Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Opole kościół Św. Wojciecha

Kościół Na Górce w Opolu

(4.4 głosów: 25)

Kościół Na Górce to kościół Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha, który stoi na najwyższym wzgórzu Opola - Wzgórzu Uniwersyteckim, nazywanym Opolskim Akropolem (165 m n.p.m.).Historia kościoła

Świątynię zbudowano w miejscu, gdzie wg tradycji w 984 roku Św. Wojciech głosił słowo Boże nawracając ludność na wiarę chrześcijańską. Początki budowli sięgają 1000 roku, kiedy to powstał pierwszy kościółek drewniany. Parafię erygował bp Tomasz I w 1217 roku.

Około 1400 roku wzniesiono nową, okazałą budowlę gotycką z cegły, której fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego w postaci murów prezbiterium z charakterystycznymi przyporami i ostrołukowymi oknami. Później kościół wielokrotnie był niszczony i trawiony przez ogromne pożary. Ostatecznie jednak świątynię odbudowano w stylu barokowym z fasadą rokokową, która obecnie nawiązuje do stylu wczesnoromańskiego.Przez pięć wieków (XIV-XIX wiek) kościołem opiekowali się Dominikanie, a później nawet protestanci. W 1810 roku kościół został przekazany rektorowi pobliskiego gimnazjum. W tym czasie w ołtarzu głównym umieszczono cudowny obraz MB Piekarskiej.

Wystrój kościoła

Wnętrze kościoła odznacza się pięknym barokowym wystrojem z cennymi rzeźbami i obrazami oraz ciekawymi ołtarzami. W kaplicy MB Częstochowskiej kultem otacza się obraz MB Częstochowskiej z Brodów, a w każdą sobotę odprawiany jest tu Apel Jasnogórski. Ponadto w nawie głównej umieszczony jest obraz przedstawiający alegorię Niepokalanej, przywieziony w 1946 roku ze Stanisławowa.Kościół Na Górce
pl. Kopernika 12, Opole
tel. 77/ 454-30-34

Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Opole
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°40'9N, 17°55'32E
03 kwiecień 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
14 luty 2014 11:18
Wedle życzeń :)

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację