49°30'14" N
19°6'9" W
Śląskie
2017-01-11 13:02:22
m npm
Normalna
Kościół w Rajczy, Anna Piernikarczyk
Rajcza, Anna Piernikarczyk
Rajcza, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (3)

W samym sercu Rajczy, na Rynku, stoi zabytkowy kościół Św. Wawrzyńca i Św. Kazimierza Królewicza. Świątynia pochodzi  z 1890 roku i stoi w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościółka.Świątynia w Rajczy kryje cudowny obraz Matki Boskiej Kazimierzowskiej. A historia cudownego obrazu oraz pierwszego kościoła rozpoczęła się 4 lipca 1669 roku. Wtedy to delegacja górali z Rajczy udała się do zamku w Żywcu, by prosić króla Jana Kazimierza o pozwolenie na budowę kościoła w Rajczy.

Przebywający po abdykacji na rodzinnych włościach król wydał pozwolenie na budowę kościoła w Rajczy, a ponadto podarował góralom swój ulubiony obraz Madonny Częstochowskiej, ofiarowany królowi najprawdopodobniej przez ojców Paulinów na Jasnej Górze. W 1674 roku powstał drewniany kościół w Rajczy pod wezwaniem Św. Wawrzyńca  i Św. Kazimierza królewicza, 10 lat później do bocznego ołtarza trafił Obraz Madonny, zgodnie z życzeniem króla. Od tamtej pory jest on otaczany kultem i odwiedzany do dziś przez pielgrzymki.

Spod kościoła Św. Wawrzyńca w Rajczy droga krzyżowa wiedzie na pobliski szczyt Compel.Kościół Św. Wawrzyńca i Św. Kazimierza Królewicza
ul. Rynek 1, Rajcza
tel. 33/ 864-37-84
http://parafia-rajcza.j.pl

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Pilsko - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: