Prezbiterium kościoła w Niemodlinie pochodzi z końca XIII wieku, a w II połowie XV wieku dobudowano do świątyni nawę i wieżę.
Od tamtej pory kościół Wniebowzięcia NMP kilkakrotnie był odnawiany i rozbudowywany. Szczególnie ciężki los dotykał kościelną wieżę, która parokrotnie była niszczona przez uderzenie pioruna. W latach 1389-1810 niemodliński kościół pełnił rolę kolegiaty, a przy świątyni istniała kapituła kanoników.
Gotycki kościół z elementami baroku jest orientowany, murowany z cegły, otynkowany za wyjątkiem wieży i ściany zachodniej. Na zewnątrz świątynia opięta jest szkarpami uskokowymi, co jest charakterystyczną ozdobą dla gotyku.
Do kościoła w Niemodlinie prowadzą dwie kruchty - główna od zachodu i mniejsza od południa. Na zewnątrz znajduje się też wejście na wieżę, w której wiszą trzy dzwony. Prezbiterium nakryte jest sklepieniem kolebkowo - krzyżowym z dekoracyjnymi żebrami stiukowymi z XVI wieku. Mieści się tu ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP oraz rzeźby Św. Piotra i Pawła.
W kaplicy południowej stoi ołtarz z dekoracją snycerską oraz rzeźbami Św. Antoniego, Św. Hieronima oraz Św. Franciszka. Ołtarz kryje obraz apoteozy Św. Anny oraz obraz Św. Apolonii. W kaplicy północnej natomiast zobaczymy późnobarokowy ołtarz z obrazem MB Częstochowskiej oraz barokowe rzeźby ludowe Chrystusa Frasobliwego oraz Matki Boskiej Bolesnej.
Od strony północnej i wschodniej kościół otacza mur kamienno-ceglany, a plac przed kościołem zdobi zabytkowa, pięknie kuta latarnia. Ponadto obok świątyni ostatnimi laty powstała Grota z figurą Matki Boskiej z Lourd.
Kościół Wniebowzięcia NMP
Rynek 29, Niemodlin
tel. 77/ 460-62-25
http://parafianiemodlin.pl
Niemodlin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.