Kaplica Św. Jana Pawła II w Kopalni w Wieliczce

Zdjęcia (2)

21 listopada 2014 roku Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępniło multimedialną kaplicę pw. Św. Jana Pawła II w Wieliczce.Kaplica powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II, w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Poświęcił ją ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Jak dotąd to górnicy, idąc za potrzebą serca, urządzali w kopalni kaplice, które odzwierciedlały ducha epoki, w której powstawały. W wielickiej kopalni w ciągu stuleci po­wsta­ło około 40 ka­plic, a do dzisiaj za­cho­wa­ło się 26 z nich. Obrazy i rzeźby z nieistniejących już kaplic są prezentowane na wystawie „Sacrum w dziedzictwie solnym” w ekspozycji Muzeum na poziomie III kopalni.Powstała właśnie kaplica Św. Jana Pawła II posiada wystrój na miarę XXI wieku - to nowoczesny obiekt z wykorzystaniem multimediów. Oddaje ducha naszych czasów, a zarazem wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni.

Wy­strój kaplicy to trzy rzeźby - bryły solne sprawiające wrażenie, jakby unosiły się ponad ziemią. Z uwagi na podatność ha­li­tu, tj. soli ka­mien­nej na rozpuszczanie pod wpływem wilgotnego powietrza, bryły zostały wykonane z tworzywa wier­nie od­da­jącego wy­gląd krysz­ta­łów soli ka­mien­nej. Jedna z brył ustawiona pionowo w kształ­cie bloku sol­ne­go składa się z czterech ruchomych części, które po roz­su­nię­ciu two­rzą świetlny krzy­ż. Ten krzyż to kulminacyjny moment multimedialnego spektaklu pt. „Na początku było słowo” wg Ewangelii Św. Jana. W Kaplicy poświęconej Papieżowi motywem przewodnim stały się jego słowa. Animacje wykorzystują fragmenty homilii Papieża, a współbrzmiąca z obrazem muzyka oraz efekty laserowe tworzą całość oddziałującą na zmysły i emocje widza.

Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce jest czynną świątynią, to prawdopodobnie najgłębiej na świecie położona świątynia poświęcona Papieżowi. Zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”, będą tu również obchodzone uroczystości związane z osobą Papieża Jana Pawła II.

Kaplica Św. Jana Pawła II
ul. Zamkowa, Wieliczka
tel. 12/ 278-58-49
http://muzeum.wieliczka.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: