Jedwabne to miasto w województwie podlaskim, leżące niedaleko Łomży, na krańcach Biebrzańskiego Parku Narodowego, w malowniczym krajobrazie.
Mimo to Jedwabne w Polsce kojarzy się głównie nie z sielankowym pejzażem, a pomorem Żydów, jaki dokonał się tutaj 10 lipca 1941 roku. Zginęło tu wówczas co najmniej 340 Żydów, a ich masowej zagłady dokonali Polacy, do czego zachęcali i prowokowali ich Niemcy, podczas niemieckiej okupacji, choć do końca nie wiadomo, jak duży udział Niemców był w tej akcji. Większość Żydów zostało wtedy spalonych żywcem w drewnianej stodole poza centrum miejscowości.

W 60-tą rocznicę pogromu Żydów w Jedwabnem, 10 lipca 2001 roku, odsłonięto pomnik pomordowanych, mniej więcej w miejscu, gdzie tragedia ta się wydarzyła. Pomnik stoi do dziś, a przy nim często modlą się Żydzi z całego świata.
Te tragiczne wydarzenia w Jedwabnem stały się tematem dramatu Tadeusza Słobodzianka "Nasza klasa", który w 2010 roku otrzymał nagrodę "Nike" 2010. O pogromie Żydów w Jedwabnem mówi też film "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego.

Zabytki w Jedwabnem
- Kościół Św. Jakuba, pl. Jana Pawła II - ładna budowla z XX wieku
- Pomnik pomordowanych Żydów, ul. Krasickiego - pomnik z 2001 roku upamiętniający pomordowanych tu Żydów



- Cmentarz żydowski, ul. Cmentarna - kirkut znajduje się obok miejsca mordu Żydów w 1941 roku, obok pomnika, cmentarz pochodzi z XIX wieku, ale w czasie II wojny światowej został zniszczony i nie zachowały się macewy
Noclegi w Jedwabnem
Jedwabne - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Jedwabnego
Turyści najczęściej odwiedzają: Pomnik pomordowanych Żydów w Jedwabnem, a potem i .



