Brodnica to niewielka miejscowość leżąca w Wielkopolsce, malowniczo usadowiona w starorzeczu doliny Warty, 35 km na południe od Poznania.
Okolice Brodnicy wyróżniają się niezwykłym krajobrazem i bogatymi walorami przyrodniczymi, co sprawiło, że gmina znajduje się w strefie ochronnej ujęcia wody dla miasta Poznania oraz w obrębie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego z okazałymi dębami szypułkowymi i rezerwatami Krajkowo i Goździk Siny. Jest to więc wymarzone miejsce na weekendową rekreację na łonie natury, którą dodatkowo ułatwiają poprowadzone szlaki turystyczne i rowerowe.
W samej Brodnicy na uwagę zasługuje neogotycki kościół Św. Katarzyny z lat 1867-74 zbudowany wg projektu Stanisława Hebanowskiego, twórcy Teatru Polskiego w Poznaniu. Wewnątrz świątyni do dnia dzisiejszego podziwiać można późnobarokowe rzeźby i klasycystyczne tabernakulum. Na zewnętrznej ścianie widnieją natomiast tablice epitafijne dawnych właścicieli wsi - Moraczewskich i Mańkowskich oraz kaplica grobowa Koźmianów.
Przy kościele zachował się klasycystyczny, pusty grób gen. Józefa Wybickiego z 1880 roku, którego prochy przeniesiono do kościoła Św. Wojciecha w Poznaniu. W pobliżu znajduje się rozległy park podworski, do którego prowadzi niezwykła aleja z kasztanowcami zwyczajnymi i lipami drobnolistnymi uznana za pomnik przyrody. W centralnej części parku wznosi się eklektyczny dwór z około 1890 roku, mieszczący ekskluzywny hotel. Za parkiem znajdują się duży zespół folwarczny z lat 1889-1912 oraz kolonia czworaków z przełomu XIX i XX wieku ozdobiona figurami świętych.
Brodnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Brodnicy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Katarzyna Aleksandryjska była bogata i wykształcona chrześcijanką z Aleksandrii,
Katarzyna Aleksandryjska przyjęla śluby czystości .
Katarzyna Aleksandryjska poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat ,
ponieważ otwarcie krytykowala prześladowania chrześcijan i postępowania cesarzy
Katarzyna Aleksandryjska jest patronką :
kolejarzy , transportowcow , kierowcow ,grzeszników, tzw. patronka prostego ludu.
kościół w Brodnicy ma Patronkę św. Katarzyne Aleksandryjska
w dn. 25.11.kazdego roku obchodzimy imieniny = Katarzyny
Patronka św. Katarzyna Aleksandryjska
PS.
ja juz wczesniej 2014 r
dodawalem do ATRAKCJI
ten znany mi kościół
Karol