Żarnowiec od 1215 roku należał do opactwa cystersów w Oliwie, którzy założyli tu żeński klasztor Cysterek. W XIV wieku wszedł on w skład państwa krzyżackiego i komturstwa gdańskiego.
Nieopodal Żarnowca, podczas wojny trzynastoletniej, w roku 1462 pod Świecinem wojska polskie dowodzone przez Piotra Dunina, stoczyły zwycięską bitwę z Krzyżakami, w której zginął ich dowódca - Raveneck, pochowany w krypcie żarnowieckiego klasztoru.
W 1617 roku powstało tu opactwo benedyktynek, które zajmowało się szkolnictwem i było prężnym ośrodkiem polskości. Klasztor w Żarnowcu był jednym z głównych ośrodków hafciarstwa kaszubskiego, stąd w kościelnym skarbcu znajduje się bogaty zespół haftu liturgicznego. W roku 1834 w zaborze pruskim nastąpiła kasacja opactwa, a w 1946 roku powróciły tu benedyktynki repatriowane z Wilna.
Naprzeciw kościoła w Żarnowcu znajduje się budynek starej szkoły z napisem „Gemeindeschule Anno 1909”. Język niemiecki obowiązywał tu do 1918 roku, w szkole uczono niemieckiego, historii Niemiec, przyrody i kaligrafii. W szkole nie wolno było mówić po kaszubsku, ale poza szkołą tak.
Żarnowiec leży na Szlaku Cysterskim.
Klasztor - Opactwo Benedyktynek
ul. Klasztorna 1, Żarnowiec, Krokowa
www.benedyktynki-zarnowiec.pl
Żarnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.