Osada Słowiańska Sławutowo. Jak żyli Słowianie 1000 lat temu

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-08-15
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomiędzy słynnymi kurortami bałtyckimi, jak Władysławowo czy Gdynia, niedaleko Pucka, zagubiła się niewielka miejscowość Sławutowo. Nikt by o niej nie słyszał, gdyby nie wyjątkowa Osada Słowiańska. Miejsce niezwykłe, posadowione na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej. To zrekonstruowana osada średniowieczna z przełomu IX i X wieku, wspaniale przedstawiająca czasy przedchrześcijańskie jeszcze, kiedy Słowianie trwali tu w zgodzie z naturą i swoimi wierzeniami.

Niecodzienny jest klimat tego miejsca. Turyści są tu bardzo mile widziani, a sama osada jest niezwykle ciekawie zrekonstruowana i jeszcze ciekawiej przedstawiana. Odwiedziliśmy ją poznając atrakcje Zatoki Puckiej.

Osada Słowian sprzed 1000 lat

Gród składa się z 8 chat, które jakby wyjęte zostały sprzed 1000 lat. Gdy przekroczysz drewnianą bramę osady, przenosisz się do świata naszych praojców. Ma ona jakby moc zawirowania czasu, bo dzięki przewodnikowi, który z wielką pasją opowiada o minionym życiu, wkroczysz do osady, jakbyś tam żył od zawsze. 

Inni “mieszkańcy” chat też opowiadają ciekawe historie, o zielarstwie, o militariach czy o tym, co wówczas jadano. I tak na przykład dowiedziałam się, że mój bluszczyk kurdybanek z ogródka świetnie działa na problemy z gardłem.

Fascynujące jest, jak dawniej rozwinięte było rzemiosło. Poznasz tu garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala, a wszyscy oni pokazują, jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

 

Wierzenia i bóstwa Słowian

Podziwiając efektowne drewniane rzeźby, dowiesz się tu o naszych słowiańskich początkach, gdy Perun władał piorunami, a najważniejszym bóstwem był bóg słońca, czyli życzliwy Dadźbóg. To od jego imienia najpewniej wzięło się powiedzenie Daj Boże. Niewiele z wierzeń Słowian pozostało do dziś, pamięć o nich gaśnie, ale pamiętaj, że to od nich wzięło się popularne dziś topienie Marzanny. Była boginią zimy, wszyscy się jej bali, bo gdy za długo zabawiła, to głód zaglądał w oczy i opału brakowało. Tak zatrważająca bogini przetrwała w pamięci ludowej przez 1000 lat. Lepiej ją wiosną utopić, by nie rozgościła się na dobre.

 

Wiedźma czy niewiasta?

Gdybym zadała Ci pytanie, którą chcesz być, to jaka byłaby odpowiedź? Otóż w tamtych czasach wiedźma była otaczana szacunkiem. Bo to ta kobieta, jak nazwa wskazuje, która "wie”. Jej doświadczenie i niecodzienna wiedza sprawiały, że potrafiła nawet leczyć lżejsze choroby. Z kolei niewiasta to ta, która "nie wie”. Niestety za tą wiedzę wiedźmy musiały później słono zapłacić, jak dziś wiemy.

Warsztaty w osadzie słowiańskiej

W osadzie organizowane są żywe lekcje historii, czyli warsztaty rzemieślnicze z garncarstwa, tkactwa, zdobnictwa w skórze czy filcowania. Bardzo ciekawe są też pokazy kuchni średniowiecznej. Kultywowanie dawnych tradycji sprawia, że czasy naszych dawnych przodków są wciąż żywe i nie zgasną wraz z nami.

 

Żywe zwierzęta w osadzie

W zagrodach spotkasz żywe zwierzątka, które cieszą się popularnością szczególnie wśród najmłodszych gości. Duża polana to dobre miejsce na zabawę i bieganie, a nawet piknik. 

Podpłomyki i kawiarnia

Na miejscu możesz kupić podpłomyki, jakie jadano w tamtych czasach, to proste ciasto pieczone na nieskomplikowanym piecu. Podawane są tu z mięsem, warzywami czy miodem. Jest też pajda ze smalcem. Jakby mogło jej zabraknąć w tym miejscu. Za bramą jest też kawiarnia, gdzie prócz kawy czeka smaczne ciasto. 

Polecamy Wam gorąco osadę, bo jest wyjątkowo klimatyczna i pozwala sporo się dowiedzieć. To wspaniała odskocznia od typowo bałtyckich atrakcji. Będąc nad morzem w tej części Polski, koniecznie tu zajrzyjcie, a nie będziecie żałować.

Nasz film o Zatoce Puckiej

Chcesz zobaczyć osadę na ruchomym obrazku? Zapraszamy do naszego filmu.

Informacje praktyczne

Osada Sławutowo
Wejherowska 76, Sławutowo

Noclegi w

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie