Klasztor w Żarnowcu

. Klasztor w Żarnowcu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Żarnowiec od 1215 roku należał do opactwa cystersów w Oliwie, którzy założyli tu żeński klasztor Cysterek. W XIV wieku wszedł on w skład państwa krzyżackiego i komturstwa gdańskiego.

Nieopodal Żarnowca, podczas wojny trzynastoletniej, w roku 1462 pod Świecinem wojska polskie dowodzone przez Piotra Dunina, stoczyły zwycięską bitwę z Krzyżakami, w której zginął ich dowódca - Raveneck, pochowany w krypcie żarnowieckiego klasztoru.

. Klasztor w Żarnowcu
. Klasztor w Żarnowcu

W 1617 roku powstało tu opactwo benedyktynek, które zajmowało się szkolnictwem i było prężnym ośrodkiem polskości. Klasztor w Żarnowcu był jednym z głównych ośrodków hafciarstwa kaszubskiego, stąd w kościelnym skarbcu znajduje się bogaty zespół haftu liturgicznego. W roku 1834 w zaborze pruskim nastąpiła kasacja opactwa, a w 1946 roku powróciły tu benedyktynki repatriowane z Wilna.

Naprzeciw kościoła w Żarnowcu znajduje się budynek starej szkoły z napisem „Gemeindeschule Anno 1909”. Język niemiecki obowiązywał tu do 1918 roku, w szkole uczono niemieckiego, historii Niemiec, przyrody i kaligrafii. W szkole nie wolno było mówić po kaszubsku, ale poza szkołą tak.

. Klasztor w Żarnowcu
. Klasztor w Żarnowcu

Żarnowiec leży na Szlaku Cysterskim.

Klasztor - Opactwo Benedyktynek
ul. Klasztorna 1, Żarnowiec, Krokowa
www.benedyktynki-zarnowiec.pl

. Klasztor w Żarnowcu
. Klasztor w Żarnowcu
. Klasztor w Żarnowcu

Noclegi w Żarnowcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

. Klasztor w Żarnowcu
(4.4 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024