Praga - miasto marzeń

Komentarze 11
2008-10-30
Będąc na studiach pewnego jesiennego popołudnia, z grupą przyjaciół wpadliśmy na pomysł odwiedzenia wspaniałej, czeskiej stolicy. Już po kilku dniach osławiona Złota Praga gościła nas w swych murach. Żadne wcześniejsze opowieści ani nawet zdjęcia nie mogą się równać z tym, czego tam doznałam...

Praga to najbardziej fascynujące i romantyczne miasto, jakie dotąd poznałam, oczarowała mnie do tego stopnia, że będąc tam, oszalałam na jej punkcie.

Te kilka dni tam spędzonych oczywiście nie wystarczyły na odkrycie wszystkich uroków Pragi - miasta stu wież, ale pozwoliły zobaczyć to, co najważniejsze i najpiękniejsze, a przede wszystkim poczuć ten niepowtarzalny klimat, który sprawił, że z niecierpliwością czekam na kolejne z nią spotkanie.

Pierwsze kroki skierowaliśmy na słynny most Karola, łączący brzegi Wełtawy. Jest to ulubiony obiekt fotografów, i ja nie oparłam się jego magii - gotyckie wieże, barokowe rzeźby, kataryniarze i kolorowy tłum przechodniów, a nade wszystko piękny widok na Królewskie Hradczany. Każdego dnia przechadzam się tym mostem spoglądając na fotkę wiszącą na ścianie mojego pokoju.

Majestatyczny zespół zamkowy na Hradczanach - XIV-wiecznej, królewskiej dzielnicy na zachodnim brzegu Wełtawy, od wieków bronił dostępu do Pragi i jej dominującej pozycji. Również i dzisiaj ten wielki kompleks architektoniczny budzący zachwyt i podziw gapiów stanowi ośrodek władzy, gdyż rezyduje tu prezydent. Prócz zamku Hradczany kryją potężną, gotycką katedrę Św. Wita i inne ciekawe budowle.

Na Hradczanach odnajdziemy też niezapomnianą Złotą Uliczkę. Tutaj znów poczułam ten niesamowity klimat Pragi. Spokój i urok tego zakątka działa jak magnes. Nawet tłum przechodniów (zbieranina turystów z całego świata) nie był w stanie zatrzeć tego niepowtarzalnego wrażenia, które pojawiło się podczas spaceru tą wąską uliczką, przy której przycupnęły kolorowe domki z malutkimi okienkami o przesłodkim wystroju. Na pewno tu wrócę !

Równie wspaniały jest praski Rynek z Ratuszem Staromiejskim, na którym widnieje popularny, XV-wieczny zegar astronomiczny. Tutaj również konieczna jest pamiątkowa fotka. Na Rynku stoi jedna z piękniejszych europejskich świątyń barokowych - kościół Św. Mikołaja. W głębi Rynku natomiast kryje się fascynujący, gotycki kościół Tyński (Panny Marii przed Tynem). To właśnie ta budowla najbardziej oczarowała mnie na centralnym placu Pragi.

O Pradze możnaby pisać naprawdę wiele, ale po co, skoro i tak nie odda to w pełni jej uroku, wystarczy kilka słów, zdjęć oraz zaproszenie do samodzielnego jej odwiedzenia i zachwytu...
Złota Uliczka w Pradze
Wełtawa
Rynek w Pradze
Najsłynniejszy zegar świata
Kościół Tyński
Praga
Kataryniarz
Most Karola
Most Karola
Praga - miasto stu wież
Praga
Praga - Złota Uliczka
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
17 styczeń 2014 12:42

tam jest MÓJ (prywatny )  MOST KAROLa

 

pozdrawiam Karol 

monika
29 listopad 2010 13:39
Byłam w Pradze. Miasto znane jest z tego ,że ma ok.100 złotych kopuł kościelnych , ale słynie też z Hradczan. Z tego wzgórza rozciąga się wspaniały widok na miasto.
Anna Siemomysła
05 wrzesień 2010 16:59
My byliśmy w Pradze w lutym 2008 roku. Było tak ciepło, że studenci wylegiwali się na skwerach...
Największe wrażenie zrobiła na nas Twierdza Wyszehradzka, a osławiona Złota Uliczka przyniosła głównie rozczarowanie. Od poszukiwań Justyny minęło już mnóstwo czasu, ale dla innych ewentualnych zainteresowanych polecam nocleg w hostelu "U Bubeničku" - niedrogo i w samym centrum miasta na ulicy Myslikovej (oddziela ona dzielnicę Praga 1 od Pragi 2). Minusem jest konieczność zostawienia auta gdzie indziej - my zrobiliśmy to na jednym ze strzeżonych parkingów w dzielnicy Praga 5 - rzut beretem od noclegu przez most.
Justyna
28 luty 2010 11:30
Witam, może macie sprawdzone noclegi w tym mieście (lub blisko poza)?
Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Agnieszka
07 listopad 2009 12:02
Byłam w Pradze w zeszłym roku na jarmarku bożonarodzeniowym, niestety była to wycieczka autobusowa tak że mało czasu było ale piękne miasto przed świętami chyba szczególnie🙂
Danusia
18 sierpień 2009 17:51
Byłam w Pradzie dwa tygodnie temu.Byłam tam po raz pierwszy i jestem zauroczona tym miastem. Stare Miasto jest wspaniałe,niezwykle klimatyczne,a widok z Hradczan...niezapomniany:-)
JÓZEF
07 czerwiec 2009 21:43
Praga to rzeczywiście jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Byłem tam dwa tygodnie temu. Długi spacer z Hradczan na Vaclavske namesti. Wspaniała architektura (spoglądałem wysoko w górę i tak powstały ciekawe zdjęcia), zaułki do których malo kto zagląda, i ta atmosfera ... U nas to chyba coś podobnego można poczuć w Krakowie ( pozdrawiam Krakusów!). A że do Pragi mam tyle drogi co do Krakowa (ok 250 km)to planuję jeszcze w tym sezonie kolejny wypad. 🙂
Zdjęcia do obejrzenia na stronie: http://sjot18.fmix.pl
nena
19 kwiecień 2009 19:27
racja Aniu, pisać nie ma co , trzeba zobaczyć na własne oczy i poczuć klimat Pragi 🙂
Midorihato
20 listopad 2008 07:33
Byłem już w tym mieście cztery razy. Ostatnio miesiąc temu i za każdym razem odkrywam nowe miejsca i to wcale nie tak daleko od centrum. Teraz był to Ogród Kinskych i budynek Hlavni Nadrażi. Tak, to bez wątpienia najpiękniejsza europejska stolica z tych które dotychczas widziałem. Tak na marginesie: obecnie Most Karola jest w remoncie ktory potrwa do 2011 roku :-(
Anna Piernikarczyk
13 listopad 2008 11:51
No klimat ma jak żadne inne, ale nie tylko, zabytki też są super !
Łukasz Piernikarczyk
12 listopad 2008 20:06
Praga to jedno z najładniejszych miast Europy, ale bardziej z powodu klimatu... Polecam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Praga

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Mediolan - miasto mody - zdjęcie

Mediolan - miasto mody

Poprzednia podróż

Zimowy Beskid Śląski - zdjęcie

Zimowy Beskid Śląski

Następna podróż

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie