Nadmorski Park Krajobrazowy. Najpiękniejsza przyroda na polskim wybrzeżu Bałtyku
Nadmorski Park Krajobrazowy (NPK) to jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc na polskim wybrzeżu. Powstał w 1978 roku, jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. To przepiękne tereny, miejscami nadal niemal dzikie. O wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym, które oferują wiele atrakcji dla turystów poszukujących kontaktu z naturą oraz amatorów historii.
Zasięg Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
Tereny Parku obejmują wschodnią część Wybrzeża Słowińskiego, północną część Pobrzeża Kaszubskiego, całą Mierzeję Helską oraz część Zatoki Puckiej. Znaczny obszar Parku sięga od Białogóry na zachodzie, poprzez Karwię i Karwieńskie Błota, Jastrzębią Górę, Władysławowo aż po Hel. Schodzi też nieco na południe, w okolice Rzucewa i Rewy.
Zróżnicowane brzegi morskie w Parku
W Nadmorskim Parku Krajobrazowym chroni się naturalne środowisko przyrodnicze, ale też wartości historyczne i kulturowe okolicznych miejscowości. W granicach Parku spotkamy wszystkie typy brzegów morskich, występujące na polskim wybrzeżu - wysoki brzeg klifowy z malowniczymi wąwozami, np. Lisi Jar na granicy Jastrzębiej Góry i Rozewia, brzeg wydmowy, np. w Białogórze i niskie wybrzeża zalewowe.
Atrakcje w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Dodatkowo na obszarze NPK i jego otuliny powstało kilkanaście rezerwatów przyrody, obszary specjalnej ochrony ptaków i inne atrakcje turystyczne. Oto kilka z nich:
- Klify w Jastrzębiej Górze z Gwiazdą Północy - to jeden z najbardziej malowniczych fragmentów parku, to najwyższe klify w Polsce, osiągające wysokość ponad 30 metrów. To idealne miejsce na spacer oraz podziwianie zachodów słońca. Przy klifach znajduje się także Obelisk „Gwiazda Północy”, wyznaczający najdalej na północ wysunięty punkt Polski, warto też odwiedzić tu wąwóz Lisi Jar
- Mierzeja Helska - jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce! To wąski pas lądu o długości około 35 km, oddzielający Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego. Znany jest z pięknych plaż, wydm oraz lasów sosnowych. To wymarzone miejsce na plażowanie, rejsy, spacery i jazdę rowerową, ale również dla miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing.
- Góra Libek (Lubek) między Kuźnicą i Jastarnią - to wydma o wysokości około 12 m i zarazem najwyższe miejsce na Mierzei Helskiej. Jest tu również najwęższe miejsce mierzei, liczące zaledwie 150 metrów, a skrywa 2 piękne plaże, a między nimi drogę, tory kolejowe i trasę dla rowerzystów. Zafascynowało nas to miejsce, plaża nad Bałtykiem nie ma tu sobie równych w szerokiej okolicy, jest dzika i zaciszna, bardzo szeroka i przepiękna!
- Fokarium w Helu - element Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, to jedno z najpopularniejszych miejsc na Helu. Główną atrakcją tego miejsca są foki szare. Po wykupieniu biletu możesz obserwować je pływające w basenach, a także robiące sztuczki podczas pokazowych karmień. Są one dobrą okazją do oględzin medycznych zwierząt. To ciekawa atrakcja dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o faunie Morza Bałtyckiego
- Osada łowców fok w Rzucewie - w parku kulturowym zrekonstruowano elementy pradawnej osady, jaka istniała tu, na Cyplu Rzucewskim około 5 tysięcy lat temu! Jak sama nazwa wskazuje, jej mieszkańcy zajmowali się m.in. łowieniem fok
- Zamek Rzucewo - to neogotycki pałac z XIX wieku, ale w przeszłości stał tutaj dwór Wejherów i króla Jana III Sobieskiego, miejsce jest urokliwe i bardzo zadbane, oferuje też hotel i restaurację
- Rezerwat przyrody Beka - leży nieco na północ od Rewy, w dolinie rzeki Redy, to jedno z najważniejszych siedlisk ptaków wodno-błotnych w Polsce i raj dla ornitologów oraz miłośników dzikiej przyrody. Zobaczysz tu czaplę białą, gęś gęgawę, a nawet błotniaka stawowego. Za ogrodzeniem pasą się też koniki polskie, a wokół tych terenów przygotowano ścieżkę dydaktyczną w formie pętli i wieżę widokową. Na teren rezerwatu nie można wchodzić z psami.
- Cypel Rewski - znany też jako szperk, to przepiękna, wąska, piaszczysta mierzeja o długości około 1 kilometra. Rozciąga się w głąb Zatoki Puckiej i stanowi wspaniałe miejsce na spacer, a także na obserwację ptaków i roślinności charakterystycznej dla wybrzeża morskiego. Warto tutaj przyjść rankiem, bo później w sezonie jest sporo turystów. Od wielu lat organizuje się tu tzw. Marsz Śledzia, kiedy śmiałkowie przechodzą i przepływają od Kuźnicy na Półwyspie Helski, właśnie tutaj na Cypel Rewski. Nieco na południe, przy ulicy Wałowej, zobaczysz też ciekawie wyglądający wrak kutra, leżący nie na brzegu, a wśród zieleni
- Szlaki piesze i rowerowe - prowadzą przez najpiękniejsze zakątki parku. Jednym z popularniejszych jest „Szlak Nadmorski”, biegnący wzdłuż wybrzeża od Karwi do Helu
- Karwieńskie Błota
Informacje praktyczne
Nadmorski Park Krajobrazowy
Białogóra-Hel
Czynne całą dobę
Noclegi w Białogórze
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Zamek Rzucewo, odległość: 10.3 km
- Sanktuarium w Swarzewie, odległość: 14.2 km
- Motylarnia Władysławowo, odległość: 15 km
- Plaża we Władysławowie, odległość: 15.4 km
- Ocean Park we Władysławowie, odległość: 15.8 km
- Latarnia Morska Hel, odległość: 19 km
- Dar Pomorza w Gdyni, odległość: 23.2 km
- Molo w Gdyni, odległość: 23.2 km
- Plaża w Gdyni Orłowie, odległość: 27.2 km
- Plaże w Gdyni, odległość: 27.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!