Pierwsze obwarowania miejskie w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku powstały pod koniec XIII wieku i były częściowo drewniano-ziemne, a częściowo z łamanego kamienia. W XIV wieku, podczas rządów Bolka II Ziębickiego, mury znacznie rozbudowano, bo i miasto stało się obszerniejsze. Wtedy jeszcze zamek stał poza obrębem murów. Dopiero w XV wieku, kiedy powstał nowy zamek, objęto go murami, a dodatkowo obwarowania wzmocniono obronnymi basztami. Było to za czasów Karola I Podiebrada. W obrębie murów znajdowały się też cztery bramy miejskie - Wrocławska, Ziębicka, Kłodzka i Świdnicka.
Od połowy XVIII stulecia rozpoczęto rozbierać mury miejskie. W 1750 roku wyburzono zewnętrzny pierścień, a 20 lat później zasypano fosy i wały. W XIX wieku wyburzono pierścień wewnętrzny. Jedynym zachowanym do dziś fragmentem miejskiej fosy jest sadzawka w parku miejskim.

Zachowane do dnia dzisiejszego elementy murów ząbkowickich pochodzą z XV wieku, z czasów Karola I. Niestety bramy nie ostały się, ale można jeszcze oglądać basztę z ozdobną attyką oraz tzw. Basztę Gołębią, w północnej części miasta, w okolicach ulicy Grunwaldzkiej. Mury ciągną się do ulicy Prusa.
Mury obronne
Baszta Gołębia
ul. Grunwaldzka, Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie noclegi
Ząbkowice Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!