49°30'1" N
19°6'7" W
Śląskie
2017-01-11 12:46:24
512m npm
Normalna
Pałac w Rajczy, Anna Piernikarczyk
Rajcza pałac, Anna Piernikarczyk
Rajcza, Anna Piernikarczyk
Rajcza, Anna Piernikarczyk
Rajcza pałac, Anna Piernikarczyk
Rajcza, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (6)

W Rajczy leżącej między Ujsołami i Milówką, na Żywiecczyźnie, stoi piękny pałac, należący niegdyś do Karola Stefana Habsburga - ówczesnego właściciela ziemi żywieckiej.W czasie I wojny światowej w pałacu mieścił się szpital wojskowy, później sanatorium dla osób chorych na gruźlicę, a dziś znajduje się tu Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Pałac w Rajczy powstał na początku XIX wieku, a dokładnie w 1833 roku. Jego właścicielami byli Siemońscy, Lubomirscy, w końcu Habsurgowie. Karol Stefan Habsburg kupił go w 1914 roku, a już w 1916 roku przekazał go na cele sanatoryjno-szpitalne dla rannych żołnierzy monarchii austro-węgierskiej. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, pałac będący szpitalem otrzymał Czerwony Krzyż.

Okazały pałac w Rajczy do dziś otacza piękny i spory park w stylu krajobrazowym, ze starymi okazami drzew, będącymi pomnikami przyrody. Zabytkowy park porasta stok wzgórza Compel, na które spod kościoła wiedzie droga krzyżowa. W skład kompleksu pałacowego wchodzą też zabytkowe zabudowania gospodarcze.Pałac Habsburgów
ul. Ujsolska, Rajcza

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Pilsko - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: