Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół MB Nieustającej Pomocy
Laliki 159, Zwardoń
tel. 33/ 864-61-94
http://laliki.wiara.org.pl

49°32'36" N, 18°59'49" E

Kościół Zesłania Ducha Świętego

Głównym kościołem parafialnym w Lalikach leżących niedaleko Koniakowa i Zwardonia, na granicy Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, jest murowana świątynia Zesłania Ducha Świętego na Kasperkach, którego budowę rozpoczął w 1985 roku ks. Kazimierz Buba. Ale turystów przyciąga tutaj inna świątynia - piękny drewniany kościółek góralski MB Nieustającej Pomocy na Pochodzitej.Drewniany kościół w Lalikach powstał z dawnej dzwonnicy, w regionalnym stylu i jest obecnie jednym z najoryginalniejszych drewnianych obiektów w regionie, leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Rozbudowano go praktycznie jednej nocy, podczas mroźnej zimy, a wnętrze jest misternie, ręcznie rzeźbione przez miejscowych i lokalnych twórców. Drewniany kościółek jest zwykle zamknięty, poza nabożeństwami, ale w domu nr 9 stojącym za kościołem znajduje się klucz do świątyni, o który grupy turystów mogą poprosić.

Kaplica w Lalikach
Kaplica w Lalikach


Kaplica w Lalikach

Kolejnym obiektem sakralnym w Lalikach jest kamienna kaplica Narodzenia NMP stojąca na granicy przysiółków Tarliczne i Pawliczne. Najprawdopodobniej postawił ją Szczepan Kuśnierz w 1826 roku (wg tradycji miejscowej kaplica powstała pod koniec XVII wieku). Jest ona murowana, osadzona na planie prostokąta, z tyłu zaokrąglona. Dach kryty gontem z dużym okapem od frontu i nowszą wieżyczką. W kapliczce tej podczas wędrówek po górach zatrzymał się papież Jan Paweł II, on też zezwolił na odprawianie w tym miejscu Mszy Świętej.

Koniaków noclegi

Koniaków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020