Mury miejskie w Ząbkowicach

Mury obronne w Ząbkowicach Śląskich

(4.1 głosów: 27)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pierwsze obwarowania miejskie w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku powstały pod koniec XIII wieku i były częściowo drewniano-ziemne, a częściowo z łamanego kamienia. W XIV wieku, podczas rządów Bolka II Ziębickiego, mury znacznie rozbudowano, bo i miasto stało się obszerniejsze. Wtedy jeszcze zamek stał poza obrębem murów. Dopiero w XV wieku, kiedy powstał nowy zamek, objęto go murami, a dodatkowo obwarowania wzmocniono obronnymi basztami. Było to za czasów Karola I Podiebrada. W obrębie murów znajdowały się też cztery bramy miejskie - Wrocławska, Ziębicka, Kłodzka i Świdnicka.

Od połowy XVIII stulecia rozpoczęto rozbierać mury miejskie. W 1750 roku wyburzono zewnętrzny pierścień, a 20 lat później zasypano fosy i wały. W XIX wieku wyburzono pierścień wewnętrzny. Jedynym zachowanym do dziś fragmentem miejskiej fosy jest sadzawka w parku miejskim.

Baszta Gołębia
Baszta Gołębia


Zachowane do dnia dzisiejszego elementy murów ząbkowickich pochodzą z XV wieku, z czasów Karola I. Niestety bramy nie ostały się, ale można jeszcze oglądać basztę z ozdobną attyką oraz tzw. Basztę Gołębią, w północnej części miasta, w okolicach ulicy Grunwaldzkiej. Mury ciągną się do ulicy Prusa.

Mury obronne
Baszta Gołębia
ul. Grunwaldzka, Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie - Baszta Gołębia
Ząbkowice Śląskie - Baszta Gołębia

Ząbkowice Śląskie noclegi

Ząbkowice Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023