Rezerwat Borki na Mazurach

Rezerwat Borki na Mazurach, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (1)

Puszcza Borecka

Puszcza Borecka na Mazurach, w której powstał Rezerwat Borki, to niezwykle cenny przyrodniczo zakątek Polski północno-wschodniej. Przeważają tu lasy, w centralnej i zachodniej części grądy, zaś na wschodzie i na południu bory. Wąskie pasma wzdłuż cieków wodnych porastają łegi, a nad jeziorami olsy. Krajobraz dopełniają liczne torfowiska, źródliska i jeziora polodowcowe.Żubry

W 1953 roku w Puszczy Boreckiej w Nadleśnictwie Borki powstał Ośrodek Hodowli Żubra. W 1977 roku właściwie przez przypadek rozpoczęto tu hodowlę tych zwierząt na wolności, a doszło do tego, kiedy podczas remontu ogrodzenia żubry zwyczajnie uciekły do lasu.

Latem na terenie byłego Ośrodka Hodowli Żubrów w Wolisku można odwiedzić pokazową zagrodę żubrów z pomostem widokowym, z którego podglądać można kilka osobników tego gatunku. Dorosły samiec żubra waży nawet do 920 kg, a samica do 640 kg. Latem żubry tworzą grupy złożone z krów i młodzieży. Przewodniczką stada zwykle jest krowa z cielakiem. Byki większą część roku spędzają samotnie.

Flora i fauna rezerwatu

Rezerwat Borki odznacza się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Występują tu grądy grabowo-lipowe, olsy, łęgi oraz bory świerkowe. Wśród bogatej fauny, oprócz żubra oczywiście, spotkać można rysia, łosia, jelenia, wilka, lisa, jenota czy dzika. Spośród ptactwa na uwagę zasługują: perkoz, bocian czarny, kania czarna, orzeł bielik, kobuz, bekas, rybołów, słonka.Szlaki w Puszczy

Z miejscowości Kruklanki do Puszczy Boreckiej prowadzą szlaki rowerowe umożliwiające dotarcie do najciekawszych miejsc. Miłośnicy spływów kajakowych powinni wybrać się na szlak wiodący Łaźną Strugą aż do rzeki Ełk.

Rezerwat Borki - Nadleśnictwo Borki
ul. 22 lipca 4, Kruklanki
tel. 87/ 421-70-74
borki.nadl@bialystok.lasy.gov.pl

Widok z ulicy

Powiązane miejsca

Noclegi

Noclegi w Giżycku (5)

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: