Cerkiew w Olszanicy

Cerkiew w Olszanicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Greckokatolicka cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Olszanicy w Bieszczadach to obecnie rzymskokatolicki kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, stojący przy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej.

Murowana cerkiew w Olszanicy powstała w 1923 roku w miejscu poprzedniej drewnianej cerkwi z 1815 roku. Podczas masowych przesiedleń w połowie XX wieku, cerkiew została opuszczona, a obiekt przejęła parafia w Uhercach. W 1967 roku utworzono tu samodzielną parafią Matki Bożej Nieustającej Pomocy, działającą do dziś.

Cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Olszanicy


We wnętrzu dawnej cerkwi można podziwiać 3 ołtarze z XIX wieku, ruskie starodruki z XVII i XVIII stulecia i XIX-wieczne ikony oraz feretron. Obok cerkwi stoi murowana dzwonnica parawanowa.

Niedaleko można odwiedzić też cerkiew w Stefkowej i cerkiew w Zwierzyniu.

Cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Olszanicy

Cerkiew Zaśnięcia MB - kościół MB Nieustającej Pomocy
Olszanica

Noclegi w Bieszczadach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Olszanicy
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 7)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024