Kościół Św. Floriana w Jedlcu. Szachulcowa świątynia rokokowa

Jedlec to niewielka wioska o średniowiecznym rodowodzie, leżąca nieco na wschód od Gołuchowa. Warto tu przyjechać, aby zobaczyć piękny kościół Św. Floriana, stojący we wschodniej części Jedlca.
Historia parafii i kościoła w Jedlcu
Parafia powstała tutaj już w średniowieczu, a dokładniej w 1310 roku. Obecna świątynia pochodzi jednak z lat 1745-53, z fundacji starosty liwskiego, Mikołaja Chlebowskiego. Konsekracja tego obiektu sakralnego miała miejsce w 1802 roku. Ciekawostką jest, że kościół w Jedlcu jest konstrukcji szachulcowej, nietypowej dla tego regionu. To jednak nadaje mu szczególnego uroku. Potocznie taki styl nazywany jest “murem pruskim”.

Architektura świątyni
Kościół w Jedlcu to budowla szachulcowa, zbudowana w konstrukcji słupowo-ramowej, wypełnionej cegłą oraz gliną. Świątynia jest orientowana, jednonawowa, salowa. Nie posiada wydzielonego prezbiterium z nawy i zamknięta jest trójbocznie. Z boku umieszczona jest kruchta ze sterczyną z datą „1753”. Od frontu wznosi się wieża drewniana, konstrukcji słupowej. Zwieńcza ją blaszany dach hełmowy z latarnią. Dach kościoła jest jednokalenicowy, pokryty dachówką. Na dachu widnieje kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę nakryta blaszanym dachem hełmowym z latarnią.
Wystrój kościoła w Jedlcu
Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu rokokowym, a wyposażenie pochodzi z II połowy XVIII wieku. Całość przykrywa stop płaski z fasetą. Polichromia na stropie i fasecie została wykonana w 1977 roku przez Teodora Szukałę.

Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami, w części środkowej jest ozdobiony wystawką, na chórze znajduje się prospekt organowy rokokowy, wykonany w 2 połowie XVIII wieku.
Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z obrazem MB Niepokalanie Poczętej oraz dwa ołtarze boczne w stylu rokokowym. Pochodzą one z około połowy XVIII wieku. Ambona i kropielnica również reprezentują styl rokokowy i powstały w 2 połowie XVIII wieku. Chrzcielnica rokokowa w formie rajskiego drzewa również została wykonana w XVIII stuleciu. Niezwykle cenne są relikwie Św. Floriana, sprowadzone tu 6 maja 2007 roku z Krakowa.

Informacje praktyczne
Kościół Św. Floriana
Jedlec 59, Gołuchów
https://parafiaflorianjedlec.pl/
Noclegi w Gołuchowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek w Gołuchowie, odległość: 3 km
- Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie, odległość: 3.8 km
- Park w Gołuchowie, odległość: 3.8 km
- Baszta Dorotka w Kaliszu, odległość: 12.6 km
- Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, odległość: 12.6 km
- Kaliski Gród Piastów, odległość: 14.5 km
- Romańska kolegiata w Kaliszu, odległość: 14.5 km
- Kościół Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, odległość: 25 km
- Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim, odległość: 25.2 km
- Pałac w Dobrzycy, odległość: 25.7 km