Zamek w Legnicy

Zamek w Legnicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Zamek piastowski w Legnicy to jedna z najważniejszych budowli w tym historycznym mieście. Koniecznie trzeba ja odwiedzić by poznać ponad 750-letni zabytek, który w swej historii był siedzibą i symbolem władzy - książąt piastowskich, starostów habsburskich, oraz urządów pruskich i niemieckich.

Historia zamku

Zamek w Legnicy to miejsce magiczne. Wzgórze zamkowe kryje bowiem zalążek obecnego miasta. Odnalezione tu ślady osadnictwa obronnego sięgają końca VIII wieku, a na przełomie X i XI wieku w miejscu spalonego grodu plemiennego stanął gród. Jego rozbudowa nastąpiła około 1190 roku, kiedy Henryk Brodaty został panem dzielnicy legnickiej. Powstało tu wówczas kilka romańskich budowli ceglanych - palatium, wieże obronne nazwane później imieniem Św. Piotra - patrona Legnicy i Św. Jadwigi oraz kaplica. Budowle te splecione murem obronnym tworzyły jedną z pierwszych w Polsce murowanych warowni.

Zamek w Legnicy
Zamek w Legnicy

Zamek dzisiaj

Obecny wygląd zamku to efekt rozbudowy w stylach kolejnych epok. Palatium stworzyło z oboma wieżami jednolitą bryłę warowni, a skrzydła zamkowe utworzyły wewnętrzny dziedziniec. W XIX wieku dodatkowo stanął tu budynek z renesansową fasadą. 

Niektóre fragmenty legnickiego zamku zachowały się do dzisiaj w oryginalnej formie, a wśród nich wspaniała brama zamkowa - najstarszy zabytek architektury renesansowej w Legnicy. Z dziedzińca można oglądać północną ścianę palatium liczącego ponad 60 m długości. Było ono w początkach XIII stulecia jedną z największych świeckich budowli ceglanych w Europie Środkowej.

Legnica Zamek
Legnica Zamek

W sąsiedztwie palatium do 1621 roku wznosiła się kaplica, której pozostałości można oglądać w specjalnie przygotowanym pawilonie ekspozycyjnym. Obie cylindryczne wieże miały pierwotnie około 20 m wysokości, a do ich wnętrza prowadziły wejścia wybite w górnych kondygnacjach. Wolnostojące wieże broniły zamku, a w razie jego zdobycia były miejscem ostatecznej obrony.

Zamek w Legnicy kryje dziś placówki oświatowe, a jego najciekawszy fragment - wysoka Wieża Św. Piotra, udostępniona jest dla turystów. Roztacza się z niej wspaniały widok na miasto i okolicę.

Legnica zamek
Legnica zamek

Zamek w Legnicy - Dolnośląskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy
Plac Zamkowy 1, Legnica
tel. 76/ 862-21-39
www.dsckziu.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–18:00
  • środa: 09:00–18:00
  • czwartek: 09:00–18:00
  • piątek: 09:00–18:00
  • sobota: 09:00–18:00
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Legnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.3 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024