Nie jest znana dokładna data powstania dzisiejszej bazyliki Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. Prawdopodobnie wzniesiono ją w stylu gotyckim w XIV wieku, w miejscu dawnego kościoła św. Mikołaja.Pierwszą mszę św., jeszcze na placu budowy, odprawiono tu już w 1321 roku. Przez lata kolegiata była remontowanya i upiększana. Od XVI wieku stała się świątynią protestancką. Trzykrotnie uległa zniszczeniu na skutek działań wojennych.

Po II wojnie światowej były plany, by ruiny świątyni rozebrać, jednak w 1957 roku kościół mariacki w Kołobrzegu wrócił do katolików i postanowiono ją odbudować. W latach 60-tych w jej niewyremontowanej części, przez jakiś czas mieścił się magazyn Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wystrój bazyliki

Do najcenniejszych zabytków bazyliki należą: krucyfiks z 1330 roku, chrzcielnica z 1355 roku, gotycka menora z 1327 roku, stalle rajców miejskich, gotycki świecznik Korona Holków z 1420 roku, gotycki świecznik Korona Schliffenów z 1523 roku.Ciekawostką kołobrzeskiej katedry jest niezwykłe, bo aż o 60 cm odchylenie od pionu wielkich filarów podtrzymujacych strop głównej nawy. Spowodowane jest to podmokłym gruntem, na którym stoi kościół. Na wieży powstała taras widokowy.

Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Mariacka 5, Kołobrzeg
tel. 94/ 352-61-50
bazylika.kolobrzeg.plKołobrzeg noclegi

Kołobrzeg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145583 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021