Pałac w Miliczu i poruszająca postać z nim związana!

Chcę Wam dzisiaj pokazać piękny, klasycystyczny pałac w Miliczu, położony w sercu Doliny Baryczy. Pałac wybudował pod koniec XVIII wieku ród Maltzanów, ale dużo ciekawsza historia wydarzyła się tutaj na początku XX wieku. Poznajcie ją! 

W pałacu w Miliczu urodziła się bowiem niezwykła osoba - Maria von Maltzan. Maria była ósmym, najmłodszym dzieckiem w arystokratycznej rodzinie, ale nie w głowie jej było takie życie.

Uważana za czarną owcę rodziny, od dziecka kochała zwierzęta i przyrodę, a broniąc swych przekonań była uparta i zawzięta. Zamiast wieść arystokratyczne życie, jak cała jej rodzina, wolała biegać nad Stawami Milickimi.

W dorosłym życiu została lekarzem weterynarii, ale co ważniejsze, zapalczywie walczyła też z wszelką niesprawiedliwością. I tak jeszcze przed II wojną światową ta niemiecka hrabina dołączyła do ruchu oporu przeciw nazistom. W czasie wojny w swym domu w Berlinie ukrywała Żydów i załatwiała im fałszywe dokumenty. W sumie uratowała około 60. Żydów, za co otrzymała potem medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz najwyższe berlińskie odznaczenie - Order Zasługi Miasta Berlin. Zmarła w Berlinie mając 88 lat!

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
01 luty 2021 08:14

[cytuj autor='tomtur']Bardzo pozytywna postać. Warto wiedzieć o takich Dobrych Ludziach.[/cytuj]

Tomku, i na mnie zrobiła duże wrażenie

tomtur
01 luty 2021 06:35

Bardzo pozytywna postać. Warto wiedzieć o takich Dobrych Ludziach.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024