Wiatrak w Ożarowie

Młyn w Ożarowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

W Ożarowie koło Wielunia, a dokładniej w Kocilewie stoi zabytkowy wiatrak typu koźlak. Powstał on staraniem rodziny Kowalskich w roku 1914, w miejscu wcześniejszego wiatraka z XIX wieku.

Historia wiatraka

Rodzina Kowalskich nie bez problemów prowadziła wiatrak w czasach niemieckich. Po roku 1945, już w Polsce Ludowej, wiatrak prowadził Henryk Kowalski, syn Romana, ale wiatrak będący przedsiębiorstwem prywatnym stał się solą w oku miejscowej władzy, która stale utrudniała mu życie. Ostatecznie w 1960 roku zakazała mu przemiału zboża na mąkę. Tak więc Henryk Kowalski był ostatnim młynarzem w Ożarowie, a zamknięty wiatrak służył już tylko jako magazyn. Nieużywany młyn popadał w ruinę, najpierw zdjęto skrzydła, potem załamała się konstrukcja dachu, a za tym poszły zniszczenia wewnątrz wiatraka.

Ożarów wiatrak
Ożarów wiatrak

Wiarak dzisiaj

Taki stan rzeczy trwał do 1996 roku, kiedy wiatrak był już zupełną ruiną. Wtedy z inicjatywy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie rozpoczęto ratować wiatrak, wygospodarowano środki na wykupienie terenu wokół wiatraka, a sam wiatrak został przekazany społecznie przez Witolda Kowalskiego w ręce Muzeum z zastrzeżeniem, że nie może być przeniesiony w inne miejsce, a po rekonstrukcji ma być udostępniony do zwiedzania i spełniać funkcje dydaktyczne.

Rekonstrukcja wiatraka została ukończona w 2006 roku, dziś jest udostępniony do zwiedzania w dni powszednie po rezerwacji telefonicznej. Witrak stoi około 1 km od dworu w Ożarowie, w którym mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich.

Ożarów koło Wielunia
Ożarów koło Wielunia

Wiatrak koźlak
Kocilew, Ożarów
tel. 43/ 841-17-24
http://mwdozarow.ovh.org

Noclegi w

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.1 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024