Drewniany kościół w Lalikach

Drewniany kościół w Lalikach

Kościół Zesłania Ducha Świętego

Głównym kościołem parafialnym w Lalikach leżących niedaleko Koniakowa i Zwardonia, na granicy Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, jest murowana świątynia Zesłania Ducha Świętego na Kasperkach, którego budowę rozpoczął w 1985 roku ks. Kazimierz Buba. Ale turystów przyciąga tutaj inna świątynia - piękny drewniany kościółek góralski MB Nieustającej Pomocy na Pochodzitej.Drewniany kościół w Lalikach powstał z dawnej dzwonnicy, w regionalnym stylu i jest obecnie jednym z najoryginalniejszych drewnianych obiektów w regionie, leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Rozbudowano go praktycznie jednej nocy, podczas mroźnej zimy, a wnętrze jest misternie, ręcznie rzeźbione przez miejscowych i lokalnych twórców. Drewniany kościółek jest zwykle zamknięty, poza nabożeństwami, ale w domu nr 9 stojącym za kościołem znajduje się klucz do świątyni, o który grupy turystów mogą poprosić.

Kaplica w Lalikach

Kolejnym obiektem sakralnym w Lalikach jest kamienna kaplica Narodzenia NMP stojąca na granicy przysiółków Tarliczne i Pawliczne. Najprawdopodobniej postawił ją Szczepan Kuśnierz w 1826 roku (wg tradycji miejscowej kaplica powstała pod koniec XVII wieku). Jest ona murowana, osadzona na planie prostokąta, z tyłu zaokrąglona. Dach kryty gontem z dużym okapem od frontu i nowszą wieżyczką. W kapliczce tej podczas wędrówek po górach zatrzymał się papież Jan Paweł II, on też zezwolił na odprawianie w tym miejscu Mszy Świętej.Adres

Kościół MB Nieustającej Pomocy
Laliki 159, Zwardoń
tel. 33/ 864-61-94
http://laliki.wiara.org.pl

Koniaków noclegi

Koniaków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację