49°32'36" N
18°59'49" W
Śląskie
2014-01-27 12:37:49
658m npm
Normalna
Drewniany kościół w Lalikach, Anna Piernikarczyk
Kaplica w Lalikach, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (2)

Kościół Zesłania Ducha Świętego

Głównym kościołem parafialnym w Lalikach leżących niedaleko Koniakowa i Zwardonia, na granicy Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, jest murowana swiątynia Zesłania Ducha Świętego na Kasperkach, którego budowę rozpoczął w 1985 roku ks. Kazimierz Buba. Ale turystów przyciąga tutaj inna świątynia - piękny drewniany kościółek góralski MB Nieustającej Pomocy na Pochodzitej.Drewniany kościół w Lalikach powstał z dawnej dzwonnicy, w regionalnym stylu i jest obecnie jednym z najoryginalniejszych drewnianych obiektów w regionie, leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Rozbudowano go praktycznie jednej nocy, podczas mroźnej zimy, a wnętrze jest miesternie, ręcznie rzeźbione przez miejscowych i lokalnych twórców.

Drewniany kościółek jest zwykle zamknięty, poza nabożeństwami, ale w domu nr 9 stojącym za kościołem znajduje się klucz do świątyni, o który grupy turystów mogą poprosić.

Kaplica w Lalikach

Kolejnym obiektem sakralnym w Lalikach jest kamienna kaplica Narodzenia NMP stojąca na granicy przysiółków Tarliczne i Pawliczne. Najprawdopodobniej postawił ją Szczepan Kuśnierz w 1826 roku (wg tradycji miejscowej kaplica powstała pod koniec XVII wieku). Jest ona murowana, osadzona na planie prostokąta, z tyłu zaokrąglona. Dach kryty gontem z dużym okapem od frontu i nowszą wieżyczką. W kapliczce tej podczas wędrówek po górach zatrzymał się papież Jan Paweł II, on też zezwolił na odprawianie w tym miejscu Mszy Świętej.Kościół Zesłania Ducha Świętego
Laliki 159, Zwardoń
tel. 33/ 864-61-94
laliki@bielsko.opoka.org.pl
http://laliki.wiara.org.pl

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: