W Ożarowie koło Wielunia, a dokładniej w Kocilewie stoi zabytkowy wiatrak typu koźlak. Powstał on staraniem rodziny Kowalskich w roku 1914, w miejscu wcześniejszego wiatraka z XIX wieku.Historia wiatraka

Rodzina Kowalskich nie bez problemów prowadziła wiatrak w czasach niemieckich. Po roku 1945, już w Polsce Ludowej, wiatrak prowadził Henryk Kowalski, syn Romana, ale wiatrak będący przedsiębiorstwem prywatnym stał się solą w oku miejscowej władzy, która stale utrudniała mu życie. Ostatecznie w 1960 roku zakazała mu przemiału zboża na mąkę. Tak więc Henryk Kowalski był ostatnim młynarzem w Ożarowie, a zamknięty wiatrak służył już tylko jako magazyn. Nieużywany młyn popadał w ruinę, najpierw zdjęto skrzydła, potem załamała się konstrukcja dachu, a za tym poszły zniszczenia wewnątrz wiatraka.

Ożarów wiatrak
Ożarów wiatrak

Wiarak dzisiaj

Taki stan rzeczy trwał do 1996 roku, kiedy wiatrak był już zupełną ruiną. Wtedy z inicjatywy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie rozpoczęto ratować wiatrak, wygospodarowano środki na wykupienie terenu wokół wiatraka, a sam wiatrak został przekazany społecznie przez Witolda Kowalskiego w ręce Muzeum z zastrzeżeniem, że nie może być przeniesiony w inne miejsce, a po rekonstrukcji ma być udostępniony do zwiedzania i spełniać funkcje dydaktyczne.

Rekonstrukcja wiatraka została ukończona w 2006 roku, dziś jest udostępniony do zwiedzania w dni powszednie po rezerwacji telefonicznej. Witrak stoi około 1 km od dworu w Ożarowie, w którym mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich.

Ożarów koło Wielunia
Ożarów koło Wielunia


Wiatrak koźlak
Kocilew, Ożarów
tel. 43/ 841-17-24
http://mwdozarow.ovh.org

Ożarów woj. łódzkie noclegi

Ożarów woj. łódzkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021