Chochołów. Atrakcje, które warto zwiedzić

Chochołów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Chochołów to piękna miejscowość podhalańska w województwie małopolskim, leżąca między Czarnym Dunajcem i Witowem, niedaleko Zakopanego, przy trasie nr 958.

Zmierzając w Tatry warto właśnie przez Chochołów zaplanować trasę, a to z dwóch powodów, ta droga jest mniej uczęszczana i można uniknąć korków na zakopiance, drugi powód natomiast to poznanie tego wspaniałego miasteczka, jakim jest Chochołów, w którym nadal niezwykle żywa jest tradycja i kultura góralska.

Chochołów
Chochołów


Historia Chochołowa

Początki Chochołowa sięgają połowy XVI wieku, kiedy to żył tutaj Bartłomiej Kluska zwany Chochołowskim - pierwszy sołtys wsi. Przywilej sołtyski otrzymał w 1592 roku od króla Zygmunta III.

W czasach austriackiej okupacji Chochołów był silnym ośrodkiem partyzanckim, to tutaj właśnie miało miejsce Powstanie Chochołowskie.

Chochołów
Chochołów

Zabytki w Chochołowie

- Kościół św. Jacka w Chochołowie - piękna neogotycka budowla z II połowy XIX wieku, stojąca w centralnej części wioski. Świątynia powstała w miejscu wcześniejszego kościółka drewnianego. Przed kościołem stoi kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie.

- Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie - muzeum mieści się w zabytkowej góralskiej chacie stojącej dokładnie naprzeciw kościoła, wśród zbiorów prezentowane są nie tylko te związane z powstaniem, ale również z historią, etnografią i kulturą materialną Podhala.

Chochołów
Chochołów
Chochołów


- Drewniane domy w Chochołowie - ustawione przy głównej drodze, po obu jej sronach, zwykle szczytami do niej drewniane domy stanowią o niesamowitym klimacie tego miejsca. Detale architektoniczne i jasna barwa przyciągają wzrok i podnoszą walory Chochołowa, który wydaje się być żywym skansenem. Na szczególną uwagę zasługuje tu "Chałupa z jednej jedli" (Chochołów 24) - dom ze ścianą frontową powstałą przed przeszło stu laty z jednego ogromnego pnia jodłowego, ściętego w okolicy Chochołowa.

- Imprezy folklorystyczne w Chochołowie - folklor w tej podhalańskiej wiosce jest nadal żywo kultywowany, dlatego latem odbywają się tutaj liczbe imprezy propagujące tradycję góralską. Jedną z nich są "Góralskie Nucicki" konkurs promujący góralską muzykę.

Chochołów
Chochołów

- Atrakcyjna okolica Chochołowa - chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Podhale to wspaniały region, już w najbliższym otoczeniu Chochołowa można wejść na turystyczne szlaki po okolicznych wzgórzach i szczytach, a to tylko namiastka, wszak o krok stąd do słynnych dolin - Chochołowskiej (noszącej nazwę właśnie do tej wioski) i Kościeliskiej, a dalej na Tatrzańskie szczyty.

Noclegi w Chochołowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Muzeum Powstania Chochołowskiego Chochołów
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 61)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024