Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Anna Piernikarczyk
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie to wspaniała atrakcja nie tylko dla mieszkańców ale również dla turystów.

Biblioteka istnieje od 1817 roku i przez lata mieściła się w obecnym Collegium Novum na UW na Krakowskim Przedmieściu, w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich oraz w innych pałacach.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Od 15 grudnia 1999 roku cała biblioteka ma siedzibę w jednym gmachu, na rogu ulic Dobrej i Lipowej, powstałym wg śmiałego projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. To właśnie ten budynek stanowi o wielkiej atrakcyjności tego miejsca.

Ogrody i taras widokowy

Na jego dachu bowiem znajduje się ogólnodostępny piękny ogród i taras widokowy, z którego roztacza się panorama Warszawy. Dobrze widać stąd pobliskie Centrum Nauki Kopernik, Wisłę, Most Świętokrzyski i Stadion Narodowy.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Fasada Biblioteki

Również sama fasada budynku jest ciekawa. Od strony ulicy Dobrej znajduje się tzw. fasada kulturalna (inne fasady budynku to fasady ekologiczne). "Mówi" ona o związkach z przeszłością, z różnorodnością cywilizacji i źródle polskiej kultury. Można tu odnaleźć m.in. fragment Etiudy b-moll Karola Szymanowskiego, wzór matematyczny, rozwinięcie dziesiętne liczby π, fragment struktury chemicznej łańcucha nukleotydowego kwasu nukleinowego, tekst sanskrycki, tekst hebrajski, tekst arabski, tekst grecki, tekst staroruski i oczywiście tekst staropolski, zawierający fragment Wykładu cnoty autorstwa Jana Kochanowskiego.

W środku Biblioteki, przy głównym wejściu znajduje się tzw. kolumnada filozofów z pomnikami wybitnych filozofów polskich XX wieku - Kazimierza Twardowskiego, Jana Łukasiewicza, Alfreda Tarskiego oraz Stanisława Leśniewskiego. To bardzo ciekawy element wystroju tego nowoczesnego obiektu.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Biblioteka Uniwersytecka to niezwykle interesujący punkt na turystycznej mapie stolicy, spacerując nad Wisła, warto tu zajrzeć choć na chwilę.

Biblioteka Uniwersytecka
ul. Dobra 56/66, Warszawa
tel. 22/ 552-51-81, 552-51-59
www.buw.uw.edu.pl

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–20:00
  • wtorek: 08:00–20:00
  • środa: 08:00–20:00
  • czwartek: 08:00–20:00
  • piątek: 08:00–20:00
  • sobota: 08:00–20:00
  • niedziela: 08:00–15:00

Noclegi w Warszawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
(4.5 głosów: 63)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie