Nie jest znana dokładna data powstania dzisiejszej bazyliki Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. Prawdopodobnie wzniesiono ją w stylu gotyckim w XIV wieku, w miejscu dawnego kościoła św. Mikołaja.
Pierwszą mszę św., jeszcze na placu budowy, odprawiono tu już w 1321 roku. Przez lata kolegiata była remontowanya i upiększana. Od XVI wieku stała się świątynią protestancką. Trzykrotnie uległa zniszczeniu na skutek działań wojennych.
Po II wojnie światowej były plany, by ruiny świątyni rozebrać, jednak w 1957 roku kościół mariacki w Kołobrzegu wrócił do katolików i postanowiono ją odbudować. W latach 60-tych w jej niewyremontowanej części, przez jakiś czas mieścił się magazyn Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Do najcenniejszych zabytków bazyliki należą: krucyfiks z 1330 roku, chrzcielnica z 1355 roku, gotycka menora z 1327 roku, stalle rajców miejskich, gotycki świecznik Korona Holków z 1420 roku, gotycki świecznik Korona Schliffenów z 1523 roku.
Ciekawostką kołobrzeskiej katedry jest niezwykłe, bo aż o 60 cm odchylenie od pionu wielkich filarów podtrzymujacych strop głównej nawy. Spowodowane jest to podmokłym gruntem, na którym stoi kościół. Na wieży powstała taras widokowy.
Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Mariacka 5, Kołobrzeg
tel. 94/ 352-61-50
bazylika.kolobrzeg.pl
Kołobrzeg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.