Piramida w Rapie

Piramida w Rapie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Piramida w Rapie to jedyny taki obiekt w Polsce. Ta popularna Piramida Mazurska znajduje się w środku lasu, w miejscowości Rapa, pomiędzy Węgorzewem i Gołdapem. Ta fantastyczna budowla w kształcie piramidy to grobowiec rodziny Farenheid, powstały w XIX wieku. Rodzina ta zafascynowana podróżami po świecie, postanowiła wybudować grobowiec wzorując się na egipskich piramidach.

Nietypowy grobowiec Farenheidów

Chodziło o to, by stworzyć dogodne warunki do mumifikacji zwłok i tak, wykorzystując wyliczenia starożytnych budowniczych Farenheidowie stworzyli budowlę o wielkiej mocy koncentracji pozytywnego promieniowania energii Ziemi i Kosmosu. Pozytywne promieniowanie jest potęgowane w piramidzie poprzez odpowiedni kształt sklepienia wewnętrznego (tak, jak w piramidach egipskich pod kątem 51 st 52'), a negatywne działanie energii eliminuje podstawa piramidy wzniesiona z kamienia polnego. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie ułożenie ciała i właściwe rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych.

Piramida w Rapie
Piramida w Rapie

Lodówka w piramidzie?

Ale czy tak było naprawdę? Wg najnowszych badań budowla powstała jako lodówka. W innych majątkach niemieckich w tym czasie powstawały podobne lodownie. Dopiero później ten nietypowy obiekt stał się rodzinnym grobowcem, najprawdopodobniej po śmierci żony barona Farenheida. Pochowano tu 7 osób, a przynajmniej taką ilość DNA stwierdzono w czasie ostatnich badań.

Spoczywa tu na pewno budowniczy piramidy - Friedrich Heinrich, jego żona oraz ich 3-letnia córeczka. Przez lata zaniedbań, kiedy piramida była otwarta, ciała były bezczeszczone i pozbawione niektórych fragmentów. Teraz zrewitalizowany obiekt jest zamknięty i można zajrzeć do środka jedynie przez małe okienka.

Piramida Mazurska w liczbach

- wysokość: 15,9 m
- podstawa kwadratowa: 10,4 x 10,4 m
- kąt pochylenia ścian zewnętrznych: 68-70 st
- kąt pochylenia ścian wewnętrznych: 51 st 52'
- otwory wentylacyjne

Nasz film o Gołdapi i piramidzie

Zobacz nasz film z pobytu w Gołdapi. Na końcu znajdziesz fragment o piramidzie w Rapie.

Informacje praktyczne

Obiekt jest zamknięty, ale można podejść bezpłatnie do budowli i zajrzeć do środka przez okienka

Piramida Mazurska
Rapa

Noclegi w Gołdapi

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4 głosów: 31)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 31)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024