10 lipca 1941 roku w Jedwabnem, w drewnianej stodole zostało spalonych żywcem kilkuset Żydów, nie wiadomo dokładnie ile osób wtedy zamordowano, na pewno nie mniej niż 340! Co gorsza, mordu dokonali Polacy, za przyzwoleniem i najprawdopodobniej po prowokacji Niemców, podczas ich okupacji podczas II wojny światowej.
W 60-tą rocznicę tego tragicznego wydarzenia, w miejscu, gdzie Żydzi zostali spaleni w drewnianej stodole, poza centrum miejscowości, 10 lipca 2001 roku, odsłonięto pomnik pomordowanych. W tym dniu Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, w obecności ambasadora Izraela Szewacha Weissa, przeprosił za zbrodnię, choć niektórzy uważają, że Polska nie ponosi odpowiedzialność za zbrodnię, gdyż dokonała się na terenie okupowanym przez III Rzeszę.

Pomnik stoi obok dawnego kirkutu, który został zniszczony podczas II wojny światowej. Dziś pomnik licznie odwiedzają Żydzi i Polacy, by pomodlić się za pomordowanych.
Temat masowej zagłady Żydów kilkakrotnie był podejmowany przez twórców, pisał o niej Tadeusz Słobodzianka w dramacie "Nasza klasa", a także przedstawił ją film "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego.

Pomnik pomordowanych Żydów
ul. Ignacego Krasickiego, Jedwabne
Jedwabne noclegi
Jedwabne to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
