Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Ożarów koło Wielunia

Wiatrak w Ożarowie

(4.1 głosów: 8)

W Ożarowie koło Wielunia, a dokładniej w Kocilewie stoi zabytkowy wiatrak typu koźlak. Powstał on staraniem rodziny Kowalskich w roku 1914, w miejscu wcześniejszego wiatraka z XIX wieku.Historia wiatraka

Rodzina Kowalskich nie bez problemów prowadziła wiatrak w czasach niemieckich. Po roku 1945, już w Polsce Ludowej, wiatrak prowadził Henryk Kowalski, syn Romana, ale wiatrak będący przedsiębiorstwem prywatnym stał się solą w oku miejscowej władzy, która stale utrudniała mu życie. Ostatecznie w 1960 roku zakazała mu przemiału zboża na mąkę. Tak więc Henryk Kowalski był ostatnim młynarzem w Ożarowie, a zamknięty wiatrak służył już tylko jako magazyn. Nieużywany młyn popadał w ruinę, najpierw zdjęto skrzydła, potem załamała się konstrukcja dachu, a za tym poszły zniszczenia wewnątrz wiatraka.

Ożarów wiatrak
Ożarów wiatrak

Wiarak dzisiaj

Taki stan rzeczy trwał do 1996 roku, kiedy wiatrak był już zupełną ruiną. Wtedy z inicjatywy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie rozpoczęto ratować wiatrak, wygospodarowano środki na wykupienie terenu wokół wiatraka, a sam wiatrak został przekazany społecznie przez Witolda Kowalskiego w ręce Muzeum z zastrzeżeniem, że nie może być przeniesiony w inne miejsce, a po rekonstrukcji ma być udostępniony do zwiedzania i spełniać funkcje dydaktyczne.Rekonstrukcja wiatraka została ukończona w 2006 roku, dziś jest udostępniony do zwiedzania w dni powszednie po rezerwacji telefonicznej. Witrak stoi około 1 km od dworu w Ożarowie, w którym mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich.

Wiatrak koźlak
Kocilew, Ożarów
tel. 43/ 841-17-24
http://mwdozarow.ovh.orgOżarów woj. łódzkie noclegi

Ożarów woj. łódzkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°8'28N, 18°31'35E
29 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację