Zamek w Legnicy

Zamek w Legnicy

(4.3 głosów: 28)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek piastowski w Legnicy to jedna z najważniejszych budowli w tym historycznym mieście. Koniecznie trzeba ja odwiedzić by poznać ponad 750-letni zabytek, który w swej historii był siedzibą i symbolem władzy - książąt piastowskich, starostów habsburskich, oraz urządów pruskich i niemieckich.

Historia zamku

Zamek w Legnicy to miejsce magiczne. Wzgórze zamkowe kryje bowiem zalążek obecnego miasta. Odnalezione tu ślady osadnictwa obronnego sięgają końca VIII wieku, a na przełomie X i XI wieku w miejscu spalonego grodu plemiennego stanął gród. Jego rozbudowa nastąpiła około 1190 roku, kiedy Henryk Brodaty został panem dzielnicy legnickiej. Powstało tu wówczas kilka romańskich budowli ceglanych - palatium, wieże obronne nazwane później imieniem Św. Piotra - patrona Legnicy i Św. Jadwigi oraz kaplica. Budowle te splecione murem obronnym tworzyły jedną z pierwszych w Polsce murowanych warowni.

Zamek w Legnicy
Zamek w Legnicy


Zamek dzisiaj

Obecny wygląd zamku to efekt rozbudowy w stylach kolejnych epok. Palatium stworzyło z oboma wieżami jednolitą bryłę warowni, a skrzydła zamkowe utworzyły wewnętrzny dziedziniec. W XIX wieku dodatkowo stanął tu budynek z renesansową fasadą. 

Niektóre fragmenty legnickiego zamku zachowały się do dzisiaj w oryginalnej formie, a wśród nich wspaniała brama zamkowa - najstarszy zabytek architektury renesansowej w Legnicy. Z dziedzińca można oglądać północną ścianę palatium liczącego ponad 60 m długości. Było ono w początkach XIII stulecia jedną z największych świeckich budowli ceglanych w Europie Środkowej.

Legnica Zamek
Legnica Zamek


W sąsiedztwie palatium do 1621 roku wznosiła się kaplica, której pozostałości można oglądać w specjalnie przygotowanym pawilonie ekspozycyjnym. Obie cylindryczne wieże miały pierwotnie około 20 m wysokości, a do ich wnętrza prowadziły wejścia wybite w górnych kondygnacjach. Wolnostojące wieże broniły zamku, a w razie jego zdobycia były miejscem ostatecznej obrony.

Zamek w Legnicy kryje dziś placówki oświatowe, a jego najciekawszy fragment - wysoka Wieża Św. Piotra, udostępniona jest dla turystów. Roztacza się z niej wspaniały widok na miasto i okolicę.

Legnica zamek
zamek w legnicy, Ela
zamek legnica, Ela


Zamek w Legnicy - Dolnośląskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy
Plac Zamkowy 1, Legnica
tel. 76/ 862-21-39
www.dsckziu.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–18:00
  • środa: 09:00–18:00
  • czwartek: 09:00–18:00
  • piątek: 09:00–18:00
  • sobota: 09:00–18:00
  • niedziela: Zamknięte

Zamek w Legnicy na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Legnicy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek w Legnicy, Ela
Legnica, Ela
Legnica, Ela
Zamek w Lubiążu, Ela
51°12'41N, 16°9'47E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021