Cmentarz żydowski w Łodzi

(4.4 głosów: 22)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kirkut w Łodzi to największy cmentarz żydowski w Polsce, spoczywa tu około 230 tys. Żydów. W momencie gdy powstawał, był największy w Europie, obecnie wielkością przewyższa go kirkut w Berlinie. Łódzki kirkut przy ul. Brackiej powstał w 1892 roku, najpierw służył jako miejsce pochówku ofiar epidemii cholery, miejsce spoczynku zaleźli tu również pomordowani w łódzkim getcie.

Kirkut w Łodzi robi niemałe wrażenie, otacza go ceglany mur, główna brama prowadzi od ul. Chryzantem, ale od lat jest nieczynna, obecnie wchodzi się przez boczną furtę przy ul. Brackiej. Za cmentarnym ogrodzeniem znajduje się Dom Przedpogrzebowy, brama wewnętrzna, a dalej rozpoczyna się niespotykana gdzie indziej gąszcz macew. Są zwykłe nagrobki, również współczesne, ale tych jest mało. Większość z nich pamięta XIX i początek XX wieku.

Kirkut w Łodzi to największy cmentarz żydowski w Polsce i drugi co do wielkości w Europie po kirkucie berlińskim. Zostało tu pochowanych około 230 tys. Żydów, a do dziś zachowało się około 180 tys. nagrobków.

Kirkut powstał w 1892 roku i jest nadal czynny. Otacza go wysoki ceglany mur, a wejście znajduje się przy ul. Zmiennej. Okazała brama od ul. Chryzantem od lat jest już zamknięta. Za cmentarnym ogrodzeniem stoi Dom Przedpogrzebowy z 1898 roku, wewnętrzna brama, a dalej już rozciąga się gęstwina macew, ustawianych rzędami i ciągnących się na ogromnym obszarze. W większości są to skromne macewy z napisami w języku hebrajskim, ale jest też kilka większych grobowców.

Najbardziej okazałe jest mauzoleum Izraela Poznańskiego z lat 1903-05, górujące ponad innymi nagrobkami. To on stworzył fabrykę, która stała się podwaliną dzisiejszego centrum Manufaktura i to jego przepiękny pałac stoi przy łódzkiej Manufakturze.

Kirkut w Łodzi
Kirkut w Łodzi

Obok wznoszą się też grobowce in­nych łódzkich przemysłowców - Jarocińskich, Hertzów czy Prussaków. Od kilku lat kirkut w Łodzi jest chroniony, porządkowany i remontowany. W ten sposób może ocaleć wspaniałe historyczne dziedzictwo i dowód wielokulturowości Łodzi.

Kirkut
ul. Bracka 40, Łódź (wejście od ul. Zmiennej)
tel. 42/ 656-70-19
www.jewishlodzcemetery.org
Godziny otwarcia: nd-pt z wyjątkiem świąt żydowskich IV-1 XI 9.00-17.00, 2 XI-III 9.00-15.00
Bilety: 6 zł, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny

obalona macewa
Kirkut w Łodzi


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–15:00
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–15:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: 09:00–15:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 09:00–15:00

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Mauzoleum Poznańskiego
Cmentarz zydowski w Łodzi
Mauzoleum Poznańskiego
Macewy
Łódź
Normalna
cmentarze kirkuty cmentarze żydowskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023