Jedwabne pomnik mordu

Pomnik pomordowanych Żydów w Jedwabnem

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

10 lipca 1941 roku w Jedwabnem, w drewnianej stodole zostało spalonych żywcem kilkuset Żydów, nie wiadomo dokładnie ile osób wtedy zamordowano, na pewno nie mniej niż 340! Co gorsza, mordu dokonali Polacy, za przyzwoleniem i najprawdopodobniej po prowokacji Niemców, podczas ich okupacji podczas II wojny światowej.

W 60-tą rocznicę tego tragicznego wydarzenia, w miejscu, gdzie Żydzi zostali spaleni w drewnianej stodole, poza centrum miejscowości, 10 lipca 2001 roku, odsłonięto pomnik pomordowanych.  W tym dniu Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, w obecności ambasadora Izraela Szewacha Weissa, przeprosił za zbrodnię, choć niektórzy uważają, że Polska nie ponosi odpowiedzialność za zbrodnię, gdyż dokonała się na terenie okupowanym przez III Rzeszę.

Jedwabne
Jedwabne


Pomnik stoi obok dawnego kirkutu, który został zniszczony podczas II wojny światowej. Dziś pomnik licznie odwiedzają Żydzi i Polacy, by pomodlić się za pomordowanych.

Temat masowej zagłady Żydów kilkakrotnie był podejmowany przez twórców, pisał o niej Tadeusz Słobodzianka w dramacie "Nasza klasa", a także przedstawił ją film "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego.

Jedwabne
Jedwabne

Pomnik pomordowanych Żydów
ul. Ignacego Krasickiego, Jedwabne

Jedwabne noclegi

Jedwabne to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jedwabne
Jedwabne
Ważna
pomniki miejsca pamięci
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023