Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie to Kaszubska Częstochowa. Sanktuarium stanowi XIX-wieczny kościół murowany z czerwonej cegły, ale jego wnętrza kryją znacznie starszy element - gotycką XV-wieczną cudowną figurkę MB Królowej Polskiego Morza, która to właśnie przyciąga licznie pielgrzymów nie tylko z najbliższej okolicy.Legenda głosi, że owa figurka Matki Bożej pochodzi z tonącego statku. Podczas ogromnego sztormu żeglarze modlili się o ocalenie przed znajdującą się na okręcie figurką Madonny z Dzieciątkiem i zostali wysłuchani. W podzięce Matce Bożej, cudowną figurkę ustawili w miejscu ocalenia, przy swarzewskiej studzience. Dziś stoi tu kapliczka. Miejsce kultu rosło w siłę i tak w 1880 roku stanął w Swarzewie trzeci z kolei kościół, dzisiejsze sanktuarium. Swarzewska Matka Boża nazywana jest Opiekunką Rybaków. Prócz cudownej figurki w świątyni na pewno warto zwrócić uwagę na obraz (starą mapę z 1684 roku) przedstawiający Zatokę Pucką oraz kościołyHeluPucku i Swarzewie.

wnętrze koscioła
wnętrze koscioła

Pokłon feretronów

Co ciekawe, w Sanktuarium w Swarzewie podczas odpustów odbywa się tzw. pokłon feretronów - unikalny element kaszubskiej tradycji pielgrzymkowej polegający na „kłanianiu się” niesionych przez pielgrzymów feretronów świątyniom, krzyżom przydrożnym, kaplicom i kościołom, a nawet sobie wzajemnie.

Sanktuarium M.B. Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza
ul. Ks. Pronobisa 6, Swarzewo
tel. 58/ 674-12-08
www.parafiaswarzewo.pl

odsłonięta figurka Matki Boskiej Królowej Morza
Swarzewo - Kaszubska Częstochowa - ołtarz w kościele
Kapliczka ze studzienką


Swarzewo

Swarzewo noclegi

Swarzewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Helski Domek
Haga 2 by Renters

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021