Sanktuarium w Swarzewie, toja1358

Sanktuarium w Swarzewie

(4.3 głosów: 16)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie to Kaszubska Częstochowa. Sanktuarium stanowi XIX-wieczny kościół murowany z czerwonej cegły, ale jego wnętrza kryją znacznie starszy element - gotycką XV-wieczną cudowną figurkę MB Królowej Polskiego Morza, która to właśnie przyciąga licznie pielgrzymów nie tylko z najbliższej okolicy.

Legenda głosi, że owa figurka Matki Bożej pochodzi z tonącego statku. Podczas ogromnego sztormu żeglarze modlili się o ocalenie przed znajdującą się na okręcie figurką Madonny z Dzieciątkiem i zostali wysłuchani. W podzięce Matce Bożej, cudowną figurkę ustawili w miejscu ocalenia, przy swarzewskiej studzience. Dziś stoi tu kapliczka. Miejsce kultu rosło w siłę i tak w 1880 roku stanął w Swarzewie trzeci z kolei kościół, dzisiejsze sanktuarium. Swarzewska Matka Boża nazywana jest Opiekunką Rybaków. Prócz cudownej figurki w świątyni na pewno warto zwrócić uwagę na obraz (starą mapę z 1684 roku) przedstawiający Zatokę Pucką oraz kościołyHeluPucku i Swarzewie.

wnętrze koscioła, toja1358
wnętrze koscioła, toja1358


Pokłon feretronów

Co ciekawe, w Sanktuarium w Swarzewie podczas odpustów odbywa się tzw. pokłon feretronów - unikalny element kaszubskiej tradycji pielgrzymkowej polegający na „kłanianiu się” niesionych przez pielgrzymów feretronów świątyniom, krzyżom przydrożnym, kaplicom i kościołom, a nawet sobie wzajemnie.

Sanktuarium M.B. Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza
ul. Ks. Pronobisa 6, Swarzewo
tel. 58/ 674-12-08
www.parafiaswarzewo.pl

odsłonięta figurka Matki Boskiej Królowej Morza, toja1358
odsłonięta figurka Matki Boskiej Królowej Morza, toja1358

Swarzewo noclegi

Swarzewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Swarzewo - Kaszubska Częstochowa - ołtarz w kościele, Zbyszek Mat
Kapliczka ze studzienką, toja1358
, toja1358
Swarzewo, Zbyszek Mat
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022