Kaplica Św. Jana Pawła II w Kopalni w Wieliczce

Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

21 listopada 2014 roku Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępniło multimedialną kaplicę pw. Św. Jana Pawła II w Wieliczce.

Kaplica powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II, w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Poświęcił ją ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce
Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce


Jak dotąd to górnicy, idąc za potrzebą serca, urządzali w kopalni kaplice, które odzwierciedlały ducha epoki, w której powstawały. W wielickiej kopalni w ciągu stuleci po­wsta­ło około 40 ka­plic, a do dzisiaj za­cho­wa­ło się 26 z nich. Obrazy i rzeźby z nieistniejących już kaplic są prezentowane na wystawie „Sacrum w dziedzictwie solnym” w ekspozycji Muzeum na poziomie III kopalni.

Powstała właśnie kaplica Św. Jana Pawła II posiada wystrój na miarę XXI wieku - to nowoczesny obiekt z wykorzystaniem multimediów. Oddaje ducha naszych czasów, a zarazem wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni.

Wy­strój kaplicy to trzy rzeźby - bryły solne sprawiające wrażenie, jakby unosiły się ponad ziemią. Z uwagi na podatność ha­li­tu, tj. soli ka­mien­nej na rozpuszczanie pod wpływem wilgotnego powietrza, bryły zostały wykonane z tworzywa wier­nie od­da­jącego wy­gląd krysz­ta­łów soli ka­mien­nej. Jedna z brył ustawiona pionowo w kształ­cie bloku sol­ne­go składa się z czterech ruchomych części, które po roz­su­nię­ciu two­rzą świetlny krzy­ż. Ten krzyż to kulminacyjny moment multimedialnego spektaklu pt. „Na początku było słowo” wg Ewangelii Św. Jana. W Kaplicy poświęconej Papieżowi motywem przewodnim stały się jego słowa. Animacje wykorzystują fragmenty homilii Papieża, a współbrzmiąca z obrazem muzyka oraz efekty laserowe tworzą całość oddziałującą na zmysły i emocje widza.

Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce jest czynną świątynią, to prawdopodobnie najgłębiej na świecie położona świątynia poświęcona Papieżowi. Zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”, będą tu również obchodzone uroczystości związane z osobą Papieża Jana Pawła II.Kaplica Św. Jana Pawła II
ul. Zamkowa, Wieliczka
tel. 12/ 278-58-49
http://muzeum.wieliczka.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Noclegi w Wieliczce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 20)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024