Orientarium Zoo Łódź. Kąpiel słoni, największy w Europie krokodyl gawialowy i tunel z rekinami!

Orientarium Zoo Łódź
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Zoo w Łodzi, czyli Miejski Ogród Zoologiczny przyciąga w ostatnich latach głównie za sprawą cudnego i nowoczesnego Orientarium. To jeden z kilkunastu istniejących w Polsce ogrodów zoologicznych. Choć nie należy do największych obiektów tego typu, to zdecydowanie jest bardzo ciekawe i warte odwiedzenia. 

Łódzkie Zoo znajduje się niemal w centrum miasta, nieco na zachód od ulicy Piotrkowskiej. Pod samo Zoo podjedziesz samochodem, bo płatny parking znajduje się przy samym wejściu. Zobaczysz tu wiele najciekawszych gatunków zwierząt z całego świata: dzikie koty, słonie, żyrafy, zebry, niedźwiedzie, małe ssaki, ptaki drapieżne, akwarium, motylarnię i inne ciekawe okazy fauny. 



Głośną sławę obiekt w ostatnich latach zyskał za sprawą Orientarium. Ten fantastyczny pawilon zwierząt z Azji otwarto 29 kwietnia 2022 roku. Dzięki temu Ogród zoologiczny w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks hodowlany w Europie!

Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź

Orientarium w Zoo Łódź

Dzięki Orientarium łódzkie zoo poziomem dorównało obiektom zachodnim. To niecodzienny, całoroczny pawilon, niezwykle efektowny, dwupoziomowy, z pomysłowymi i wygodnymi wybiegami służącymi bioróżnorodności. O ile wrocławskie Afrykarium skupia gatunki z Afryki, to łódzkie Orientarium prezentuje gatunki z Azji Południowo-Wschodniej. My odwiedziliśmy już to miejsce 3 razy. Jeszcze przed otwarciem, w pierwszym dniu otwarcia oraz zimą 2024 roku. Muszę przyznać, że robi kolosalne wrażenie! Szczególnie zimą, kiedy na dworze jest mroźnie, szaro i smutno, a tutaj tętni życie i jest gorąco.

Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium
Orientarium

Zwierzęta w Orientarium

Orientarium jest dostępne dla zwiedzających przez cały rok. Jest tutaj ciepło i kolorowo, a w jednej części nawet tropikalnie, z dużą bioróżnorodnością. Dzięki temu można tu było sprowadzić nowe gatunki, jak orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie czy langury. No i Krakena. To największy w Europie krokodyl gawialowy. Ma 5 metrów długości i jeszcze rośnie! Mieszka wraz ze swoją partnerką Penelopą.

Orientarium, orangutany
Orientarium, orangutany
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium, Kraken, najwiekszy gawial w Europie
Orientarium, Kraken, najwiekszy gawial w Europie

Tunel podwodny

Niecodzienną ciekawostką jest ogromny tunel z rekinami, płaszczkami i wieloma innymi rybami. Gdy byliśmy tu pierwszy raz, rekiny były malutkie. Teraz podziwialiśmy już większe okazy. Niedługo ich widok będzie mroził krew w żyłach! Pływają ponad głowami, co jest wielkim "wow".



Orientarium tunel w rekinami
Orientarium tunel w rekinami
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź

Słonie indyjskie - hit Zoo Łódź

W Orientarium znalazły miejsce również gatunki już wcześniej zamieszkujące łódzkie zoo, czyli słonie indyjskie. Teraz mają znacznie piękniejszy i bardziej efektowny wybieg. Słoniarnię od początku otwarcia obiektu zamieszkuje ponad 40-letni Aleksander (mój rocznik). Łatwo go rozpoznać, bo ma tylko jeden cios, a dodatkowo jest największy. Wychowuje on słoniową młodzież, która dołączyła z czasem do niego. 

Słonie to najsłynniejsi mieszkańcy obiektu. Mają swój prywatny basen, a ich karmienie połączone z kąpielą to największa atrakcja tego miejsca. Każdego dnia przyciąga chętnych widzów. Słonie można wtedy podglądać z różnych miejsc, z dołu, z góry, oraz spod wody przez wielką szybę.

Orientarium jest dostępne dla turystów od wiosny 2022 roku. Sama budowla jest zachwycająca, pomysłowa i nowoczesna, ale dopiero mieszkańcy tchnęli w nią życie i sprawili, że można się naprawdę tym miejscem zachwycić!

Orientarium, słoń Aleksander
Orientarium, słoń Aleksander
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium atrakcje dla dzieci w Łodzi
Orientarium atrakcje dla dzieci w Łodzi
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź

 



Pozostałe zwierzęta w łódzkim Zoo

Na pięknych wybiegach w łódzkim zoo podziwiać można tygrysy amurskie, unikatowego w polskich zoo lwa azjatyckiego, samicę hipopotama karłowatego, rzadkie małpy z czarno-białym futrem - gerezy abisyńskie czy koendu. Ten ostatni to również prawdziwy unikat w skali całego kraju, bowiem w Polsce właśnie tylko w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym można zobaczyć to zwierzę. To niewielki ssak pochodzący z Ameryki Południowej, który ma chwytny ogon i ciało pokryte licznymi igłami. Żyją tu również żyrafy, które w styczniu 2024 roku doczekały się nowego malucha!

Zoo Łódź
Zoo Łódź
sęp, żyrafy
sęp, żyrafy

Wyjątkową ciekawostką w łódzkim Zoo są sępy, w których wolierze powstała ścieżka trapera, udostępniana w weekendy, ale codziennie można zajrzeć tym ptakom oko w oko bez żadnych zabezpieczeń, w specjalnie przygotowanym do tego punkcie widokowym. Obok sępów mieszkają wyjątkowo piękne zebry Chapmana

Zoo Łódź, zebra Chapmana
Zoo Łódź, zebra Chapmana
Sępy w zoo w Łodzi
Sępy w zoo w Łodzi

Również świat australijskiej fauny ma świetnie przygotowany wybieg, zobaczysz tu m.in. kangura rudego. Pod tym względem zoo w Łodzi jest bardzo atrakcyjne, bowiem turyści mają wiele możliwości obserwowania i podglądania zwierząt mieszkających w Zoo. Przygotowano też pawilony z ptakami, akwariami czy zwierzętami afrykańskimi.

Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź

Atrakcje dla dzieci w łódzkim Zoo

Prócz licznych zwierząt w łódzkim Zoo przygotowano inne atrakcje dla najmłodszych - mini-zoo, w którym można bezpośrednio obcować z małymi zwierzątkami - karmić je i głaskać, osobno płatny park linowy, place zabaw, lodziarnię i sklepiki z pamiątkami. Prowadzone są też pokazowe karmienia zwierząt w wyznaczonych godzinach.

Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź

 



Pokazowe karmienia zwierząt w Zoo Łódź

Jak w wielu placówkach tego typu, organizuje się pokazowe karmienia zwierząt, w wyznaczonych, stałych godzinach. To pozwala zwiedzającym obserwować zupełnie nowe zachowania zwierząt, które stają się nagle bardzo aktywne, najpierw z niecierpliwością wyczekują opiekunów, jakby miały zegarek, a potem chętnie zjadają pożywienie. Towarzyszy temu nieraz trening i zabawy, zwierzęta wykonują polecenia opiekunów w zamian za jedzenie. To świetna rozrywka dla zwiedzających, a zarazem dobry sposób na sprawdzenie stanu zdrowia zwierząt. W Orientarium o 11.00 odbywa się karmienie słoni z kąpielą czy o 13.00 karmienie orangutanów.

Zoo Łódź
Zoo Łódź

Stałe godziny karmienia zwierząt w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym

Słonie w Orientarium - 11.00 (karmienie połączone z kąpielą)
Pandy małe - 11.30
Lemury katta - 12.30 (karmienia pokazowe lemurów zawieszone do odwołania)
Orangutany w Orientarium - 13.00
Binturongi - 13.30
Wyderki orientalne - 14.00
Pazurkowce - 14.30
Galidie - 15.30
Wielbłądy - 16.00
Kea - 17.00
Dzioborożec - 17.30

Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź

Zoo - gastronomia

Nie wyjdziesz głodny z łódzkiego Zoo, bo znajdziesz tu kilka punktów gastronomicznych, w których szybko zaspokoisz głód. My zjedliśmy dania polskiej kuchni domowej w Dobre Smaki u Żyrafki, koło wybiegu żyraf. W Zoo wypijesz też kawę czy kupisz lody w ciepłe dni.

Zoo Łódź
Zoo Łódź

Historia Zoo w Łodzi

Zoo w Łodzi powstało w 1938 roku, na ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej i graniczy z przepięknym Parkiem na Zdrowiu. Pierwszym mieszkańcem Zoo był jeleń Boruta, kolejni mieszkańcy to sarny i jelenie, przywiezione z parku Poniatowskiego. Już w 1944 roku było tu ponad 500 zwierząt wielu gatunków, bowiem zakupiono zwierzęta ze spalonego cyrku Hergotta: wielbłądy, niedźwiedzie brunatne, wilki, lwy, słoń, tygrys, osły, hiena oraz puchacz. Później nastąpił szybki rozwój Zoo. Wybiegi do dziś są stale unowocześniane.

Zoo Łódź od 1975 należy do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA), a od 1991 Zoo uczestniczy w Międzynarodowym Systemie Rejestracji Gatunków Species360. W roku 1993 zoo zostało członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Jednym z najważniejszych zadań Zoo jest ratowanie ginących i zagrożonych gatunków zwierząt i chronienie puli genowej. Zdarza się nieraz, że osobniki są wypuszczane na wolność, jednak nie tak od razu, z ogrodu zoologicznego. Najpierw zwierzęta są przenoszone do specjalnych rezerwatów, gdzie łączą się w pary i dają potomstwo, które to dopiero jest wypuszczane na wolność.



Zoo Łódź
Zoo Łódź

Budowa Orientarium

Kilka lat budowało się Orientarium, największa inwestycja Ogrodu w ostatnich latach. Dziś zadziwia turystów. Jest to coś wspaniałego. Projekt zajmuje połowę całej powierzchni Zoo w Łodzi. Łączy ekspozycje, dzięki czemu powstały obszerne wybiegi i woliery, gdzie zwierzęta żyją na dużych przestrzeniach. W połączeniu z innymi gatunkami, w urozmaiconym środowisku. Mogą zachowywać się bardzo swobodnie, niemal jak w naturze, a turyści mogą podglądać te naturalne zachowania.

Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź

Nasz film z zoo

W Orientarium byliśmy w dzień otwarcia więc nasze wrażenia macie w filmie na świeżo.

Najlepsze zoo w Polsce - zobacz nasz ranking!

Nasz Post na Facebooku z otwarcia Orientarium

Zobaczcie naszą relację na Facebooku z wielkiego otwarcia Orientarium w Łódzkim Zoo, które miało miejsce 29 kwietnia 2022 roku!



Posted by Polskie Szlaki on Oryginalny post
Zalety
  • Orientarium, które wynosi łódzkie zoo na światowy poziom
  • Możliwość podziwiania unikatowych gatunków, niespotykanych albo rzadko spotykanych w innych polskich ogrodach zoologicznych
  • Atrakcje dla dzieci, jak park linowy, plac zabaw, wypożyczalnia wózków
  • Pokazowe karmienia zwierząt
  • Bioróżnorodność
  • Ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem
Wady
  • Mini zoo ma mało gatunków zwierzątek
  • Wysoka cena biletów
  • Płatny parking

Informacje praktyczne

Codziennie 9.00-18.00 (zimą do 17.00)
Kąpiel słoni: codziennie 11.00 i 15.30
Aktualne godziny zwiedzania, ceny biletów i inne informacje praktyczne: www.zoo.lodz.pl
Parking: płatny 20 zł
Zoo i Orientarium dostępne są dla wózków (w Orientarium są windy)
Nie ma możliwości wejść z psem na teren Zoo

Orientarium Zoo Łódź
ul. Konstantynowska 8/10, Łódź

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź, słoniarnia
Orientarium Zoo Łódź
Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium Zoo Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź, sęp
Zoo Łódź
Zoo Łódź, mała panda
Zoo Łódź
Ryś w zoo łódzkim
młoda żyrafka
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 72)
Twoja ocena
Nieznajomy
Byłem tam z 2-3 razy i jest bardzo fajnie dużo zwierząt i taki mini park trampolin tam jest
Binka
Miejsce może i fajne ,ale nie dla zwierząt, hałas, wybiegi pod publikę,a nie ich mieszkańców, żal patrzeć na te męki...
ZOO
nie podoba mi się i tyle
Avatar użytkownika Kamil Kamiński
Kamil Kamiński
Bardzo polecam wszystkim te miejsce. Mieliśmy okazję zobaczyć Orientarum i resztę zoo. Fajne były słonie, Aleksander nie miał kła!!. Ahh... akwarium było relaksujące
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Byliśmy w Orientarium i trzeba przyznać, że jest na światowym poziomie. Wybiegi są piękne, karmienia ciekawe, a zwierzęta fantastyczne. Polecam!
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zoo w Łodzi jest ciekawe i już nie umiem doczekać się Orientarium, udało nam się zajrzeć do środka ale jeszcze nie było wielu mieszkańców, jak całość będzie otwarta i zamieszkała, to naprawdę będzie to wielkie wow!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024