Młyn w Ożarowie

Wiatrak w Ożarowie

(4.1 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Ożarowie koło Wielunia, a dokładniej w Kocilewie stoi zabytkowy wiatrak typu koźlak. Powstał on staraniem rodziny Kowalskich w roku 1914, w miejscu wcześniejszego wiatraka z XIX wieku.

Historia wiatraka

Rodzina Kowalskich nie bez problemów prowadziła wiatrak w czasach niemieckich. Po roku 1945, już w Polsce Ludowej, wiatrak prowadził Henryk Kowalski, syn Romana, ale wiatrak będący przedsiębiorstwem prywatnym stał się solą w oku miejscowej władzy, która stale utrudniała mu życie. Ostatecznie w 1960 roku zakazała mu przemiału zboża na mąkę. Tak więc Henryk Kowalski był ostatnim młynarzem w Ożarowie, a zamknięty wiatrak służył już tylko jako magazyn. Nieużywany młyn popadał w ruinę, najpierw zdjęto skrzydła, potem załamała się konstrukcja dachu, a za tym poszły zniszczenia wewnątrz wiatraka.

Ożarów wiatrak
Ożarów wiatrak


Wiarak dzisiaj

Taki stan rzeczy trwał do 1996 roku, kiedy wiatrak był już zupełną ruiną. Wtedy z inicjatywy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie rozpoczęto ratować wiatrak, wygospodarowano środki na wykupienie terenu wokół wiatraka, a sam wiatrak został przekazany społecznie przez Witolda Kowalskiego w ręce Muzeum z zastrzeżeniem, że nie może być przeniesiony w inne miejsce, a po rekonstrukcji ma być udostępniony do zwiedzania i spełniać funkcje dydaktyczne.

Rekonstrukcja wiatraka została ukończona w 2006 roku, dziś jest udostępniony do zwiedzania w dni powszednie po rezerwacji telefonicznej. Witrak stoi około 1 km od dworu w Ożarowie, w którym mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich.

Ożarów koło Wielunia
Ożarów koło Wielunia


Wiatrak koźlak
Kocilew, Ożarów
tel. 43/ 841-17-24
http://mwdozarow.ovh.org

Ożarów woj. łódzkie noclegi

Ożarów woj. łódzkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022