50°59'50" N
15°17'5" W
Dolnośląskie
2017-03-24 10:11:31
309m npm
Ważna
Zamek Świecie, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zamek Świecie, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zamek Świecie, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (7)

Zamek Świecie, a raczej jego ruiny wzoszą się dumnie na bazaltowym wzgórzu ponad wsią Świecie na Dolnym Śląsku, nieopodal Leśnej i słynnego zamku Czocha.Historia zamku

Początki gotyckiego zamku sięgają I połowy XIV wieku, a przynajmniej wtedy był po raz pierwszy wymieniany w źródłach pisanych. W 1527 roku zamek stanął w ogniu, w którym nieomal zginęła jego ówczesna właścicielka - Katarzyna von Uchtritz z dziećmi. Później zamek przebudowano, powiększono, a w XVII wieku wzmocniono mury. Od 1760 roku zamek Świecie nie był już zamieszkany, a w XIX wieku ponownie uległ pożarowi, po czym już nigdy nie podniósł się z ruin. Co prawda w XX wieku chciał go odbudować właściciel Zamku Czocha, ale plany nie zostały zrealizowane, przez jakiś czas działała tu gospoda.

Zamek Świecie dzisiaj

Obecnie zamek jest we władaniu prywatnego właściciela, który ma szeroko zakrojone plany odnośnie budowli. Od kilku już lat prowadzi prace oczyszczające i remontowe na zamku. Wygrzebano znaczne pokłady ziemi, kiedy to odkryto niżej położone fragmenty warowni. Trwa zabezpieczanie murów i ich odbudowa. W planach jest udostępnienie zamku jako Muzeum.

Zamek Świecie
Droga nr 358, Świecie 

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

turysta 2015
2015-07-10 16:36:25

Wspaniała fotogieniczna ruina, uwaga na właścicielkę w nieco lepszym stanie ale niebezpieczna może ugryźć. Pozdrowieia od przejezdnego turysty :)

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: