Rezerwat Beka. Słone łąki, ptaki i koniki polskie w Zatoce Puckiej
Rezerwat Beka to jedno z ciekawszych miejsc przyrodniczych w Zatoce Puckiej. Powstał, by chronić słone łąki, czyli tak zwane słonawy. Specyficzne słone środowisko sprawia, że żyją tu wyjątkowe rośliny i zwierzęta. To azyl dla ptaków, ale też napotkaliśmy tutaj koniki polskie. To było bardzo miłe spotkanie. Polecamy Wam to zaciszne i urocze miejsce, gdzie przyroda gra pierwsze skrzypce!
Rezerwat Beka - lokalizacja i parking
Słonawy objęte Rezerwatem Beka znajdują się na samym wybrzeżu, nad Zatoką Pucką, u ujścia rzeki Redy do Bałtyku. Pomiędzy miejscowościami Rzucewo oraz Rewa, nieco na południe od Osłonina. Właśnie od strony Osłonna dojechaliśmy tu ulicą Morską. Nie ma wytyczonego specjalnie parkingu, ale bezpłatnie można zatrzymać się na poboczu, przy tabliczce czerwonej z napisem Rezerwat Beka. Stąd blisko jest do wieży widokowej.
Wieża widokowa
Wieża jest bezpłatna i oferuje ładny widok na słonawy i brzeg morski. Te łąki bardziej spektakularnie wyglądają wiosną, kiedy woda przebija się właśnie przez nie i tworzy niezwykle malowniczy krajobraz.
Ścieżka dydaktyczna - pętla o długości 3,5 km
Spod wieży widokowej można ruszyć na ścieżkę dydaktyczną, która tworzy pętlę o długości 3,5 km. Jej trasa jest dość dzika, miejscami wąska i błotnista. Możesz się tu poczuć naprawdę w sercu natury. Co jakiś czas pojawiają się tabliczki z opisami fauny i flory tego miejsca. My nie przeszliśmy całości, bo wygoniła nas stąd burza. Doszliśmy na szczęście do koników polskich. Na szczęście całość pokazał nam dron Ziemowit.
Koniki polskie w rezerwacie Beka
Koniki polskie to bardzo łagodne i urocze konie, których przodkami są dzikie tarpany. Są bardzo charakterystyczne, niewysokie, umaszczone myszato. Na grzbiecie przebiega im czarna pręga. W Bece pasie się za płotem stado liczące kilkanaście osobników. Przynajmniej my tyle widzieliśmy. Były przyjazne i dawały się głaskać. Koni nie zależy karmić, dla ich bezpieczeństwa i zdrowia, ale też warto zachować ostrożność dla własnego bezpieczeństwa oczywiście. Koniki polskie spotkaliśmy też na Roztoczu, gdzie również można było je pogłaskać.
Rośliny rezerwatu Beka
Specyficzne słone środowisko słonaw sprawia, że żyją tu wyjątkowe rośliny, m.in. halofity. Rosną tu rzadkie, chronione lub nawet zagrożone gatunki roślin halofilnych, np.: sit Gerarda, mlecznik nadmorski, świbka morska, babka nadmorska, sitowiec nadmorski, oczeret Tabernemontana, ostrzew rudy, mannica odstająca czy aster solny. Zasilana słodkimi wodami łąka w północnej części rezerwatu to siedlisko storczyków, jak stoplamki czy lipiennik Loesela. Znajdziesz tu również ściśle chronione gatunki, jak gnidosza błotnego czy owadożernego tłustosza pospolitego.
Zwierzęta rezerwatu Beka
Rezerwat to raj dla ptactwa, słychać je widać podczas wędrówki ścieżką. To dogodne miejsce lęgów rzadkich gatunków ptaków, jak: bąk, gęgawa, ohar, szlachar, błotniak stawowy, błotniak zbożowy, błotniak łąkowy, kropiatka, zielonka, żuraw, ostrygojad, sieweczka obrożna, krwawodziób, czajka, kszyk, zimorodek, sowa błotna czy pliszka cytrynowa. Do niedawna gnieździła się tu jedna z największych w Polsce populacji biegusa zmiennego, ale gdy zaprzestano wypasu bydła w rezerwacie, słone łąki zostały opanowane przez gęste szuwary trzcinowe, co spowodowało niemal całkowity zanik biegusa zmiennego. Obecnie spotyka się go tu głównie podczas wędrówek, nie zostaje na stałe. My podziwialiśmy tu spore stado gęsi gęgawy.
Rezerwat nie dla psów
Pamiętaj, że na teren Rezerwatu Beka nie możesz wejść z psem. Nawet na smyczy. Można za to dostać mandat i byliśmy świadkami właśnie takiej sytuacji. Nie warto ryzykować.
Rezerwat powstał w 1988 roku i jest elementem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Podobne słonawy znajdziesz w Rewie i w okolicach Władysławowa. W Rewie nie byliśmy, ale we Władysławowie tak i zdecydowanie bardziej podobało na się w Rezerwacie Beka.
Informacje praktyczne
Rezerwat Beka
ul. Morska, Beka
Czynne całą dobę
Wstęp bezpłatny
Zakaz wejścia z psem
Noclegi w
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Zamek Rzucewo, odległość: 3.3 km
- Sanktuarium w Swarzewie, odległość: 12 km
- Ocean Park we Władysławowie, odległość: 15.3 km
- Motylarnia Władysławowo, odległość: 15.8 km
- Dar Pomorza w Gdyni, odległość: 16.5 km
- Plaża w Gdyni Orłowie, odległość: 20.8 km
- Latarnia Morska Hel, odległość: 23.6 km
- Opera Leśna w Sopocie, odległość: 24.4 km
- Molo w Sopocie, odległość: 24.6 km
- Monciak w Sopocie, odległość: 24.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!