Majorka atrakcje. Najpiękniejsze miejsca, które warto zobaczyć na hiszpańskiej wyspie. Top 10
- Majorka to hiszpańska wyspa, największa w archipelagu Balearów
- Należy do Unii Europejskiej i waluta to euro
- Wyspa słynie z cudnych zatok, turkusowej wody i piaszczystych plaż, otoczonych wysokimi klifami
- Zabudowa jest bardzo harmonijna, z piaskowymi, kamiennymi fasadami, zdobionymi zielonymi okiennicami i donicami
- Parkingi w miastach są zwykle płatne, poza miastami najczęściej bezpłatne
Majorka to największa wyspa archipelagu Balearów w Hiszpanii. To miejsce o niezwykłej urodzie, które przyciąga turystów z całego świata. Oferuje nie tylko przepiękne plaże, ale także bogactwo atrakcji turystycznych, które zaspokoją różnorodne gusta. Niesamowite zabytki w stylu Gaudiego, harmonijne kamienne fasady z zielonymi okiennicami i donicami pełnymi kwiecia, niebiańskie lazurowe zatoki, postrzępione klify, niecodzienna kuchnia i mnóstwo palm. Na pewno nie będziesz się tu nudził!
Noclegi na Majorce
Zwiedzając Majorkę spaliśmy wszystkie noce w kurorcie El Arenal, sąsiadującym z Palmą, stolicą wyspy. To ciekawe miejsce z zatoką i licznymi sklepami z pamiątkami, ale też wieloma restauracjami, bowiem tutaj lubi bawić się młodzież. Nie jest tutaj super cicho, a nasz nocleg Hostel Atlanta nie był też w wysokim standardzie. Powiedziałabym, że w średnim.
Na plus jest ogólnodostępna i wyposażona kuchnia ze sprzętami (lodówką, kuchenką mikrofalową, tosterem) oraz pokój gier z bilardem, na minus trochę kiepska łazienka. Choć na bookingu widoczne są też pokoje w trochę wyższym standardzie. W łóżku małżeńskim była poszewka zamiast kołdry, jedna (a lubię mieć własną), ale nie był to problem nawet w październiku, bo było ciepło, a poszewka była szeroka. Ręczniki mieliśmy wymieniane każdego dnia i był bardzo dobry kontakt z właścicielem, który był chętny do pomocy. Gdy przyjechaliśmy nocą pierwszego dnia, to w recepcji już nikogo nie było, ale klucz do pokoju czekał na nas w podpisanej kopercie. W porównaniu do innych noclegów na wyspie, tutaj było naprawdę tanio. Za 4 noce za 2 osoby zapłaciliśmy 900 zł.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Majorka atrakcje, czyli co warto zobaczyć na Majorce
Stolica zachwyca niezwykle ciekawymi budowlami z secesyjnymi kamienicami, ogromną katedrą i jedynym w Hiszpanii okrągłym zamkiem. Ale to tylko początek, bo wyspa oferuje cudowne wybrzeże z klifami i turkusowymi zatokami. Na każdym kroku oczom ukazują się fantastyczne pejzaże. Pomożemy Ci wybrać najpiękniejsze atrakcje Majorki. Oto przegląd najciekawszych miejsc i doświadczeń, które warto odkryć na tej malowniczej wyspie.
Palma de Mallorca - stolica, którą warto odwiedzić
Stolica Majorki, Palma de Mallorca, to największe miasto Balearów, pełne zabytków i kultury. Nazywane jest małą Barceloną. Tłoczne, tętniące życiem, ale i miejscami klimatyczne. Łączy bogatą i długą historię z nowoczesnością. Trzeba się tutaj wybrać, zwiedzając Majorkę. Ale naszym zdaniem to nie jest najpiękniejsze miasto, jakie oferuje największa wyspa Hiszpanii. Bardziej urokliwe są Valldemossa czy Alcudia.
Warto zacząć zwiedzanie miasta od Katedry La Seu, jednego z najważniejszych gotyckich budynków w Hiszpanii. Tuż obok znajduje się Palau de l’Almudaina, dawny pałac królewski z pięknymi ogrodami i luksusowymi apartamentami. Spacerując po wąskich uliczkach historycznego centrum, można natknąć się na urokliwe kawiarnie i butiki. Koniecznie też trzeba wybrać się do jedynego okrągłego zamku Hiszpanii - Castell de Bellver, który góruje nad miastem, oferując piękny widok. Jest dostępny odpłatnie dla turystów, podobnie jak wspomniana katedra.
Uliczki miejscowości wiodą do wielu ciekawych placów, które polecamy poznać, szczególnie ten z 800-letnim drzewem oliwnym (Placa de Cort) czy te z secesjnymi kamienicami w stylu Gaudiego.
Parking: my wybraliśmy się tutaj celowo autobusem, bo parkingów jest mało i są drogie, ale jeśli zdecydujesz się pojechać autem do stolicy, to podrzucamy 2 płatne parkingi. Pierwszy jest droższy, ale znajduje się w samym sercu miasta. Drugi znajduje się bliżej zamku:
- Aparcament Parc de la Mar, adres: Av. de Gabriel Roca
- Aparcament Marquès de la Sénia, adres: Carrer del Marquès de la Sènia, 32, Ponent
Cap de Formentor, czyli Przylądek Formentor
Cap de Formentor to najbardziej wysunięty na północ przylądek Majorki, znany ze swoich zapierających dech w piersiach widoków. Na końcu przylądka znajduje się latarnia morska z 1863 roku. Dojazd do samej latarni jest możliwy zarówno samochodem, jak i autobusem (w sezonie droga dla samochodów jest zamknięta). Wysokie klify i kręte drogi sprawiają, że jest to popularne miejsce wśród fotografów oraz miłośników natury.
Formentor to wg nas obowiązkowy punkt na mapie turystycznej tej hiszpańskiej wyspy. To jej północny kraniec oferujący szalenie malownicze pejzaże. Kończy półwysep o długości 20 km. Przedłużenie pasma górskiego Serra de Tramuntana, przez które trzeba przedrzeć się, zmierzając na Formentor. Wracając wieczorem, skorzystaliśmy z autostrady Ma 13, która pozwala łatwo i sprawnie wrócić do stolicy.
Jadąc na Formentor wybraliśmy natomiast trudniejszą trasę Ma-10. Serpentynami wije się wśród szczytów. Za to jest niesamowicie widokowa. Droga jest asfaltowa, nawierzchnia jest równa, a krawędzie zabezpieczone. Ale pojawia się na niej sporo rowerzystów, a że nie ma pobocza, to trzeba na nich bardzo uważać. Po drodze jest kilka punktów widokowych, na których zdecydowanie warto zatrzymać się choć na chwilę. Szczególnie na Mirador de Es Colomer.
Parking: na punktach widokowych i na końcu przy latarni są bezpłatne parkingi
Park Naturalny Mondrago z plażami
Dla miłośników przyrody idealnym miejscem będzie Park Natural Mondragó, który leży w południowo-wschodniej części wyspy. Oferuje dziewicze szlaki piesze prowadzące przez sosnowe lasy. To jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie, idealne miejsce na relaks oraz podziwianie lokalnej flory i fauny. Słynie ze ślicznych plaż i turkusowej wody, dlatego popularnymi miejscami w Parku Mondrago są 2 piaszczyste plaże - Cala Mondrago i plaża S'Amarador. Cala to po prostu zatoczka. Tych na Majorce nie brakuje, zachwycają urodą. W Mondrago dwie piękne piaszczyste plaże otoczone skalistym wybrzeżem patrzą nawzajem na siebie, tworząc niesamowity kształt zatoki. Wspaniale widać to z drona.
Tutaj w październiku można wejść do morza i korzystać z uroków lata. Za to kocham Morze Śródziemne. Nawet zimą temperatury oscylują tu średnio w okolicach 13-15 stopni Celsjusza, a rocznie przez około 300 dni świeci tu słoneczko. Raj na ziemi.
Tutaj zamiast gofrów i kukurydzy są pyszne owoce: ananas, mango, arbuz i inne. Pan nawołuje i na miejscu obiera i kroi. Ale tak sobie myślę, że te plaże to i tak najsłabszy punkt tego miejsca. Dacie wiarę? Tłumy i zwyczajność. To na okolicznych ścieżkach edukacyjnych dopiero można poczuć urok, obcować z naturą i docenić niesamowite piękno Cala Mondrago.
Parking: płatny duży parking przed wejściem na szlaki, kilkaset metrów od plaży
Cala del Moro - skarb Majorki
Cala del Moro to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zatoczek na Majorce. Słynie z wyjątkowego uroku i krystalicznie czystej wody. Położona jest na południowym wybrzeżu wyspy, w pobliżu miejscowości Santanyí. To miejsce relaksu i bliskiego kontaktu z naturą, a dodatkowo skrywa grotę, z której można wykonać zdjęcie do złudzenia przypominające to z maltańskiej wyspy Gozo.
Cala del Moro to niewielka, ukryta zatoka, otoczona stromymi klifami i bujną roślinnością. Jej turkusowy kolor wody oraz drobny, biały piasek sprawiają, że miejsce to często porównywane jest do karaibskich plaż. Zatoka ma długość około 100 metrów i jest idealna do kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych, takich jak snurkowanie (snorkeling) czy pływanie na supie (paddleboarding).
Okolice Cala del Moro oferują wiele możliwości do wędrówek. Istnieją liczne szlaki prowadzące wzdłuż wybrzeża, które oferują spektakularne widoki na morze oraz klify. Obok znajduje się Cala s'Almunia, która również zachwyca swoim pięknem. To mała rybacka zatoka z kilkoma tradycyjnymi domkami, gdzie można poczuć lokalny klimat. Warto też pospacerować na przeciwległe klify i stamtąd obserwować cudowny zachód słońca. Te miejsca nie są tak oblegane, nie ma tu dużo knajp, warto więc wziąć ze sobą prowiant. Za to przenosisz się do jednego z ostatnich rajów Majorki, pozostającego w obszarze chronionym.
Parking: bezpłatny w Santanyi, skąd trzeba iść pieszo
Alcudia i starożytna Pollentia
Alcudia leży na północnym wybrzeżu Majorki. To miasto całościowo zrobiło na nas największe wrażenie na całej wyspie, a zwiedzaliśmy je jako ostatnie. Bardzo malowniczo położone, o bardzo bogatej historii i niezwykle ciekawych atrakcjach turystycznych. Znana jest z dobrze zachowanej starówki, otoczonej średniowiecznymi murami, po których można spacerować. To zachwyca. Teren ten był zamieszkiwany od czasów prehistorycznych, a w II wieku p.n.e. Rzymianie założyli tu miasto Pollentia, które stało się stolicą regionu. W IX wieku miasto dostało się pod panowanie muzułmańskie i zyskało nazwę Al-Qudya, co znaczy „na wzgórzu”.
W XIII wieku król Jakub I Aragoński zlecił budowę murów obronnych. Dziś te mury wraz ze Starym Miastem stanowią prawdziwą perełkę architektoniczną. Urokliwe, wąskie uliczki z domami sięgającymi korzeniami XIII wieku tworzą niepowtarzalny klimat. Najważniejsze bramy to Porta de Moll (Porta de Xara) oraz Porta de Mallorca (Porta de Sant Sebastià), które stanowią symbole miasta.
Gorąco polecam też odwiedzić odpłatnie dostępne rzymskie ruiny Pollentii z amfiteatrem. Niegdyś mieścił 2000 widzów. Zobaczysz tu również fragmenty ulic i domów rzymskich oraz forum. To doskonałe miejsce dla miłośników historii i archeologii. Bilet upoważnia też do wstępu do niewielkiego muzeum z eksponatami pochodzenia antycznego A jeśli lubisz poplażować, to na pewno spodoba Ci się Platja d'Alcúdia. To jedna z najdłuższych plaż na Majorce i zarazem jedna z najładniejszych. Oferuje złoty piasek, krystalicznie czystą wodę, atrakcje, płatne leżaki i ciekawe molo. Idealna dla rodzin z dziećmi i relaksu.
Parkingi bezpłatne: niewielki przy bramie Porta de Mallorca, duży przy ruinach Pollentii i kilkaset metrów od plaży (Via de Corneli Atic, naprzeciw stacji benzynowej).
Pollentia ruiny rzymskie z muzeum: 4 euro
Valldemossa - miasto z Fryderykiem Chopinem w tle
Nie każdy wie, że Majorka stała się domem dla naszego Fryderyka Chopina aż na kilka miesięcy. W Valldemossie spędził zimę ze swą miłością - George Sand, francuską pisarką. Poznali się w Paryżu i wyobrażałam sobie, że była to wielka, romantyczna miłość pełna uniesień. W rzeczywistości był to skomplikowany związek. Fryderyk miał trudną naturę artysty, do tego o słabym zdrowiu. Jego wybranka była starsza od niego i miała dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa, które nie ułatwiały ich relacji. Jeszcze przed naszym wyjazdem obejrzeliśmy "Chopin. Pragnienie miłości" z Danutą Stenką i Piotrem Adamczykiem, by wejść w klimat.
Valldemosa jest bardzo urocza. Polecamy odwiedzić klasztor, w którym mieszkał Fryderyk. To skromna cela, w której obecnie mieści się muzeum (5 euro, w tej cenie jest tylko Cela Chopina nr 4). Za to widok z tarasu miał bardzo ładny, a i sam taras obecnie zachwyca. W celi stoi pianino Chopina, na którym tutaj grał i komponował.
Warto się też przejść uliczkami miasta, bo są bardzo klimatyczne i zadbane. Niemal na każdym domu zobaczysz charakterystyczne kafle ze Świętą Cataliną Tomas, znaną też jako Katarzyna z Palmy. To jedyna Święta z Majorki. Urodziła się właśnie w Valldemossa, w maju 1533 roku. Oddała swe życie Bogu, w klasztorze w Palmie i tam zmarła. Kanonizowano ją w 1930 roku i jej kult w tym mieście jest bardzo żywy. Kolorowe kafle przedstawiają sceny z jej życia i prośby o jej wstawiennictwo. To wywarło na nas spore wrażenie, że całe miasteczko wyraża kult i jest tak spójne i harmonijne, a przy tym wygląda to skromnie i pięknie zarazem.
Parking: płatny, przy głównej ulicy, blisko centrum miasta, 2e/h
Fornalutx - najładniejsza miejscowość Majorki
Ośmielę się napisać, że Fornalutx to najładniejsza górska miejscowość na Majorce, a niektórzy twierdzą, że to najpiękniejsza wieś w całej Hiszpanii. Szalenie malowniczo położona w sercu gór Serra de Tramuntana. Jej urok tkwi w wąskich, krętych uliczkach, tradycyjnej architekturze i w otaczających ją wspaniałych krajobrazach. Fornalutx leżący ledwie kilka kilometrów od tłocznego Sóller, urzeka turystów autentycznością i spokojem.
Ma olbrzymi urok i przypomina nam nieco "Groźnego Jana", czyli miejscowość Grožnjan z Istrii w Chorwacji. Zachwyca swym klimatem i zagęszczeniem malarskich wręcz zaułków. Piękne są tu kamienne fasady, sięgające średniowiecza, z czerwonymi dachami i zielonymi okiennicami. Zabudowa zdradza też wcześniejsze wpływy muzułmańskie. Jednym z głównych punktów turystycznych jest kościół Nostra Senyora, zachwycający gotycką architekturą i barokowymi detalami. Życie skupia się wokół Plaza España, gdzie znajduje się ratusz oraz urokliwa fontanna. Czekają tu kawiarnie i restauracje serwujące lokalne specjały oraz rzemiosło majorkańskie.
Parking: płatny parking ponad wsią, przy ulicy Carrer Arbona-Colom
Sóller, czyli tramwaj do Port de Soller na Majorce
Sóller to malownicze, ale bardzo tłoczne miasteczko w dolinie Serra de Tramuntana, znane z pięknych krajobrazów, bogatej historii i zabytkowej kolejki wożącej turystów do Port de Soller. Często określane jako "Miasto Pomarańczy" lub nawet "Dolina Pomarańczy", bowiem Sóller słynie z upraw cytrusów.
Ciasne uliczki prowadzą do Plaza de la Constitución, który zdobi przepiękny kościół Sant Bartomeu. Wiele tu knajpek i przystanek tramwaju retro, który przeniesie Cię do portu, w którym można liczyć nie tylko na piękne widoki, ale i rejsy po morzu. Odjeżdża stąd również "Czerwona Błyskawica" do Palmy. Dawniej woziła cytrusy, dzisiaj turystów z całego świata. Choć miasto ma niezaprzeczalny urok, jak dla nas za dużo tu turystów i bardzo trudno znaleźć miejsce parkingowe.
Parking: jest kilka płatnych parkingów w mieście, ale w październiku były pełne, krążyliśmy kilka razy i znaleźliśmy płatne miejsce na jednej z uliczek nieco oddalonych od centrum.
Cuevas del Drach czyli Smocze Jaskinie na Majorce
Cuevas del Drach, czyli Smocze Jaskinie, to jedna z największych atrakcji turystycznych Majorki. To również najpiękniejsza jaskinia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Jest ogromna i wspaniała, z imponującą szatą naciekową. Tutaj nacieki rosną o wiele szybciej niż w polskich jaskiniach. Temperatura pod ziemią to około 20 stopni Celsjusza przy wilgotności 95%. Trasa prowadzi przez około 1200 metrów do kulminacyjnego punktu. Niecodzienną atrakcją są tu podziemne jeziora, które mienią się turkusową barwą, co wygląda wręcz nieziemsko. Dodatkowo jaskinia Coves del Drach kryje w sobie jedno z największych podziemnych jezior na świecie, to Martel o długości około 170 metrów i głębokości 4-12 metrów.
Czymś niespotykanym i fantastycznym jest fakt, że zwiedzanie jaskini kończy koncert muzyki klasycznej. To wyjątkowe doświadczenie. Wyobraźcie sobie, że jesteście głęboko pod ziemią. Światła nagle gasną, siedzimy w amfiteatrze z innymi turystami i nagle na jeziorze daleko wyłania nam się oświetlona łódeczka, w której siedzi czterech muzyków i grają. Coś fantastycznego. Przepływają koło nas, opływają dookoła jezioro, wracają, zatrzymują się i dają nam około 10-minutowy koncert. Ciarki na plecach. Nie można wtedy wykonywać zdjęć ani filmów. Rozumiem, bo chodzi o te emocje, żeby nikt nikomu nie przeszkadzał i żeby po prostu przeżywać to w swoim sercu. Polecam Wam. Później chętni mogą w ramach biletu przepłynąć łodzią kilkaset metrów jeziorem Martel. Zwiedzanie trwa około 1 godziny.
Parking: bezpłatny na miejscu
Najpiękniejsze plaże na Majorce
Majorka słynie z pięknych plaż, które zachwycają turkusową wodą i białym piaskiem. Do najpopularniejszych należą:
- Cala Mondrago i plaża S'Amarador - 2 piaszczyste plaże w Parku Mondrago z turkusową wodą i niebiańskimi widokami. Zwykle tłumne, oferują plażową knajpkę z fastfoodem i napojami
- Playa de Alcudia - to wg nas najpiękniejsza plaża Majorki, nie licząc skalistych zatoczek. To szeroka, typowa piaszczysta plaża, ciągnąca się na odcinku około 10 km, z atrakcjami, leżakami i pięknym widokiem, czeka tu fajne molo oraz port z restauracjami
- Cala del Moro - jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zatoczek na Majorce, xe względu na turkus wody i jasny, drobniutki piasek porównywana jest z karaibskimi plażami
- Playa de Palma – rozciągająca się na kilka kilometrów, idealna do opalania i sportów wodnych
- Playa de Formentor – malownicza plaża otoczona górami, oferująca spektakularne widoki
- Playa de Muro – znana z płytkiej wody, doskonała dla rodzin z dziećmi
- Cala de Sa Calobra - do zatoczki dojeżdża się serpentynami z pięknymi widokami
Co ciekawe, w 2024 roku, ze względu na zbyt dużą ilość turystów, mieszkańcy Majorki protestowali przeciwko temu i zamykali plaże. Problem jest znaczący, nawet w październiku turystów jest wszędzie bardzo wielu. Na pewno jest to dla nich męczące, a poza tym pojawia się tutaj jeszcze dodatkowy problem. Otóż od lat plaże na wyspie są coraz mniejsze, po prostu giną. Niedługo mogą w ogóle zniknąć z mapy, a to byłaby niepowetowana strata. Dzieje się to m.in. dlatego, że morze zabiera te plaże, a one są po prostu ograniczone betonowymi promenadami i natura nie może sobie z tym sama poradzić.
Inne atrakcje Majorki, które warto zwiedzić
Palma Aquarium
Aquarium to interaktywne muzeum morskie, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Znajduje się tu jedno z największych rekinariów w Europie oraz różnorodne ekosystemy morskie. Goście mogą obserwować rekiny oraz uczestniczyć w interaktywnych atrakcjach, takich jak pływanie z tymi majestatycznymi stworzeniami.
Wąwóz Torrent de Pareis
Dla osób szukających przygód polecamy Torrent de Pareis, jeden z największych wąwozów w Europie. Wędrówka przez ten spektakularny kanion to prawdziwe wyzwanie dla miłośników trekkingu, oferujące niezapomniane widoki na otaczające góry i morze.
Majorka to wyspa pełna kontrastów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Od historycznych zabytków w stolicy po malownicze plaże i spektakularne formacje skalne – atrakcje Majorki są różnorodne i zachwycające. Bez względu na to, czy szukasz relaksu na słońcu, aktywności na świeżym powietrzu czy kulturalnych doświadczeń, Majorka spełni Twoje oczekiwania i pozostawi niezatarte wspomnienia.
Mapa atrakcji Majorki
Na mapie poniżej zaznaczyliśmy najlepsze atrakcje i miejsca na Majorce, które warto odwiedzić. Ale również parkingi, na których się zatrzymywaliśmy. To na pewno ułatwi Ci zaplanować urlop na Majorce, jeśli tak jak my będziesz ją zwiedzać na własną rękę.
Co i gdzie zjeść na Majorce?
Na przyjemne przerwy pomiędzy zwiedzaniem na wyspie poleca się mnóstwo kawiarni, barów i restauracji, które oferują tradycyjną kuchnię Majorki. My skusiliśmy się np. na kultową pijalnię czekolady w Palmie, która ma XVII-wieczne korzenie. Nazywa się Ca'n Joan de s'Aigo (Carrer del Baró de Santa Maria del Sepulcre, 5, Centre). Jest ich kilka w mieście, my wybraliśmy najstarszą ich miejscówkę. Kupiliśmy tu ensaïmadę. To jest bardzo popularny specjał majorkański. Kupuje się je najczęściej w formie okrągłej, jak pizza, w podobnych pudełkach. To na wynos, a na miejscu kupuje się albo mniejsze wersje okrągłe, albo ćwiartki. To ciasto, które może być bez nadzienia albo z różnymi nadzieniami. W tej kawiarni zjadłam z dyniowym dżemem. Do tego gorąca czekolada. Była pyszna. Warto skosztować tu również kultowych migdałowych lodów. Słynie z nich to miejsce, podobnie, jak z migdałów ogólnie słynie cała wyspa. Mi niespecjalnie podeszły, to tak jakby po prostu zmrożone kawałki migdałów.
Zdziwiły nas niskie ceny kawy i słodkości na Majorce. Pijalnia czekolady nie jest droga, podobnie w Alcudii za kawę i spory kawałek tortu w eleganckiej Restaurante Satyricon zapłaciliśmy po 5,5 euro, co jest taniej niż w Polsce.
Z konkretów na Majorce warto skosztować paelli. To hiszpańskie danie, oparte na ryżu, z dodatkiem szafranu i podsmażane na metalowej patelni z dwoma uchwytami. Jest wiele odmian, paella może zawierać kawałki owoców morza, mięsa królika, drobiu czy różnych warzyw. My wzięliśmy sobie wersję zmiksowaną, czyli wszystko w jednym. Zjedliśmy ją w Cafe Paris w stolicy (plac Major 1).
Bardzo popularne są też tapasy. To niewielkie przekąski z różnymi dodatkami. Skrywają mięso, warzywa, owoce morza, czy jajko. Spożywa się je zazwyczaj z alkoholem, np. czerwonym winem. Mogą być podawane na chlebie, ale niekoniecznie. Kosztowaliśmy w kilku miejscach, bo są bardzo popularne i znajdziesz je wszędzie.
A skoro mowa o chlebie, polecamy też pamboli, czyli chleb z oliwą w dosłownym znaczeniu. To tradycyjna przekąska majorkańska, tak naprawdę znana już od starożytności. My skosztowaliśmy wersji z typową dla tego regionu kiełbasą Sobrasada. A wszystko popić można sangrią, napojem winnym z owocami. To również hiszpański przysmak. Pamboli jedliśmy w pięknej kafejce w El Momento w Cala Figuera, na wschodzie wyspy.
Doskonałym miejscem na poznanie lokalnej kuchni jest Mercat de l’Olivar w Palmie. To tętniący życiem targ, gdzie można znaleźć świeże produkty lokalne oraz spróbować tradycyjnych tapas.
Samochód na Majorce - wypożyczalnia, parkingi i informacje praktyczne
My na Majorce wypożyczyliśmy samochód w Fast24, którą prowadzą Polacy. To był świetny wybór i bardzo polecamy. Wszystko odbyło się sprawnie, szybko i bez problemu. Auto dostaliśmy na lotnisku, zaraz po przylocie, bez żadnego depozytu i oddaliśmy je ponownie na lotnisku przed odlotem. Podpinaliśmy się komórką do nawigacji w samochodzie.
Zwiedziliśmy dzięki temu wiele pięknych miejsc na wyspie, łatwiej i szybciej niż komunikacją publiczną. Do Palmy akurat wybraliśmy się autobusem. Dlatego, że Palma do jazdy samochodem jest trudna, jest dużo wąskich uliczek, a przede wszystkim oferuje bardzo mało parkingów i są one drogie.
Parkingi i miejsca postojowe
Na Majorce możesz bezpłatnie stawać na miejscach oznaczonych białą linią. Niebieską linią wyznaczone są strefy płatnego parkowania, a żółte linie oznaczają zakaz parkowania. Tych miejsc unikaj, bo to ryzyko nie tylko mandatu, ale i odholowania, co już wiąże się z dużymi kosztami i problemami. W miastach zwykle parkingi są płatne i kosztują kilka euro. Często są parkomaty.
Kiedy na Majorkę czyli pogoda na wyspie
Majorka to wymarzone miejsce na przedłużenie wakacji. Latem panują tu uciążliwe upały i wszędzie są tłumy, dlatego warto wybrać się tutaj w miesiącach jesiennych. My odwiedziliśmy wyspę na początku października i codziennie było ciepło i słonecznie, choć momentami chmury zasłaniały niebo. Poranki i wieczory były już chłodne, choć niektórzy chodzili w koszulkach na ramiączkach do późnej nocy. W krótkim rękawku można było spacerować, jeśli nie jest się zmarzluchem. W ciągu dnia natomiast było bardzo ciepło i kąpaliśmy się w morzu. Latem opadów jest bardzo mało, w pażdzierniku mogą zdarzać się już częściej, ale nam nie padało ani przez moment, a byliśmy 5 dni. Także wakacje na Majorce będą idealne, ale nie w miesiącach letnich!
Nasz film
Zapraszamy również na nasz film o Majorce.
Gdzie jeszcze warto pojechać?
Planujesz dalsze podróże? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami kolejnych miejsc, które zachwycają swoją historią, kulturą i pięknymi krajobrazami.
- Najpiękniejsze plaże na Majorce,
- Jarmarki w Wiedniu,
- Wiedeń,
- Cala del Moro na Majorce,
- Jaskinia Drach na Majorce,
- Alcudia na Majorce,
- Chester,
- Malta,
- Kutna Hora,
- Ołomuniec,
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!