Drewniany kościół w Lalikach

Drewniany kościół w Lalikach

(4.3 głosów: 9)

Kościół Zesłania Ducha Świętego

Głównym kościołem parafialnym w Lalikach leżących niedaleko Koniakowa i Zwardonia, na granicy Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, jest murowana świątynia Zesłania Ducha Świętego na Kasperkach, którego budowę rozpoczął w 1985 roku ks. Kazimierz Buba. Ale turystów przyciąga tutaj inna świątynia - piękny drewniany kościółek góralski MB Nieustającej Pomocy na Pochodzitej.Drewniany kościół w Lalikach powstał z dawnej dzwonnicy, w regionalnym stylu i jest obecnie jednym z najoryginalniejszych drewnianych obiektów w regionie, leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Rozbudowano go praktycznie jednej nocy, podczas mroźnej zimy, a wnętrze jest misternie, ręcznie rzeźbione przez miejscowych i lokalnych twórców. Drewniany kościółek jest zwykle zamknięty, poza nabożeństwami, ale w domu nr 9 stojącym za kościołem znajduje się klucz do świątyni, o który grupy turystów mogą poprosić.

Kaplica w Lalikach

Kolejnym obiektem sakralnym w Lalikach jest kamienna kaplica Narodzenia NMP stojąca na granicy przysiółków Tarliczne i Pawliczne. Najprawdopodobniej postawił ją Szczepan Kuśnierz w 1826 roku (wg tradycji miejscowej kaplica powstała pod koniec XVII wieku). Jest ona murowana, osadzona na planie prostokąta, z tyłu zaokrąglona. Dach kryty gontem z dużym okapem od frontu i nowszą wieżyczką. W kapliczce tej podczas wędrówek po górach zatrzymał się papież Jan Paweł II, on też zezwolił na odprawianie w tym miejscu Mszy Świętej.Adres

Kościół MB Nieustającej Pomocy
Laliki 159, Zwardoń
tel. 33/ 864-61-94
http://laliki.wiara.org.pl

GPS: 49°32'36N, 18°59'49E

Koniaków noclegi

Koniaków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Koniaków Zwardoń Beskid Śląski
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
49°32'36N, 18°59'49E
10 październik 2019
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację