Kościół Św. Katarzyny w Szczebrzeszynie

Kościół Św. Katarzyny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Klasztorny kościół Św. Katarzyny w Szczebrzeszynie stojący niedaleko Rynku ma długą historię. Już na przełomie XIV i XV wieku przybyli tu Franciszkanie, bowiem w 1398 roku Dymitr z Goraja ufundował im kościół Św. Trójcy.

Dzisiejszy kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi pochodzi z początku XVII wieku i jest fundacji Zamoyskich. W 1783 roku Franciszkanie opuścili budynki klasztorne, w których urządzono koszary wojskowe, a później szpital, zaś w kościele urządzono kaplicę szpitalną.

Św. Katarzyna
Św. Katarzyna


Po upadku powstania styczniowego, w 1883 roku kaplicę zamieniono na cerkiew prawosławną, a klasztor pozostał szpitalem. W XIX wieku Zamoyscy rozbudowali szpital, tworząc tu dodatkowo szkołę dla kształcenia personelu medycznego i schronisko dla ubogich.

W 1917 roku kościół otrzymał wezwanie Św. Katarzyny i zwrócono go katolikom, ale w czasie II wojny światowej ponownie świątynia stała się cerkwią, dopiero po zakończeniu działań wojennych wróciła do katolików.

Kościół Św. Katarzyny Alekandryjskiej
Kościół Św. Katarzyny Alekandryjskiej

Mieszkańcy Szczebrzeszyna nazywają ten kościół "klasztorem", ma on charakter bazylikowy, z nawami bocznymi niższymi od głównej. Ciekawostką jest, że w efekcie przebudowy oś kościoła jest zaburzona i prezbiterium jest przesunięte w lewo. Tym sposobem Szczebrzeszyn ma swój krzywy kościół jak Ząbkowice mają krzywą wieżę.

Kościół Św. Ktarzyny Aleksandryjskiej - Klasztor
ul. Klukowskiego 1, Szczebrzeszyn
tel. 84/ 682-24-90
parafia-szczebrzeszyn.pl



Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 7)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024