Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie to Kaszubska Częstochowa. Sanktuarium stanowi XIX-wieczny kościół murowany z czerwonej cegły, ale jego wnętrza kryją znacznie starszy element - gotycką XV-wieczną cudowną figurkę MB Królowej Polskiego Morza, która to właśnie przyciąga licznie pielgrzymów nie tylko z najbliższej okolicy.
Legenda głosi, że owa figurka Matki Bożej pochodzi z tonącego statku. Podczas ogromnego sztormu żeglarze modlili się o ocalenie przed znajdującą się na okręcie figurką Madonny z Dzieciątkiem i zostali wysłuchani. W podzięce Matce Bożej, cudowną figurkę ustawili w miejscu ocalenia, przy swarzewskiej studzience. Dziś stoi tu kapliczka. Miejsce kultu rosło w siłę i tak w 1880 roku stanął w Swarzewie trzeci z kolei kościół, dzisiejsze sanktuarium. Swarzewska Matka Boża nazywana jest Opiekunką Rybaków. Prócz cudownej figurki w świątyni na pewno warto zwrócić uwagę na obraz (starą mapę z 1684 roku) przedstawiający Zatokę Pucką oraz kościoły w Helu, Pucku i Swarzewie.
Co ciekawe, w Sanktuarium w Swarzewie podczas odpustów odbywa się tzw. pokłon feretronów - unikalny element kaszubskiej tradycji pielgrzymkowej polegający na „kłanianiu się” niesionych przez pielgrzymów feretronów świątyniom, krzyżom przydrożnym, kaplicom i kościołom, a nawet sobie wzajemnie.
Sanktuarium M.B. Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza
ul. Ks. Pronobisa 6, Swarzewo
tel. 58/ 674-12-08
www.parafiaswarzewo.pl
Swarzewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.