Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce

Kaplica Św. Jana Pawła II w Kopalni w Wieliczce

(4.8 głosów: 20)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

21 listopada 2014 roku Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępniło multimedialną kaplicę pw. Św. Jana Pawła II w Wieliczce.Kaplica powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II, w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Poświęcił ją ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce
Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce

Jak dotąd to górnicy, idąc za potrzebą serca, urządzali w kopalni kaplice, które odzwierciedlały ducha epoki, w której powstawały. W wielickiej kopalni w ciągu stuleci po­wsta­ło około 40 ka­plic, a do dzisiaj za­cho­wa­ło się 26 z nich. Obrazy i rzeźby z nieistniejących już kaplic są prezentowane na wystawie „Sacrum w dziedzictwie solnym” w ekspozycji Muzeum na poziomie III kopalni.Powstała właśnie kaplica Św. Jana Pawła II posiada wystrój na miarę XXI wieku - to nowoczesny obiekt z wykorzystaniem multimediów. Oddaje ducha naszych czasów, a zarazem wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni.

Wy­strój kaplicy to trzy rzeźby - bryły solne sprawiające wrażenie, jakby unosiły się ponad ziemią. Z uwagi na podatność ha­li­tu, tj. soli ka­mien­nej na rozpuszczanie pod wpływem wilgotnego powietrza, bryły zostały wykonane z tworzywa wier­nie od­da­jącego wy­gląd krysz­ta­łów soli ka­mien­nej. Jedna z brył ustawiona pionowo w kształ­cie bloku sol­ne­go składa się z czterech ruchomych części, które po roz­su­nię­ciu two­rzą świetlny krzy­ż. Ten krzyż to kulminacyjny moment multimedialnego spektaklu pt. „Na początku było słowo” wg Ewangelii Św. Jana. W Kaplicy poświęconej Papieżowi motywem przewodnim stały się jego słowa. Animacje wykorzystują fragmenty homilii Papieża, a współbrzmiąca z obrazem muzyka oraz efekty laserowe tworzą całość oddziałującą na zmysły i emocje widza.Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce jest czynną świątynią, to prawdopodobnie najgłębiej na świecie położona świątynia poświęcona Papieżowi. Zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”, będą tu również obchodzone uroczystości związane z osobą Papieża Jana Pawła II.

Kaplica Św. Jana Pawła II
ul. Zamkowa, Wieliczka
tel. 12/ 278-58-49
http://muzeum.wieliczka.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Wieliczka noclegi

Wieliczka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wieliczka
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kaplice kościoły
49°59'2N, 20°3'40E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021