Żarnowiec od 1215 roku należał do opactwa cystersów w Oliwie, którzy założyli tu żeński klasztor Cysterek. W XIV wieku wszedł on w skład państwa krzyżackiego i komturstwa gdańskiego.Nieopodal Żarnowca, podczas wojny trzynastoletniej, w roku 1462 pod Świecinem wojska polskie dowodzone przez Piotra Dunina, stoczyły zwycięską bitwę z Krzyżakami, w której zginął ich dowódca - Raveneck, pochowany w krypcie żarnowieckiego klasztoru.

. Klasztor w Żarnowcu
. Klasztor w Żarnowcu

W 1617 roku powstało tu opactwo benedyktynek, które zajmowało się szkolnictwem i było prężnym ośrodkiem polskości. Klasztor w Żarnowcu był jednym z głównych ośrodków hafciarstwa kaszubskiego, stąd w kościelnym skarbcu znajduje się bogaty zespół haftu liturgicznego. W roku 1834 w zaborze pruskim nastąpiła kasacja opactwa, a w 1946 roku powróciły tu benedyktynki repatriowane z Wilna.

Naprzeciw kościoła w Żarnowcu znajduje się budynek starej szkoły z napisem „Gemeindeschule Anno 1909”. Język niemiecki obowiązywał tu do 1918 roku, w szkole uczono niemieckiego, historii Niemiec, przyrody i kaligrafii. W szkole nie wolno było mówić po kaszubsku, ale poza szkołą tak.

. Klasztor w Żarnowcu
. Klasztor w Żarnowcu
. Klasztor w Żarnowcu


Żarnowiec leży na Szlaku Cysterskim.

Klasztor - Opactwo Benedyktynek
ul. Klasztorna 1, Żarnowiec, Krokowa
www.benedyktynki-zarnowiec.pl

. Klasztor w Żarnowcu
. Klasztor w Żarnowcu


. Klasztor w Żarnowcu

Żarnowiec noclegi

Żarnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Haga 2 by Renters

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021