Parki podjasnogórskie w Częstochowie, Tadeusz Walkowicz

Park im. Staszica

Park księdza Stanisława Staszica utworzono w Częstochowie w 1826 roku, na wschodnim stoku Jasnej Góry. W parku natrafimy na secesyjny Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, jedyną w Polsce zagrodę włościańska, drewnianą, stylową altanę oraz Obserwatorium Astronomiczne.Dodatkową ozdobą parku są dwa baseny połączone wąskim kanalikiem i ubarwione tryskającą fontanną. Wśród roślinności spotkamy rzadkie gatunki drzew i krzewów - sosnę czarną, jałowiec chiński, jesion pensylwański czy daglezję zieloną.

Parki podjasnogórskie w Częstochowie

Park Staszica
ul. 7 Kamienic, ul. Sienkiewicza, ul. Pułaskiego, Aleja NMP, Częstochowa

Park 3 Maja

W pobliżu Jasnej Góry znajduje się również Park 3 Maja założony w 1938 roku. Mieszczą się tu korty tenisowe ze stylowym pawilonem, a przy pomniku Stanisława Moniuszki zbierają się miłośnicy szachów, by rozegrać kilka partyjek.

W parku rośnie ponad 1500 okazów drzew i krzewów, należących do 83 gatunków i odmian. Porastają tu również gatunki obce, pochodzące głównie z Azji i Ameryki Południowej.

Park 3 Maja
ul. 3 Maja, Aleja NMP, ul. Jasnogórska, ul. Popiełuszki, Częstochowa

 

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°48'48" N, 19°6'8" E
Śląskie
2014-05-13
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą