Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Mury obronne w Ząbkowicach Śląskich

Mury obronne w Ząbkowicach Śląskich

Pierwsze obwarowania miejskie w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku powstały pod koniec XIII wieku i były częściowo drewniano-ziemne, a częściowo z łamanego kamienia. W XIV wieku, podczas rządów Bolka II Ziębickiego, mury znacznie rozbudowano, bo i miasto stało się obszerniejsze. Wtedy jeszcze zamek stał poza obrębem murów. Dopiero w XV wieku, kiedy powstał nowy zamek, objęto go murami, a dodatkowo obwarowania wzmocniono obronnymi basztami. Było to za czasów Karola I Podiebrada. W obrębie murów znajdowały się też cztery bramy miejskie - Wrocławska, Ziębicka, Kłodzka i Świdnicka.Od połowy XVIII stulecia rozpoczęto rozbierać mury miejskie. W 1750 roku wyburzono zewnętrzny pierścień, a 20 lat później zasypano fosy i wały. W XIX wieku wyburzono pierścień wewnętrzny. Jedynym zachowanym do dziś fragmentem miejskiej fosy jest sadzawka w parku miejskim.

Baszta Gołębia
Baszta Gołębia

Zachowane do dnia dzisiejszego elementy murów ząbkowickich pochodzą z XV wieku, z czasów Karola I. Niestety bramy nie ostały się, ale można jeszcze oglądać basztę z ozdobną attyką oraz tzw. Basztę Gołębią, w północnej części miasta, w okolicach ulicy Grunwaldzkiej. Mury ciągną się do ulicy Prusa.

Mury obronne
Baszta Gołębia
ul. Grunwaldzka, Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie - Baszta Gołębia
Ząbkowice Śląskie - Baszta Gołębia


Ząbkowice Śląskie noclegi

Ząbkowice Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA
Hotel Niemcza Spa
Pałac Ławica
Pałac Kamieniec

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020