49°52'49" N
20°5'23" W
Małopolskie
2016-01-24 10:31:07
Dobczyce, kasia
Dobrzyce, kasia
Dobrzyce, kasia
Dobrzyce, kasia
Mury w Dobczycach, Anna Piernikarczyk
Skansen w Dobczycach, Anna Piernikarczyk
Skansen w Dobczycach, Anna Piernikarczyk
Dobczyce, Anna Piernikarczyk
Dobrzyce, kasia
Dobczyce, Anna Piernikarczyk
Dobrzyce, kasia
Kościół w Dobczycach, Anna Piernikarczyk
, Jerzy Jan
Jezioro Dobczyckie, Jerzy Jan
Makieta zamku w Dobczycach, Anna Piernikarczyk
Rzeka Raba w Dobczycach, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Dobczyc (16)

Dobczyce to malowniczo położona miejscowość w województwie małopolskim, około 30 km na południe od Krakowa, pomiędzy Pogórzem Wielickim i Beskidem Wyspowym, w przepięknej dolinie rzeki Raby, nad Jeziorem Dobczyckim.Historia Dobczyc

Dobczyce należą do najstarszych osad położonych nad Rabą, jej początków należy szukać w czasach pierwszych Piastów. Już we wczesnym średniowieczu była to dobrze zorganizowana i znacząca w okolicy osada, przebiegał tędy trakt prowadzący z Krakowa przez Wieliczkę na Grodzisko i dalej do Szczyrzyca oraz odgałęzienie tego szlaku w kierunku Myślenic - istotne ze względu na drogę węgierską.

Charakterystycznymi elementami pejzażu jest tutaj Jezioro Dobczyckie z potężną zaporą i spoglądający na miasto ze Wzgórza Starego Miasta średniowieczny zamek. Poniżej zamku powstał drewniany Skansen, który wraz z warownią stanowi Muzeum Regionalne PTTK.

Bogata historia, ciekawe zabytki, wspaniałe walory krajobrazowe, znakowane atrakcyjne szlaki turystyczne oraz liczne imprezy kulturalne sprawiają, że tereny te są świetnym miejscem wypoczynku oraz wygodną bazą wypadową w dalsze rejony Małopolski.Zabytki i atrakcje w Dobczycach

- Zamek w Dobczycach - XIII-wieczny zamek, a właściwie jego ruiny, stojące nad jeziorem Dobczyckim, udostępnione do zwiedzania (bilet łączony ze Skansenem). Kompleks turystyczny złożony z zamku i Skansenu znajduje się na wzniesieniu, górującym ponad miastem

- Skansen w Dobczycach - leży przy samym zamku i składa się z 6 zabytkowych budynków, zobaczyć tu można m.in wozownię, karczmę, kurnik czy alkierz.

- Kościół Św. Jana w Dobczycach - zabytkowa świątynia położona w pobliżu Skansenu i Zamku, na wzniesieniu, tam, gdzie istniało Stare Miasto, dawniej bowiem właśnie wokół zamku powstawały zabudowania miasta, dopiero, gdy teren ograniczył dalszy rozwój, w XVIII wieku, miasto zaczęło rozwijać się niżej, w dolinie Raby. Kościół zbudowany jest z murów zamkowych, a obok stanęła dzwonnica. Niedaleko też zachowały się resztki średniowiecznych fortyfikacji miejskich z bramą.

- Kościół MB Wspomożenia Wiernych w Dobczycach - nowy kościół, który powstał w latach 1947–1949, przy dobczyckim Rynku. Jest to trójnawowa, bazylikowa budowla z kamienia, z wieżą zwieńczoną strzelistym hełmem. W środku świątyni zobaczyć można cenne zabytki z XV wieku.

- Jezioro Dobczyckie - malowniczy zbiornik rozlewający się u stóp średniowiecznego zamku, obecnie jezioro wykorzystywane jest jako zbiornik pitny, dlatego nie pełni zbyt dużej roli rekreacyjnej i turystycznej, ale istnieją plany lepszego jego zagospodarowania pod tym kątem.

Oficjalna strona Dobczyc

Czy wiesz, że?

Za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka mieściła się na Zamku w Dobczycach  "akademia" dla jego synów: Zygmunta, Aleksandra, Władysława, Jana, Fryderyka i Kazimierza, który został później beatyfikowany. Pobierali oni nauki pod okiem księdza Jana Długosza. Po nieudanej wyprawie po koronę węgierską, król ponownie posłał syna Kazimierza do Dobczyc na kontemplacje, dlatego stał się on patronem Ziemi Dobczyckiej.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W 1393 roku na zamku w Dobczycach przebywali Władysław Jagiełło z Jadwigą. Pamiatką tego wydarzenia jest wmurowany w jedną ze ścian herb Jagiełły - podwójny krzyż.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2009-01-18 19:53:50
Ciekawe miejsce zamek i jezioro w jednym, kusząco musze tam się wybrać. Pozdrawiam
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: