Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Na Górce to kościół Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha, który stoi na najwyższym wzgórzu Opola - Wzgórzu Uniwersyteckim, nazywanym Opolskim Akropolem (165 m n.p.m.).Historia kościoła

Świątynię zbudowano w miejscu, gdzie wg tradycji w 984 roku Św. Wojciech głosił słowo Boże nawracając ludność na wiarę chrześcijańską. Początki budowli sięgają 1000 roku, kiedy to powstał pierwszy kościółek drewniany. Parafię erygował bp Tomasz I w 1217 roku.

kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha
kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha


Około 1400 roku wzniesiono nową, okazałą budowlę gotycką z cegły, której fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego w postaci murów prezbiterium z charakterystycznymi przyporami i ostrołukowymi oknami. Później kościół wielokrotnie był niszczony i trawiony przez ogromne pożary. Ostatecznie jednak świątynię odbudowano w stylu barokowym z fasadą rokokową, która obecnie nawiązuje do stylu wczesnoromańskiego.

Przez pięć wieków (XIV-XIX wiek) kościołem opiekowali się Dominikanie, a później nawet protestanci. W 1810 roku kościół został przekazany rektorowi pobliskiego gimnazjum. W tym czasie w ołtarzu głównym umieszczono cudowny obraz MB Piekarskiej.

Wystrój kościoła

Wnętrze kościoła odznacza się pięknym barokowym wystrojem z cennymi rzeźbami i obrazami oraz ciekawymi ołtarzami. W kaplicy MB Częstochowskiej kultem otacza się obraz MB Częstochowskiej z Brodów, a w każdą sobotę odprawiany jest tu Apel Jasnogórski. Ponadto w nawie głównej umieszczony jest obraz przedstawiający alegorię Niepokalanej, przywieziony w 1946 roku ze Stanisławowa.Kościół Na Górce
pl. Kopernika 12, Opole
tel. 77/ 454-30-34

Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-02-14 na
Wedle życzeń :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020