Drewniany kościół w Lalikach

Drewniany kościół w Lalikach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Kościół Zesłania Ducha Świętego

Głównym kościołem parafialnym w Lalikach leżących niedaleko Koniakowa i Zwardonia, na granicy Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, jest murowana świątynia Zesłania Ducha Świętego na Kasperkach, którego budowę rozpoczął w 1985 roku ks. Kazimierz Buba. Ale turystów przyciąga tutaj inna świątynia - piękny drewniany kościółek góralski MB Nieustającej Pomocy na Pochodzitej.

Drewniany kościół w Lalikach powstał z dawnej dzwonnicy, w regionalnym stylu i jest obecnie jednym z najoryginalniejszych drewnianych obiektów w regionie, leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Rozbudowano go praktycznie jednej nocy, podczas mroźnej zimy, a wnętrze jest misternie, ręcznie rzeźbione przez miejscowych i lokalnych twórców. Drewniany kościółek jest zwykle zamknięty, poza nabożeństwami, ale w domu nr 9 stojącym za kościołem znajduje się klucz do świątyni, o który grupy turystów mogą poprosić.

Kaplica w Lalikach
Kaplica w Lalikach

Kaplica w Lalikach

Kolejnym obiektem sakralnym w Lalikach jest kamienna kaplica Narodzenia NMP stojąca na granicy przysiółków Tarliczne i Pawliczne. Najprawdopodobniej postawił ją Szczepan Kuśnierz w 1826 roku (wg tradycji miejscowej kaplica powstała pod koniec XVII wieku). Jest ona murowana, osadzona na planie prostokąta, z tyłu zaokrąglona. Dach kryty gontem z dużym okapem od frontu i nowszą wieżyczką. W kapliczce tej podczas wędrówek po górach zatrzymał się papież Jan Paweł II, on też zezwolił na odprawianie w tym miejscu Mszy Świętej.

Informacje praktyczne

Kościół MB Nieustającej Pomocy
Laliki 159, Zwardoń
tel. 33/ 864-61-94
http://laliki.wiara.org.pl

Noclegi w Zwardoniu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.5 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024