. Klasztor w Żarnowcu , Zbyszek Mat

Klasztor w Żarnowcu

(4.4 głosów: 8)

Żarnowiec od 1215 roku należał do opactwa cystersów w Oliwie, którzy założyli tu żeński klasztor Cysterek. W XIV wieku wszedł on w skład państwa krzyżackiego i komturstwa gdańskiego.Nieopodal Żarnowca, podczas wojny trzynastoletniej, w roku 1462 pod Świecinem wojska polskie dowodzone przez Piotra Dunina, stoczyły zwycięską bitwę z Krzyżakami, w której zginął ich dowódca - Raveneck, pochowany w krypcie żarnowieckiego klasztoru.

. Klasztor w Żarnowcu , Zbyszek Mat
. Klasztor w Żarnowcu , Zbyszek Mat

W 1617 roku powstało tu opactwo benedyktynek, które zajmowało się szkolnictwem i było prężnym ośrodkiem polskości. Klasztor w Żarnowcu był jednym z głównych ośrodków hafciarstwa kaszubskiego, stąd w kościelnym skarbcu znajduje się bogaty zespół haftu liturgicznego. W roku 1834 w zaborze pruskim nastąpiła kasacja opactwa, a w 1946 roku powróciły tu benedyktynki repatriowane z Wilna.Naprzeciw kościoła w Żarnowcu znajduje się budynek starej szkoły z napisem „Gemeindeschule Anno 1909”. Język niemiecki obowiązywał tu do 1918 roku, w szkole uczono niemieckiego, historii Niemiec, przyrody i kaligrafii. W szkole nie wolno było mówić po kaszubsku, ale poza szkołą tak.

. Klasztor w Żarnowcu , Zbyszek Mat
. Klasztor w Żarnowcu , Zbyszek Mat
. Klasztor w Żarnowcu , Zbyszek Mat

Żarnowiec leży na Szlaku Cysterskim.Klasztor - Opactwo Benedyktynek
ul. Klasztorna 1, Żarnowiec, Krokowa
www.benedyktynki-zarnowiec.pl

. Klasztor w Żarnowcu , Zbyszek Mat
. Klasztor w Żarnowcu , Zbyszek Mat

Żarnowiec noclegi

Żarnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Żarnowiec
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły klasztory opactwa
54°47'15N, 18°4'55E
26 styczeń 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację