Katedra w Kołobrzegu, Danusia

Katedra w Kołobrzegu

(4.3 głosów: 47)

Nie jest znana dokładna data powstania dzisiejszej bazyliki Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. Prawdopodobnie wzniesiono ją w stylu gotyckim w XIV wieku, w miejscu dawnego kościoła św. Mikołaja.Pierwszą mszę św., jeszcze na placu budowy, odprawiono tu już w 1321 roku. Przez lata kolegiata była remontowanya i upiększana. Od XVI wieku stała się świątynią protestancką. Trzykrotnie uległa zniszczeniu na skutek działań wojennych.

Po II wojnie światowej były plany, by ruiny świątyni rozebrać, jednak w 1957 roku kościół mariacki w Kołobrzegu wrócił do katolików i postanowiono ją odbudować. W latach 60-tych w jej niewyremontowanej części, przez jakiś czas mieścił się magazyn Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.Wystrój bazyliki

Do najcenniejszych zabytków bazyliki należą: krucyfiks z 1330 roku, chrzcielnica z 1355 roku, gotycka menora z 1327 roku, stalle rajców miejskich, gotycki świecznik Korona Holków z 1420 roku, gotycki świecznik Korona Schliffenów z 1523 roku.

Ciekawostką kołobrzeskiej katedry jest niezwykłe, bo aż o 60 cm odchylenie od pionu wielkich filarów podtrzymujacych strop głównej nawy. Spowodowane jest to podmokłym gruntem, na którym stoi kościół. Na wieży powstała taras widokowy.Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Mariacka 5, Kołobrzeg
tel. 94/ 352-61-50
bazylika.kolobrzeg.pl

Kołobrzeg noclegi

Kołobrzeg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
54°10'34N, 15°34'29E
05 grudzień 2014
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację