Opole kościół Św. Wojciecha

Kościół Na Górce w Opolu

(4.4 głosów: 25)

Kościół Na Górce to kościół Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha, który stoi na najwyższym wzgórzu Opola - Wzgórzu Uniwersyteckim, nazywanym Opolskim Akropolem (165 m n.p.m.).Historia kościoła

Świątynię zbudowano w miejscu, gdzie wg tradycji w 984 roku Św. Wojciech głosił słowo Boże nawracając ludność na wiarę chrześcijańską. Początki budowli sięgają 1000 roku, kiedy to powstał pierwszy kościółek drewniany. Parafię erygował bp Tomasz I w 1217 roku.

kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, Danusia
kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, Danusia

Około 1400 roku wzniesiono nową, okazałą budowlę gotycką z cegły, której fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego w postaci murów prezbiterium z charakterystycznymi przyporami i ostrołukowymi oknami. Później kościół wielokrotnie był niszczony i trawiony przez ogromne pożary. Ostatecznie jednak świątynię odbudowano w stylu barokowym z fasadą rokokową, która obecnie nawiązuje do stylu wczesnoromańskiego.Przez pięć wieków (XIV-XIX wiek) kościołem opiekowali się Dominikanie, a później nawet protestanci. W 1810 roku kościół został przekazany rektorowi pobliskiego gimnazjum. W tym czasie w ołtarzu głównym umieszczono cudowny obraz MB Piekarskiej.

Wystrój kościoła

Wnętrze kościoła odznacza się pięknym barokowym wystrojem z cennymi rzeźbami i obrazami oraz ciekawymi ołtarzami. W kaplicy MB Częstochowskiej kultem otacza się obraz MB Częstochowskiej z Brodów, a w każdą sobotę odprawiany jest tu Apel Jasnogórski. Ponadto w nawie głównej umieszczony jest obraz przedstawiający alegorię Niepokalanej, przywieziony w 1946 roku ze Stanisławowa.Kościół Na Górce
pl. Kopernika 12, Opole
tel. 77/ 454-30-34

Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Opole
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°40'9N, 17°55'32E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Wedle życzeń 🙂

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021