Zamek Świecie

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Zamek Świecie, a raczej jego ruiny wzoszą się dumnie na bazaltowym wzgórzu ponad wsią Świecie na Dolnym Śląsku, nieopodal Leśnej i słynnego zamku Czocha.

Historia zamku

Początki gotyckiego zamku sięgają I połowy XIV wieku, a przynajmniej wtedy był po raz pierwszy wymieniany w źródłach pisanych. W 1527 roku zamek stanął w ogniu, w którym nieomal zginęła jego ówczesna właścicielka - Katarzyna von Uchtritz z dziećmi. Później zamek przebudowano, powiększono, a w XVII wieku wzmocniono mury. Od 1760 roku zamek Świecie nie był już zamieszkany, a w XIX wieku ponownie uległ pożarowi, po czym już nigdy nie podniósł się z ruin. Co prawda w XX wieku chciał go odbudować właściciel Zamku Czocha, ale plany nie zostały zrealizowane, przez jakiś czas działała tu gospoda.

Zamek Świecie
Zamek Świecie


Zamek Świecie dzisiaj

Obecnie zamek jest we władaniu prywatnego właściciela, który ma szeroko zakrojone plany odnośnie budowli. Od kilku już lat prowadzi prace oczyszczające i remontowe na zamku. Wygrzebano znaczne pokłady ziemi, kiedy to odkryto niżej położone fragmenty warowni. Trwa zabezpieczanie murów i ich odbudowa. W planach jest udostępnienie zamku jako Muzeum.

Zamek Świecie
Droga nr 358, Świecie

Zamek Świecie
Zamek Świecie

 

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–17:00
  • wtorek: 10:00–17:00
  • środa: 10:00–17:00
  • czwartek: 10:00–17:00
  • piątek: 10:00–17:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–21:00

Noclegi w Leśnej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Świecie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 20)
Twoja ocena
Basia i Jerzy
Odwiedziliśmy ruiny zamku w sierpniu 2023. Na miejscu spotkaliśmy obecną właścicielkę, która z rodziną za własne pieniądze od kilkunastu lat prowadzi prace wykopaliskowe i renowacyjne na zamku. Jesteśmy pod wrażeniem ogromu pracy już wykonanej i czekającej na wykonanie. Podziwiamy wytrwałość i fachowość w prowadzonych pracach. Trzymamy kciuki za pomyślne zakończenie renowacji zamku. Szkoda, że nasze państwo nie wspiera takich przedsięwzięć i takich ludzi. Propagujmy ich działania jak najszerzej.
Andrzej
Jesteśmy pełni uznania dla Was obecnych właścicieli ruin Zamku Świecie. Pasja z jaką podnosicie z ruin ten relikt przeszłości jest godna najwyższego uznania. Wysłuchaliśmy z zaciekawieniem prezentacji na temat podejmowanych działań i obejrzeliśmy na miejscu efekty już wieloletnich, a przewidzianych na najbliższe lata prac rewaloryzacyjnych. Życzymy spełnienia Waszych zamierzeń i jeśli życie pozwoli doczekać, na pewno odwiedzimy Was w Świeciu ponownie za cztery lata, aby podziwiać efekt podjętego trudu i owoc spełnionych marzeń. Marta i Andrzej Wojciechowscy z Krakowa.
Sylvester
Świetne miejsce , niesamowici właściciele . Byłem już dwa razy i napewno jeszcze wrócę
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024