Mury obronne w Ząbkowicach Śląskich

Mury miejskie w Ząbkowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Pierwsze obwarowania miejskie w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku powstały pod koniec XIII wieku i były częściowo drewniano-ziemne, a częściowo z łamanego kamienia. W XIV wieku, podczas rządów Bolka II Ziębickiego, mury znacznie rozbudowano, bo i miasto stało się obszerniejsze. Wtedy jeszcze zamek stał poza obrębem murów. Dopiero w XV wieku, kiedy powstał nowy zamek, objęto go murami, a dodatkowo obwarowania wzmocniono obronnymi basztami. Było to za czasów Karola I Podiebrada. W obrębie murów znajdowały się też cztery bramy miejskie - Wrocławska, Ziębicka, Kłodzka i Świdnicka.

Od połowy XVIII stulecia rozpoczęto rozbierać mury miejskie. W 1750 roku wyburzono zewnętrzny pierścień, a 20 lat później zasypano fosy i wały. W XIX wieku wyburzono pierścień wewnętrzny. Jedynym zachowanym do dziś fragmentem miejskiej fosy jest sadzawka w parku miejskim.

Baszta Gołębia
Baszta Gołębia

Zachowane do dnia dzisiejszego elementy murów ząbkowickich pochodzą z XV wieku, z czasów Karola I. Niestety bramy nie ostały się, ale można jeszcze oglądać basztę z ozdobną attyką oraz tzw. Basztę Gołębią, w północnej części miasta, w okolicach ulicy Grunwaldzkiej. Mury ciągną się do ulicy Prusa.

Mury obronne
Baszta Gołębia
ul. Grunwaldzka, Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie - Baszta Gołębia
Ząbkowice Śląskie - Baszta Gołębia

Noclegi w Ząbkowicach Śląskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.1 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024