Cerkiew w Banicy

Cerkiew w Banicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Cerkiew Św. Kosmy i Damiana w Banicy niedaleko Krynicy Zdrój, to zabytkowa drewniana cerkiew greckokatolicka zbudowana pod koniec XVIII wieku, w miejscu trzech wcześniejszych cerkwi. Najstarsza pochodziła z XVI stulecia. Pod koniec XIX wieku cerkiew powiększono. Świątynia ma budowę trójdzielną, w centrum wydłużona nawa łączy się z babińcem, a od północy przylega wieża. Wewnątrz zobaczyć można ikonostas z roku 1787. Teren cerkwi otoczony jest niskim kamiennym murem z bramą, która jest zarazem dzwonnicą. W obrębie muru widoczna jest pozostałość po pochodzącej z 1696 roku chrzcielnicy. Cerkiew w Banicy leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Informacje praktyczne

Cerkiew Św. Kosmy i Damiana
Banica 35, Śnietnica
tel. 18/ 351-65-24Noclegi w Małopolsce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024