51°12'41" N, 16°9'47" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–18:00
  • środa: 09:00–18:00
  • czwartek: 09:00–18:00
  • piątek: 09:00–18:00
  • sobota: 09:00–18:00
  • niedziela: Zamknięte

Zamek piastowski w Legnicy to jedna z najważniejszych budowli w tym historycznym mieście. Koniecznie trzeba ja odwiedzić by poznać ponad 750-letni zabytek, który w swej historii był siedzibą i symbolem władzy - książąt piastowskich, starostów habsburskich, oraz urządów pruskich i niemieckich.Historia zamku

Zamek w Legnicy to miejsce magiczne. Wzgórze zamkowe kryje bowiem zalążek obecnego miasta. Odnalezione tu ślady osadnictwa obronnego sięgają końca VIII wieku, a na przełomie X i XI wieku w miejscu spalonego grodu plemiennego stanął gród. Jego rozbudowa nastąpiła około 1190 roku, kiedy Henryk Brodaty został panem dzielnicy legnickiej. Powstało tu wówczas kilka romańskich budowli ceglanych - palatium, wieże obronne nazwane później imieniem Św. Piotra - patrona Legnicy i Św. Jadwigi oraz kaplica. Budowle te splecione murem obronnym tworzyły jedną z pierwszych w Polsce murowanych warowni.

Zamek w Legnicy
Zamek w Legnicy

Zamek dzisiaj

Obecny wygląd zamku to efekt rozbudowy w stylach kolejnych epok. Palatium stworzyło z oboma wieżami jednolitą bryłę warowni, a skrzydła zamkowe utworzyły wewnętrzny dziedziniec. W XIX wieku dodatkowo stanął tu budynek z renesansową fasadą. 

Niektóre fragmenty legnickiego zamku zachowały się do dzisiaj w oryginalnej formie, a wśród nich wspaniała brama zamkowa - najstarszy zabytek architektury renesansowej w Legnicy. Z dziedzińca można oglądać północną ścianę palatium liczącego ponad 60 m długości. Było ono w początkach XIII stulecia jedną z największych świeckich budowli ceglanych w Europie Środkowej.

Legnica Zamek
Legnica zamek
zamek w legnicy


W sąsiedztwie palatium do 1621 roku wznosiła się kaplica, której pozostałości można oglądać w specjalnie przygotowanym pawilonie ekspozycyjnym. Obie cylindryczne wieże miały pierwotnie około 20 m wysokości, a do ich wnętrza prowadziły wejścia wybite w górnych kondygnacjach. Wolnostojące wieże broniły zamku, a w razie jego zdobycia były miejscem ostatecznej obrony.

Zamek w Legnicy kryje dziś placówki oświatowe, a jego najciekawszy fragment - wysoka Wieża Św. Piotra, udostępniona jest dla turystów. Roztacza się z niej wspaniały widok na miasto i okolicę.

zamek legnica
zamek legnica


Zamek w Legnicy - Dolnośląskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy
Plac Zamkowy 1, Legnica
tel. 76/ 862-21-39
www.dsckziu.pl

Zamek w Legnicy Legnica Legnica Zamek w Lubiążu

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021