Dwór w Skotnikach

Dwór Skotnickich w Skotnikach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Skotniki to wyjątkowa miejscowość na Sandomierszczyźnie, położona niedaleko Koprzywnicy, na południowy zachód od Sandomierza. Dlaczego jest wyjątkowa? Bo tutejszy majątek pozostaje w rękach rodziny Bogoria Skotnickich już 800 lat, od XII wieku (z przerwą na czasy rządów PRL, kiedy rodzinie własność odebrano). Obecnie majątek wrócił w ręce rodziny Skotnickich herbu Bogoria. To robi wrażenie. Stoi tu, w cieniu starych drzew, piękny dwór z XVII wieku, którego właścicielami nadal są Skotniccy. Obecnie tutaj nie mieszkają i posiadłość trochę podupadła, ale właściciele nie chcą się zbyć majątku. Dworek szuka więc trochę pomysłu na siebie, trwa jego rewitalizacja i mam nadzieję, że będzie kiedyś wyremontowany i dostępny dla turystów. Patrząc na ten malowniczy dworek, w pięknej scenerii pełnej spokoju i zieleni parku dworskiego, aż chciałoby się, by to miejsce cieszyło się jeszcze świetnością dawnych lat. Dzięki uprzejmości dozorcy, zajrzeliśmy do wnętrza tego pięknego dworu alkierzowego, gdzie zobaczyć można stary kominek i ciekawą ozdobę wykonaną w technice sgraffito. Sama bryła dworku jest bardzo ciekawa, z polskim łamanym dachem i czterema alkierzami w narożach. W tym południowo-wschodnim kryje się kaplica dworska. Tuż obok wznosi się gotycki kościół Św. Jana Chrzciciela w Skotnikach. Piękna i stara jest to świątynia, z cegły, a we wnętrzu kryje niemałe ciekawostki, jak choćby cenne polichromie z około 1370 roku, czyli z czasów powstania świątyni, bo ufundował ją w 1347 roku Jarosław Bogoria ze Skotnik.

Dwór Skotnickich w Skotnikach
Dwór Skotnickich w Skotnikach
Dwór Skotnickich w Skotnikach
Dwór Skotnickich w Skotnikach
Kościół w Skotnikach
Kościół w Skotnikach

Atrakcje w Okolicy

Poza cudnym i popularnym dziś Sandomierzem, w okolicy warto też odwiedzić unikatową kolegiatę w Klimontowie czy romańskie opactwo pocysterskie w Koprzywnicy. W Przybysławicach czeka dobrze zagospodarowany Dwór na Wichrowym Wzgórzu, gdzie smacznie zjesz, a nawet przenocujesz, a jeszcze dalej zawitać trzeba do zamku, a właściwie niezwykle okazałych ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Informacje praktyczne

Dwór Bogoria Skotnickich
Skotniki

Noclegi w Koprzywnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Dwór Skotnickich w Skotnikach
Dwór Skotnickich w Skotnikach
Kościół w Skotnikach
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ciekawe miejsce ale na razie niedostępne za bardzo dla turystów, może podejść pod dworek, bo nie jest ogrodzony, ale wnętrze jest remontowane.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024