Kaplica Św. Jana Pawła II w Kopalni w Wieliczce

Kaplica Św. Jana Pawła II w Kopalni w Wieliczce
49°59'2" N, 20°3'40" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

21 listopada 2014 roku Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępniło multimedialną kaplicę pw. Św. Jana Pawła II w Wieliczce.Kaplica powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II, w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Poświęcił ją ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce
Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce

Jak dotąd to górnicy, idąc za potrzebą serca, urządzali w kopalni kaplice, które odzwierciedlały ducha epoki, w której powstawały. W wielickiej kopalni w ciągu stuleci po­wsta­ło około 40 ka­plic, a do dzisiaj za­cho­wa­ło się 26 z nich. Obrazy i rzeźby z nieistniejących już kaplic są prezentowane na wystawie „Sacrum w dziedzictwie solnym” w ekspozycji Muzeum na poziomie III kopalni.

Powstała właśnie kaplica Św. Jana Pawła II posiada wystrój na miarę XXI wieku - to nowoczesny obiekt z wykorzystaniem multimediów. Oddaje ducha naszych czasów, a zarazem wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni.Wy­strój kaplicy to trzy rzeźby - bryły solne sprawiające wrażenie, jakby unosiły się ponad ziemią. Z uwagi na podatność ha­li­tu, tj. soli ka­mien­nej na rozpuszczanie pod wpływem wilgotnego powietrza, bryły zostały wykonane z tworzywa wier­nie od­da­jącego wy­gląd krysz­ta­łów soli ka­mien­nej. Jedna z brył ustawiona pionowo w kształ­cie bloku sol­ne­go składa się z czterech ruchomych części, które po roz­su­nię­ciu two­rzą świetlny krzy­ż. Ten krzyż to kulminacyjny moment multimedialnego spektaklu pt. „Na początku było słowo” wg Ewangelii Św. Jana. W Kaplicy poświęconej Papieżowi motywem przewodnim stały się jego słowa. Animacje wykorzystują fragmenty homilii Papieża, a współbrzmiąca z obrazem muzyka oraz efekty laserowe tworzą całość oddziałującą na zmysły i emocje widza.

Kaplica Św. Jana Pawła II w Wieliczce jest czynną świątynią, to prawdopodobnie najgłębiej na świecie położona świątynia poświęcona Papieżowi. Zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”, będą tu również obchodzone uroczystości związane z osobą Papieża Jana Pawła II.Kaplica Św. Jana Pawła II
ul. Zamkowa, Wieliczka
tel. 12/ 278-58-49
http://muzeum.wieliczka.pl

Wieliczka noclegi

Wieliczka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021