Odpustowy kościół Św. Anny w Oleśnie na Opolszczyźnie to perełka wśród polskich drewnianych kościołów uchodząca za jedną z najpiękniejszych budowli tego typu! Kościół Św. Anny stoi 1,5 km od centrum Olesna, przy głównej drodze wiodącej do Wielunia. To cudowny kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu. Składa się z dwóch części - prostokątnego tradycyjnego kościoła z 1518 roku i oryginalnej, barokowej części gwiaździstej, dobudowanej w latach 1668-70 przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka z Gliwic.
Część dobudowana to pięć barokowych kaplic i przejście łączące z pierwotnym kościołem. W kaplicach tych podziwiać można cenne ołtarze barokowe z XVII i XVIII wieku, późnorenesansowy z XVII wieku i regencyjny XVIII wieku. W prezbiterium mieści się ołtarz główny z późnogotyckim tryptykiem z XVI wieku. Cenna jest tutaj drewniana rzeźba Św. Anny Samotrzeciej z przełomu XV i XVI wieku, otaczana wielkim kultem w Oleśnie i okolicy.
Kościół Św. Anny w Oleśnie z lotu ptaka przypomina pięciopłatkową różę widniejącą w herbie miasta. Zabytek stanowi unikatową perłę drewnianej architektury sakralnej nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.
Ten piękny drewniany kościółek zwykle pozostaje zamknięty, ale dla turystów otwiera się w niedzielę w godzinach 14.00-16.00. Poza tym kościół wraz z wnętrzem podziwiać można podczas uroczystości odpustowych. Po wszelkie informacje można dzwonić pod numer: 34/ 358-27-10.
Kościół Św. Anny
ul. Gorzowska, Olesno
tel. 34/ 358-27-10
Olesno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Bardzo fadny drewniany kościólek napewno piękny też w środku
Karolu, po pierwsze to nie jest moja opinia, ja sie tylko z nią zgadzam, ale tak jak powiedziałam, wszystkich nie widziałam :) A czy Ty widziałeś ten w Oleśnie? ;) Bo te które pokazujesz są ładne ale tradycyjne, a ten w Oleśnie naprawdę jest niezwykły i nie sposób tego nawet na zdjęciach pokazać :)