyjątkowa miejscowość na Sandomierszczyźnie, położona niedaleko Koprzywnicy, na południowy zachód od Sandomierza. Dlaczego jest wyjątkowa? Bo tutejszy majątek pozostaje w rękach rodziny Bogoria Skotnickich już 800 lat, od XII wieku (z przerwą na czasy rządów PRL, kiedy rodzinie własność odebrano). Obecnie majątek wrócił w ręce rodziny Skotnickich herbu Bogoria. To robi wrażenie. Stoi tu, w cieniu starych drzew, piękny dwór z XVII wieku, którego właścicielami nadal są Skotniccy. Obecnie tutaj nie mieszkają i posiadłość trochę podupadła, ale właściciele nie chcą się zbyć majątku. Dworek szuka więc trochę pomysłu na siebie, trwa jego rewitalizacja i mam nadzieję, że będzie kiedyś wyremontowany i dostępny dla turystów. Patrząc na ten malowniczy dworek, w pięknej scenerii pełnej spokoju i zieleni parku dworskiego, aż chciałoby się, by to miejsce cieszyło się jeszcze świetnością dawnych lat. Dzięki uprzejmości dozorcy, zajrzeliśmy do wnętrza tego pięknego dworu alkierzowego, gdzie zobaczyć można stary kominek i ciekawą ozdobę wykonaną w technice sgraffito. Sama bryła dworku jest bardzo ciekawa, z polskim łamanym dachem i czterema alkierzami w narożach. W tym południowo-wschodnim kryje się kaplica dworska. Tuż obok wznosi się gotycki kościół Św. Jana Chrzciciela w Skotnikach. Piękna i stara jest to świątynia, z cegły, a we wnętrzu kryje niemałe ciekawostki, jak choćby cenne polichromie z około 1370 roku, czyli z czasów powstania świątyni, bo ufundował ją w 1347 roku Jarosław Bogoria ze Skotnik.

Dwór Skotnickich w Skotnikach
Dwór Skotnickich w Skotnikach
Dwór Skotnickich w Skotnikach
Dwór Skotnickich w Skotnikach
Kościół w Skotnikach
Kościół w Skotnikach

Atrakcje w Okolicy

Poza cudnym i popularnym dziś Sandomierzem, w okolicy warto też odwiedzić unikatową kolegiatę w Klimontowie czy romańskie opactwo pocysterskie w Koprzywnicy. W Przybysławicach czeka dobrze zagospodarowany Dwór na Wichrowym Wzgórzu, gdzie smacznie zjesz, a nawet przenocujesz, a jeszcze dalej zawitać trzeba do zamku, a właściwie niezwykle okazałych ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe.Adres

Dwór Bogoria Skotnickich
Skotniki

GPS: 50°36'44N, 21°38'18E

Koprzywnica noclegi

Koprzywnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Dwór Skotnickich w Skotnikach
Dwór Skotnickich w Skotnikach
Kościół w Skotnikach
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Ciekawe miejsce ale na razie niedostępne za bardzo dla turystów, może podejść pod dworek, bo nie jest ogrodzony, ale wnętrze jest remontowane.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023