Cysterski zespół klasztorny w Lubiążu to drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie i jednocześnie największe opactwo cysterskie na świecie. Fasada budowli to najdłuższa fasada barokowa w Europie!
Obiekt leży na Szlaku Cysterskim, choć dziś nie jest używany w celach sakralnych, pozostaje w rękach Fundacji Lubiąż, która ogromnym wysiłkiem rekonstruuje zdewastowane wnętrza opactwa.
Opactwo nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. I trudno się z tym nie zgodzić pokonując korytarze i wnętrza obiektu. Na kompleks klasztorny składają się:
- Bazylika Wniebowzięcia NMP - zbudowana w latach 1307-40 na pozostałościach romańskiego kościoła z XII wieku
- Klasztor
- Pałac opatów z przełomu XVII i XVIII wieku
- Kościół Św. Jakuba - kościół pomocniczy
- Zabudowania gospodarcze z Karczmą Cysterską
Opactwo w Lubiążu zostało jednym z 7 Nowych Cudów Polski 2014 ogłoszonych przez National Geographic.
Opactwo cysterskie w Lubiążu można zwiedzać codziennie, do wnętrz pałacu opatów, klasztoru, kościoła oraz refektarza wchodzi się tylko z przewodnikiem. W wybrane dni w roku można nawet odwiedzić tajemnicze piwnice i strych.
Klasztor w Lubiążu
ul. 1 Maja, Lubiąż
http://klasztorwlubiazu.pl/
Fundacja Lubiąż
pl. Maxa Borna 9, Wrocław
tel. 71/ 322-21-29
Godziny zwiedzania opactwa: IV-IX 9.00-18.00, X-III 10.00-15.00
Zwiedzanie odbywa się w grupach co godzinę o każdej pełnej godzinie
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Lubiąż to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
ciekawe historie krążą o podziemnych kondygnacjach klasztoru, zresztą niedostępnych, ponoć w latach 80 nasze służby również prowadziły tutaj badania.
Aha, w atrakcji a nie na Forum, zatwierdziłam, niestety w atrakcjach mamy tylko 10 zdjęć widocznych