Zamek w Legnicy

Zamek w Legnicy

(4.3 głosów: 28)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek piastowski w Legnicy to jedna z najważniejszych budowli w tym historycznym mieście. Koniecznie trzeba ja odwiedzić by poznać ponad 750-letni zabytek, który w swej historii był siedzibą i symbolem władzy - książąt piastowskich, starostów habsburskich, oraz urządów pruskich i niemieckich.Historia zamku

Zamek w Legnicy to miejsce magiczne. Wzgórze zamkowe kryje bowiem zalążek obecnego miasta. Odnalezione tu ślady osadnictwa obronnego sięgają końca VIII wieku, a na przełomie X i XI wieku w miejscu spalonego grodu plemiennego stanął gród. Jego rozbudowa nastąpiła około 1190 roku, kiedy Henryk Brodaty został panem dzielnicy legnickiej. Powstało tu wówczas kilka romańskich budowli ceglanych - palatium, wieże obronne nazwane później imieniem Św. Piotra - patrona Legnicy i Św. Jadwigi oraz kaplica. Budowle te splecione murem obronnym tworzyły jedną z pierwszych w Polsce murowanych warowni.

Legnica Zamek
Legnica Zamek

Zamek dzisiaj

Obecny wygląd zamku to efekt rozbudowy w stylach kolejnych epok. Palatium stworzyło z oboma wieżami jednolitą bryłę warowni, a skrzydła zamkowe utworzyły wewnętrzny dziedziniec. W XIX wieku dodatkowo stanął tu budynek z renesansową fasadą. Niektóre fragmenty legnickiego zamku zachowały się do dzisiaj w oryginalnej formie, a wśród nich wspaniała brama zamkowa - najstarszy zabytek architektury renesansowej w Legnicy. Z dziedzińca można oglądać północną ścianę palatium liczącego ponad 60 m długości. Było ono w początkach XIII stulecia jedną z największych świeckich budowli ceglanych w Europie Środkowej.

Legnica zamek
zamek w legnicy, Ela
zamek legnica, Ela

W sąsiedztwie palatium do 1621 roku wznosiła się kaplica, której pozostałości można oglądać w specjalnie przygotowanym pawilonie ekspozycyjnym. Obie cylindryczne wieże miały pierwotnie około 20 m wysokości, a do ich wnętrza prowadziły wejścia wybite w górnych kondygnacjach. Wolnostojące wieże broniły zamku, a w razie jego zdobycia były miejscem ostatecznej obrony.Zamek w Legnicy kryje dziś placówki oświatowe, a jego najciekawszy fragment - wysoka Wieża Św. Piotra, udostępniona jest dla turystów. Roztacza się z niej wspaniały widok na miasto i okolicę.

Zamek w Legnicy, Ela
Zamek w Legnicy, Ela

Zamek w Legnicy - Dolnośląskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy
Plac Zamkowy 1, Legnica
tel. 76/ 862-21-39
www.dsckziu.pl

Legnica, Ela
Legnica, Ela
Zamek w Lubiążu, Ela

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–18:00
  • środa: 09:00–18:00
  • czwartek: 09:00–18:00
  • piątek: 09:00–18:00
  • sobota: 09:00–18:00
  • niedziela: Zamknięte

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°12'41N, 16°9'47E
06 marzec 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację