Sanktuarium w Swarzewie

Sanktuarium w Swarzewie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie to Kaszubska Częstochowa. Sanktuarium stanowi XIX-wieczny kościół murowany z czerwonej cegły, ale jego wnętrza kryją znacznie starszy element - gotycką XV-wieczną cudowną figurkę MB Królowej Polskiego Morza, która to właśnie przyciąga licznie pielgrzymów nie tylko z najbliższej okolicy.

Legenda głosi, że owa figurka Matki Bożej pochodzi z tonącego statku. Podczas ogromnego sztormu żeglarze modlili się o ocalenie przed znajdującą się na okręcie figurką Madonny z Dzieciątkiem i zostali wysłuchani. W podzięce Matce Bożej, cudowną figurkę ustawili w miejscu ocalenia, przy swarzewskiej studzience. Dziś stoi tu kapliczka. Miejsce kultu rosło w siłę i tak w 1880 roku stanął w Swarzewie trzeci z kolei kościół, dzisiejsze sanktuarium. Swarzewska Matka Boża nazywana jest Opiekunką Rybaków. Prócz cudownej figurki w świątyni na pewno warto zwrócić uwagę na obraz (starą mapę z 1684 roku) przedstawiający Zatokę Pucką oraz kościołyHeluPucku i Swarzewie.

wnętrze koscioła
wnętrze koscioła

Pokłon feretronów

Co ciekawe, w Sanktuarium w Swarzewie podczas odpustów odbywa się tzw. pokłon feretronów - unikalny element kaszubskiej tradycji pielgrzymkowej polegający na „kłanianiu się” niesionych przez pielgrzymów feretronów świątyniom, krzyżom przydrożnym, kaplicom i kościołom, a nawet sobie wzajemnie.

Sanktuarium M.B. Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza
ul. Ks. Pronobisa 6, Swarzewo
tel. 58/ 674-12-08
www.parafiaswarzewo.pl

odsłonięta figurka Matki Boskiej Królowej Morza
odsłonięta figurka Matki Boskiej Królowej Morza

Noclegi w Swarzewie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Swarzewo - Kaszubska Częstochowa - ołtarz w kościele
Kapliczka ze studzienką
Swarzewo
(4.3 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024