Opole kościół Św. Wojciecha

Kościół Na Górce w Opolu

(4.4 głosów: 25)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Na Górce to kościół Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha, który stoi na najwyższym wzgórzu Opola - Wzgórzu Uniwersyteckim, nazywanym Opolskim Akropolem (165 m n.p.m.).

Historia kościoła

Świątynię zbudowano w miejscu, gdzie wg tradycji w 984 roku Św. Wojciech głosił słowo Boże nawracając ludność na wiarę chrześcijańską. Początki budowli sięgają 1000 roku, kiedy to powstał pierwszy kościółek drewniany. Parafię erygował bp Tomasz I w 1217 roku.

kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, Danusia
kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, Danusia


Około 1400 roku wzniesiono nową, okazałą budowlę gotycką z cegły, której fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego w postaci murów prezbiterium z charakterystycznymi przyporami i ostrołukowymi oknami. Później kościół wielokrotnie był niszczony i trawiony przez ogromne pożary. Ostatecznie jednak świątynię odbudowano w stylu barokowym z fasadą rokokową, która obecnie nawiązuje do stylu wczesnoromańskiego.

Przez pięć wieków (XIV-XIX wiek) kościołem opiekowali się Dominikanie, a później nawet protestanci. W 1810 roku kościół został przekazany rektorowi pobliskiego gimnazjum. W tym czasie w ołtarzu głównym umieszczono cudowny obraz MB Piekarskiej.

Wystrój kościoła

Wnętrze kościoła odznacza się pięknym barokowym wystrojem z cennymi rzeźbami i obrazami oraz ciekawymi ołtarzami. W kaplicy MB Częstochowskiej kultem otacza się obraz MB Częstochowskiej z Brodów, a w każdą sobotę odprawiany jest tu Apel Jasnogórski. Ponadto w nawie głównej umieszczony jest obraz przedstawiający alegorię Niepokalanej, przywieziony w 1946 roku ze Stanisławowa.

Kościół Na Górce
pl. Kopernika 12, Opole
tel. 77/ 454-30-34Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Wedle życzeń 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023