Dzwonnica Katedralna w Sandomierzu

Anna Piernikarczyk
Dzwonica Katedralna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Dzwonnica przy Bazylice Katedralnej w Sandomierzu to wysoka, wzniesiona z kamienia, barokowa wieża. Pierwsza dzwonnica sandomierskiej kolegiaty usytuowana była po południowej stronie kościoła, od strony Wisły. Miejsce jej lokalizacji było jednak niefortunne, jako że nieuregulowana rzeka często podmywała krawędź kolegiackiego wzgórza. Efektem osłabienia podłoża było polecenie władz kościelnych, by tylko znamienitym osobom dzwonił największy z dzwonów. Dzieła zniszczenia dokonał potop szwedzki, kiedy to w wielkim pożarze spłonął dach kolegiaty i część dzwonnicy, a dzwony uległy stopieniu. Do budowy nowej dzwonnicy przystąpiono w 1737 roku. Została usytuowana w miejscu domu świątników, który wyburzono, a świątników ulokowano w domu, który dziś stanowi fragment plebanii. Świątnicy rekrutowali się z pobliskich Świątnik i w kolegiacie pełnili różne posługi oraz byli dzwonnikami. Pierwszy etap prac został zakończony w 1741 roku, lecz powolne tempo budowy i słabo zabezpieczony hełm dzwonnicy spowodowały zmurszenie drewnianych elementów wieży i konieczność ich wymiany. Do zakończenia budowy doszło ostatecznie w roku 1760, kiedy to zakupiono blachę miedzianą na pokrycie hełmu.

W 1889 roku dokonano rekonstrukcji dzwonnicy. Wykonano nowe wiązania dla wielkiego dzwonu, wymieniono 128 stopni schodów oraz pokryto hełm nową blachą. Na dzwonnicy znajdują się trzy dzwony: wielki - "Michał Anioł" z 1667 roku, mniejszy - "Najświętsza Maria Panna" z 1750 roku i trzeci z 1770 roku. Kuriozalną ciekawostką jest fakt, że w XVIII wieku kolegiackie dzwony już o trzeciej w nocy zwoływały wiernych na jutrznię. Według tradycji, wieczorem dzwony katedry uderzają za poległych w bitwie pod Warną oraz za tych, co utonęli w Wiśle. Obecnie udostępnione do zwiedzania są podziemia dzwonnicy, które miały służyć jako więzienie dla księży, którzy byli nieposłuszni wobec władzy carskiej.
Autor: jerzy_zmihorski_stary

Dzwonica Katedralna
Dzwonica Katedralna

Informacje praktyczne

Dzwonnica katedralna
ul. Mariacka, Sandomierz

Noclegi w Sandomierzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Dzwonica Katedralna
Dzwonica Katedralna
Dzwonica Katedralna
Dzwonica Katedralna
(5 głosów: 12)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie