Swarzewo to duża wieś kaszubska w województwie pomorskim, położona na Kępie Swarzewskiej, przy drodze z Władysławowa do Pucka, nad samą Zatoką Pucką, nazywaną tu Małym Morzem.
Swarzewo stanowiło dominium czyli własność Królów Polskich. Ślady osadnictwa na terenie Swarzewa pochodzą z epoki brązu, ale prawa miejskie ośrodek otrzymał w XIV wieku, za panowania tu Krzyżaków.
Około 1400 roku w Swarzewie powstał pierwszy kościół, a w 1880 roku zbudowano trzeci z kolei kościół swarzewski, który stoi do dziś i stanowi słynne w całej Polsce Sanktuarium MB Królowej Polskiego Morza. Czcią otacza się tutaj XV-wieczną cudowną figurę Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza, zwanej Opiekunką Rybaków. Według legendy przypłynęła ona morzem z rozbitego statku, z którego uratowali się żeglarze.
Niedaleko Sanktuarium w Swarzewie stoi kapliczka zbudowana przez rybaków w 1775 roku na planie koła. Według legendy w miejscu tym objawiła się właśnie cudowna figurka. W środku kaplicy znajduje się studzienka i opis historii figurki.
- Molo - schodzące do Zatoki Puckiej
- Mały skansen rybacki
- Groby skrzynkowe - odkryte tu podczas wykopalisk archeologicznych, groby pochodzą sprzed 2,5 tys. lat
- Klif Swarzewski - typ wysokiego wybrzeża morskiego
Swarzewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Swarzewie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.