Puck. Port nad Zatoką Pucką. Atrakcje miasta

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-02-22
Puck Rynek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Puck leży nad Zatoką Pucką
  • Największe atrakcje to marina, molo i plaża
  • Puck słynie z ławeczek, najciekawsza stoi na rynku
  • Płatny parking znajduje się niedaleko fary, przy ulicy Zamkowej

Puck to niewielkie, nadmorskie miasto położone nad Zatoką Pucką, która właśnie od głównego miasta wzięła nazwę. Już w IX wieku powstał tu port, który później  zapisał się w historii Polski jako miejsce zaślubin Polski z morzem. Obecnie Puck jest zaciszny, ale zdecydowanie warto go odwiedzić. Wszystkie atrakcje Pucka można zobaczyć w jeden dzień, a później odpocząć w tawernie przy świeżej rybie.

Puck plaża
Puck plaża

Dojazd do Pucka

Puck leży w centralnym miejscu wybrzeża Zatoki Puckiej. Łatwo dojedziesz tu z Trójmiasta od południa, a także z Jastrzębiej Góry od północy. Z Gdańska to około 50 km, zaś z Jastrzębiej Góry to niespełna 20 km. Parking płatny czeka niedaleko puckiej fary, przy ulicy Zamkowej. To miejsce, skąd jest blisko do wszystkich atrakcji miasta. Niestety nie oferuje bardzo dużo miejsc.

Atrakcje Pucka - mapa miejsc, które warto zobaczyć

Puck nie jest dużym miastem. Kilkugodzinny spacer wystarczy, by poznać najciekawsze atrakcje Pucka, z farą, efektownym molo i ciekawym rynkiem. Warta poznania jest także okolica, z cenną przyrodą i wybrzeżem Bałtyku.

Fara w Pucku - kościół Św. Piotra i Pawła

Kościół farny św. Apostołów Piotra i Pawła pochodzi z XIV i XV wieku. Ta przysadzista świątynia to jeden z najstarszych kościołów na Pomorzu, bowiem został zbudowany na romańskiej świątyni z XIII stulecia. To zarazem najcenniejszy zabytek miasta, który niejako do niego wprowadza. Wnętrze świątyni wyróżnia się pięknym wystrojem z XVIII-wiecznym ołtarzem głównym i kaplicą Wejherów.
Adres: ul. Morska

Puck
Puck
Puck
Puck
Puck fara
Puck fara
Puck fara
Puck fara

Port, zielona plaża i molo w Pucku

Kroki zawsze same niosą mnie nad wodę, jeśli tylko taka znajduje się w miejscu, które zwiedzam. Tu wody Bałtyku rozlewają się niemal za kościołem. Zaprasza tu Port Rybacki ze słupkiem zaślubinowym. Ten symboliczny słupek upamiętnia zaślubiny Polski z morzem, których dokonał generał Haller 10 lutego 1920 roku. Obok słupka stoi popiersie tegoż generała. Haller wrzucił wówczas w wody Bałtyku pierścień, tym samym pieczętując odzyskanie przez Polskę dostępu do morza. 

Dziś Polacy chętnie z tej okazji korzystają i na zielonej plaży chętnie wypoczywają. Nie jest ona bardzo obszerna, pod względem wielkości przypomina raczej plażę nad jeziorami, niż nad Bałtykiem, ale za to wody są tu bardzo spokojne. 

W morze wychodzi spore i efektowne molo, dostępne dla turystów bezpłatnie. Na nim postawiono restaurację. My wybraliśmy jednak inną, klimatyczną miejscówkę, o czym piszę niżej.
Adres: ul. Żeglarzy

Puck
Puck

Zatoka Pucka

Spacerując wzdłuż linii brzegowej w Pucku, można podziwiać naturalne uroki Zatoki Puckiej. To doskonałe miejsce dla osób uprawiających sporty wodne.

Stary Rynek w Pucku

Zwiedzanie Pucka warto rozpocząć od Starego Rynku, który jest głównym placem miasta i popularnym miejscem spotkań. Rzadko kiedy nadmorskie miejscowości mogą pochwalić się obszernym i urokliwym rynkiem. Inaczej jest z Puckiem. Tutejszy plac główny jest bardzo przyjemny, otoczony kamienicami z drugiej połowy XIX wieku. Powstały one na dawnych, średniowiecznych fundamentach, bowiem zabudowa ucierpiała od licznych wojen, poczynając od potopu szwedzkiego. Na rynku stoi neogotycki Stary Ratusz, podświetlana fontanna oraz zegar kwiatowy w kształcie róży wiatrów, który powstał z okazji 100-lecia niepodległości Polski i ciekawa ławka.

Puck
Puck

Pucka Ławeczka Herbowa

Puck postawił na ławeczki, co bardzo chwalimy. Na rynku przyciąga uwagę Ławeczka Herbowa. Jest łosoś oraz lew, czyli zwierzęta, które występują w puckim herbie. Dlaczego łosoś? No to jakby oczywiste, bo to osada rybacka. A skąd wziął się lew? Przez parę lat mieszkał tutaj szwedzki i norweski król, Karol VIII Knutsson Bonde, który został wygnany ze swojej ojczyzny. Być może właśnie to pamiątka tego wydarzenia. Albo po prostu dlatego, że nad Puckiem dominujący był Gdańsk pobliski.
Adres: Stary Rynek

Puck Ławeczka Herbowa
Puck Ławeczka Herbowa

Muzeum Ziemi Puckiej

W Kamienicy Mieszczańskiej znajduje się Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie prezentowane są wystawy związane z historią Pucka. Oddział etnograficzny muzeum mieści się w zabytkowym szpitaliku miejskim przy ul. Wałowej, a przy ul. Zamkowej można zobaczyć relikty zamku krzyżackiego.
Adres: ul. Wałowa

Puck Muzeum
Puck Muzeum

Ławka Mariusza Zaruskiego w Pucku

Pomnik w kształcie Ławki z rzeźbą Mariusza Zaruskiego stoi u wejścia na puckie molo. Na skrzyżowaniu Alei Lipowej i Alei Kościuszki. To pionier polskiego żeglarstwa, a zarazem starosta pucki z lat 1926-27. Pomnik jest dziełem gdańskiego artysty Stanisława Szwechowicza, odsłonięto go w 2014 roku.
Adres: skrzyżowanie Alei: Lipowej i Kościuszki

Puck
Puck

Pomnik kapra w Pucku

Nietypowa jest ławeczka polskiego kapra w historycznym stroju. A kto to kaper? Można by go nazwać legalnym piratem. W 1456 Kazimierz Jagiellończyk wystawił pierwszą flotę kaperską.
Adres: ul. Marynarska

Puck pomnik kapra
Puck pomnik kapra

Atrakcje w okolicy

  • Zamek Rzucewo - efektowny pałac z XIX wieku w kształcie zamku, w miejscowości Rzucewo, skrywa restaurację i hotel
  • Osada Łowców Fok - ciekawe muzeum plenerowe
  • Osada Sławutowo - ta Osada Słowiańska w Sławutowie jest niezwykle ciekawie zrekonstruowana i przedstawiana. Gród składa się z 8 chat, które przypominają nam o czasach już odległych, przedchrześcijańskich, sprzed tysiąca lat. W poszczególnych chatach są "mieszkańcy", którzy opowiadają niezwykle ciekawe historie, między innymi o zielarstwie, o militariach czy o tym, co wówczas jadano.
  • Czarogrody - rodzinny park rozrywki przy centrum ogrodniczym. Bajkowe postaci, liczne atrakcje dla dzieci i baseny to wspaniały sposób na rodzinną rekreację.
  • Rezerwat Beka - chroni słone łąki, czyli tak zwane słonawy. Żyją tu wyjątkowe rośliny i zwierzęta. To azyl dla ptaków, ale też spotkaliśmy tu koniki polskie. Spod wieży widokowej można przejść pętlę o długości 3,5 km
  • Cypel Rewski - nazywany przez miejscowych szperkiem. Tworzy go piaszczysta kosa o długości około 1 km, która przecina wody Zatoki Puckiej. Jakże przyjemnie się tu spaceruje, my byliśmy przed zachodem słońca i było cudownie, ale ten moment miał jeden spory minus, duże ilości turystów. Rankiem jest dużo spokojniej.

Ciekawostki o Pucku

  • Historia Pucka sięga wczesnego średniowiecza, a tutejszy port rybacki to najstarszy port słowiański nad Bałtykiem
  • W 1920 roku generał Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznych zaślubin Polski z morzem
  • W Pucku stacjonowali Kaprzy Królewscy, którzy byli postrachem żeglarzy na Bałtyku i Morzu Północnym
Puck port
Puck port

Historia Pucka

Początki osadnictwa w Pucku sięgają III i IV wieku n.e. W IX wieku powstał tu port. W II połowie XIII wieku w Pucku istniał gród kasztelański książąt wschodniopomorskich. Już w IX wieku istniał tu port, jednak średniowiecznych zabytków pozostało bardzo mało. W 1348 roku Puck otrzymał prawa miejskie chełmińskie z rąk wielkiego mistrza krzyżackiego Dusemera. W 1457 roku schronił się tu król Szwecji Karol VIII Knutsson Bonde, a w 1466 roku Puck włączono do polskich Prus Królewskich. Za panowania Zygmunta Augusta, Batorego i Władysława IV Wazy Puck był twierdzą i bazą floty polskiej. Był to pierwszy polski port wojenny. W pierwszych tygodniach 1920 roku Puck wszedł w skład Polski, a 10 lutego 1920 roku miały tu miejsce zaślubiny Polski z morzem, z udziałem generała Józefa Hallera.

Puck
Puck

Restauracje w Pucku

Jeśli jesteś "team rybka", to mamy fajną polecajkę. Między farą i portem ulokowana jest świetna smażalnia Maszoperia u Budzisza. To popularna restauracja w Pucku, warto zainteresowania. Uchodzi za najlepszą w tym mieście. Liczba turystów to poświadcza. Zjedliśmy tu flądry i halibuta. Wystrój bardzo fajny, kaszubski, okraszony lokalnymi sentencjami. Patrzy się stąd wprost na morze. Warte polecenia są też: Pierogarnia Mąka i Woda koło fary oraz Restauracja Rynek 23.

Puck Maszoperia
Puck Maszoperia
Puck Maszoperia
Puck Maszoperia
Puck Maszoperia
Puck Maszoperia

Noclegi w Pucku

Zwiedzając atrakcje Zatoki Puckiej nocowaliśmy w Zamku Rzucewo. Co prawda zamek jest to tylko z nazwy, ale obiekt jest naprawdę zacny. Obecna budowla powstała jako neogotycki pałac dla rodu von Below w połowie XIX wieku. Od XVI wieku stał tu dwór słynnych w okolicy Wejherów. Z czasem dostał się on w ręce samego króla Jana III Sobieskiego, bowiem ofiarowała mu go jego własna siostra. Król był tylko kilka razy w tej okolicy, ale jego ukochana Marysieńka częściej tu rezydowała.
Pałac w Rzucewie po latach zaniedbań jest obecnie ślicznie zrewitalizowany. Otoczenie zachwyca, z pięknym ogrodem, końmi i plażą na wyciągnięcie dłoni. Wybornie było spędzić tu kilka nocy, w tych eleganckich wnętrzach i kosztować pysznych śniadań na tarasie, tym bardziej, że ceny nie są wygórowane, jak na taki obiekt. A jeśli nie na dłużej, to można przyjechać choćby na chwilkę, na kawę czy obiad.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.

Puck Rynek
Puck port
Puck molo
Puck Rynek
Puck
Puck, gen. Haller
Puck fara
Puck Rynek
Puck Rynek
Puck Rynek
Puck
Puck
Puck
Puck
Puck
Puck
Puck
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Pomorskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie