Jaskinie Koniepruskie w Czechach Środkowych. Piękne jaskinie z Homo sapiens

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-11-27
Jaskinie Koniepruskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wewnątrz malowniczego wzgórza o wdzięcznej nazwie Złoty Koń w Czechach Środkowych kryją się wyjątkowo urodziwe Jaskinie Koniepruskie. Mieszczą się 7 km od miasta Beroun i 30 km od Pragi, na terenie obszaru chronionego Czeski Kras. To największy poznany system podziemny w Czechach. Nie pomylcie się jednak, chodzi o historyczną krainę Czechy, a nie o całą Republikę Czeską. W każdym razie są potężne, i choć do zwiedzania udostępniono tylko fragment o długości 620 metrów, to wystarczy, by się nimi zachwycić i nacieszyć oczy naturalną dekoracją w postaci nacieków kalcytowych.

Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie

Historia jaskiń Koniepruskich

Koněpruské jeskyně powstały w wapiennych skałach, ukształtowanych 400 milionów lat temu, w okresie dewonu. Jaskinie odkryli pracownicy pobliskiego kamieniołomu, w 1950 roku. Systematycznie poznawali oni kolejne fragmenty podziemnych korytarzy. W efekcie badań, w jaskini odkryto szczątki zwierząt. Obecnie najciekawszymi mieszkańcami systemu jaskiniowego są nietoperze, małe ssaki poruszające się za pomocą echolokacji i hibernujące zimą. Ale ciekawostką jest też fakt, że w średniowieczu działała tu tajna mennica, w której fałszowano srebrne halerze husyckie z wizerunkiem czeskiego lwa. Obiekt do zwiedzania turystycznego udostępniono w 1959 roku.

Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie

Zwiedzanie Jaskini Koniepruskich

Jaskinie Koněpruskie są odpłatnie udostępnione do zwiedzania z przewodnikiem. Schodząc w głąb podziemi poznasz najbardziej rozległy system krasowy regionu, liczący około 2 km. Tworzy go kompleks sal i korytarzy na trzech piętrach. Trasa zwiedzania liczy 620 metrów. Obejmuje 70 m różnicy wysokości i 483 schody. Zwiedzanie trwa około 1 godziny.

Na trasie zachwyci Cię bogactwo i ogrom nacieków, a najbardziej efektowne są tzw. Organy (Varhany). Ciekawa jest też największa sala zwana Domem Proszka, gdzie znaleziono kości prehistorycznych zwierząt i pierwotnej kobiety. Zdecydowanie zachwycą Cię tu wszelkiej maści kalcytowe ozdoby, zwisające ze stropu stalaktyty i rosnące od ziemi stalagmity. A także stalagnaty, łączące jako kolumny strop ze spągiem.

Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie

Róże Koněpruskie

Najcenniejsze i najstarsze nacieki w Jaskiniach Koněpruskich to tzw. Róże Koněpruskie. Powstały, kiedy w Czechach panował klimat tropikalny. Może nie robią aż takiego wrażenia ze względu na ich wielkość, ale działają na wyobraźnię swym wiekiem. A wyobraź sobie też, że przechodzisz te ciemne korytarze tylko z pochodnią w ręku. Jest taka możliwość, a ja na samą myśl mam ciarki.

Róże Koniepruskie
Róże Koniepruskie

Muzeum w Koneprusach. Najstarsza Europejka w Jaskiniach Koniepruskich!

Około 400 metrów od wejścia do jaskini znajduje się parking oraz niewielkie muzeum o tym regionie i podziemiach. Tutaj dowiesz się niesamowitej ciekawostki. Sensacyjnym bowiem odkryciem w jaskiniach były kości ludzkie należące do gatunku Homo sapiens, sprzed około 13 tysięcy lat. Kości należały do około 46-letniej kobiety, pochowanej w jednym z kominów. Najpewniej jej grób znajdował się o wiele wyżej, a kości spadły na dno. Uznaje się, że to pierwsza znana Europejka!

Muzeum w Koneprusach
Muzeum w Koneprusach

Koněpruské jeskyně - informacje praktyczne

Temperatura wewnątrz: 7,5 - 9°C
Wilgotność względna: 96 - 100%
Czas zwiedzania: 1 godzina
Godziny otwarcia: od kwietnia do października, godziny wejścia różnią się w zależności od miesiąca
Bilety: 220 koron czeskich, można kupić bilety online
Parking: na miejscu
Przy kasach istnieje też muzeum (w ramach tego samego biletu) oraz toalety

Jaskinie Koniepruskie
Jaskinie Koniepruskie

Wzgórze Złoty Koń i kamieniołom

Tuż po wyjściu z jaskini ścieżka prowadzi na szczyt wzgórza Złoty Koń, o wysokości 475,3 m n.p.m. Roztacza się stąd śliczny widok na wszystkie cztery strony świata, a kilkaset metrów dalej przy drewnianych barierkach można rzucić okiem na efektownie prezentujący się kamieniołom. Bowiem wzgórze zostało przeorane przez człowieka, by wydobywać skalne bogactwo. Wiedzie tędy ścieżka dydaktyczna, którą można sobie zrobić mały trekking.

Kamieniołom
Kamieniołom
Złoty Koń
Złoty Koń
Kamieniołom
Kamieniołom
Kamieniołom
Kamieniołom

Legenda o wzgórzu

Z miejscem tym wiąże się ciekawa legenda, a mianowicie mieszkała tu niegdyś chciwa szlachcianka, która chciała wyrwać skałom ich skarb. Niestety skarbu pilnował duch i mógł go ofiarować tylko temu, kto ma złote włosy i żelazną rękę. No więc szlachcianka nakazała swoim  służącym wykonać perukę i rękawicę z żelaza i ruszyła na poszukiwanie skarbu. Wjechała na koniu pośród skały i tak słuch o niej zaginął. Nie było jej dość długo. Służąca postanowiła wraz ze swym narzeczonym pójść jej na pomoc i poszukiwania, tak też zrobili. Wkrótce odnaleźli szlachciankę, niestety na swym koniu siedziała sztywno wśród skał, bo zły, a raczej rozzłoszczony duch zamienił ją w złoto. Natomiast obdarował parę skarbem, bo dziewczyna była złotowłosa, a chłopak był tak silny, że miał żelazną rękę.

W okolicy możesz też zwiedzić słynny Zamek Karlstejn.

Złoty Koń
Złoty Koń

Inne piękne jaskinie w Europie

Na pewno do gustu przypadną Ci też najpiękniejsze jaskinie Polski, czyli Raj i Niedźwiedzia. Polecam Wam też bardzo słoweńską Postojna Jamę oraz chorwacką Baredine na Istrii. Moim naj dotąd w Europie jest Drach, czyli Smocze Jaskinie na Majorce. Znacie inne piękne?

Koněpruské jeskyně
Koněpruské jeskyně

Noclegi w Beroun i w okolicy

My zwiedzając okolicę spaliśmy w pięknie położonym gospodarstwie Statek Krkavčí Hora Nižbor. To miejsce dla miłośników koni, ale oczywiście nie tylko. Z dala od cywilizacji, wśród pól i łąk. Na miejscu poza noclegiem czeka stajnia z końmi. To dawny folwark, ślicznie zrewitalizowany. Pokoje gościnne mieszczą się w nowym budynku, pokoje są wyposażone skromnie, ale są bardzo czyste, przestronne i oferują to, co potrzebne, czyli prywatną łazienkę i szerokie łóżko. Na miejscu są też śniadania i w pełni wyposażona kuchnia, w której można nawet gotować obiady. Miejsce jest godne polecenia.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Gdzie jeszcze warto pojechać?

Jeśli szukasz kolejnych inspiracji do podróży, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Odkryj inne wyjątkowe miejsca na świecie, które warto dodać do swojej listy marzeń.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Jaskinie Koniepruskie
Złoty Koń
Muzeum w Koneprusach
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie