Zamek w Podzamczu Piekoszowskim
Pałac Tarłów przypominający zamek stoi w Podzamczu Piekoszowskim niedaleko Kielc, jako piękna i malownicza ruina wyrastająca z płaskiej ziemi, wokół pól i łąk. Pałac został wzniesiony w latach 1649-55, na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wóczas majątek był własnością rodziny Tarłów herbu Topór. Pałac wystawił Jan Aleksander Tarło dla swej drugiej żony - księżniczki Anny Czartoryskiej. Wiele musiał sprzedać swych posiadłości, by sprostać oczekiwaniom żony, która do nowo wybudowanego pałacu, w środku lata, kazała wieść się saniami. Tak więc drogę wyspano solą, zaprzężono konie, i zawieziono księżniczkę do nowej posiadłości.
Pałac powstał, wydawać by się mogło, w mało dostępnym terenie na niewielkim wzniesieniu, otoczonym stawami i mokradłami. Zbudowany z kamieni i cegieł ma dwie kondygnacje. Pałac, choć dziś to jedynie ruina dawnej budowli, zdobią cztery potężne sześcioboczne baszty, górujące ponad całą budowlą. Od 1842 roku dobra piekoszowskie popadały stopniowo w ruinę, a około 1860 roku dodatkowo w pałacu wybuchł pożar. W późniejszym okresie odbudować pałac próbował jeden z kolejnych właścicieli - Aleksander Kozłowski, jednak nie udało mu się to. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku nacjonalizacji stał się on własnością państwa.
Zwiedzanie pałacu w Piekoszowie
Okazały pałac w Piekoszowie robi nadal wielkie wrażenie! Jest powszechnie dostępny, ale nie jest zabezpieczony, ulega stopniowej dewastacji i aż strach go zwiedzać, bo jest w opłakanym stanie. Niedaleko pałacu stoi tablica informacyjna opowiadająca o czasach jego świetności.
Informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Pałac Tarłów
ul. Zamkowa, Podzamcze Piekoszowskie, Piekoszów
Noclegi w Kielcach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Jaskinia Raj, odległość: 7.5 km
- Góra Miedzianka, odległość: 10.4 km
- Zamek w Chęcinach, odległość: 10.8 km
- Rezerwat Kadzielnia w Kielcach, odległość: 11.5 km
- Centrum Leonardo Da Vinci w Chęcinach, odległość: 12.3 km
- Skansen w Tokarni, odległość: 14.8 km
- Dąb Bartek, odległość: 15.4 km
- Drewniany kościół w Mnichowie, odległość: 23.3 km
- Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, odległość: 25.7 km
- Łysica w Górach Świętokrzyskich, odległość: 28.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!