50°53'47" N, 18°25'22" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Odpustowy kościół Św. Anny w Oleśnie na Opolszczyźnie to perełka wśród polskich drewnianych kościołów uchodząca za jedną z najpiękniejszych budowli tego typu! Kościół Św. Anny stoi 1,5 km od centrum Olesna, przy głównej drodze wiodącej do Wielunia. To cudowny kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu. Składa się z dwóch części - prostokątnego tradycyjnego kościoła z 1518 roku i oryginalnej, barokowej części gwiaździstej, dobudowanej w latach 1668-70 przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka z Gliwic.Część dobudowana to pięć barokowych kaplic i przejście łączące z pierwotnym kościołem. W kaplicach tych podziwiać można cenne ołtarze barokowe z XVII i XVIII wieku, późnorenesansowy z  XVII wieku i regencyjny XVIII wieku. W prezbiterium mieści się ołtarz główny z późnogotyckim tryptykiem z XVI wieku. Cenna jest tutaj drewniana rzeźba Św. Anny Samotrzeciej z przełomu XV i XVI wieku, otaczana wielkim kultem w Oleśnie i okolicy.

Olesno
Olesno

Kościół Św. Anny w Oleśnie z lotu ptaka przypomina pięciopłatkową różę widniejącą w herbie miasta. Zabytek stanowi unikatową perłę drewnianej architektury sakralnej nie tylko na Śląsku, ale i w  kraju.

Zwiedzanie kościoła Św. Anny

Ten piękny drewniany kościółek zwykle pozostaje zamknięty, ale dla turystów otwiera się w niedzielę w godzinach 14.00-16.00. Poza tym kościół wraz z wnętrzem podziwiać można podczas uroczystości odpustowych. Po wszelkie informacje można dzwonić pod numer: 34/ 358-27-10.

Perełka Olesna
Kościół Św. Anny


Kościół Św. Anny
ul. Gorzowska, Olesno
tel. 34/ 358-27-10

Olesno

Olesno noclegi

Olesno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-14 na

Bardzo fadny drewniany kościólek napewno piękny też w środku

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-14 na

Karolu, po pierwsze to nie jest moja opinia, ja sie tylko z nią zgadzam, ale tak jak powiedziałam, wszystkich nie widziałam :) A czy Ty widziałeś ten w Oleśnie? ;) Bo te które pokazujesz są ładne ale tradycyjne, a ten w Oleśnie naprawdę jest niezwykły i nie sposób tego nawet na zdjęciach pokazać :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021