Wiatrak w Ożarowie

W Ożarowie koło Wielunia, a dokładniej w Kocilewie stoi zabytkowy wiatrak typu koźlak. Powstał on staraniem rodziny Kowalskich w roku 1914, w miejscu wcześniejszego wiatraka z XIX wieku.
Historia wiatraka
Rodzina Kowalskich nie bez problemów prowadziła wiatrak w czasach niemieckich. Po roku 1945, już w Polsce Ludowej, wiatrak prowadził Henryk Kowalski, syn Romana, ale wiatrak będący przedsiębiorstwem prywatnym stał się solą w oku miejscowej władzy, która stale utrudniała mu życie. Ostatecznie w 1960 roku zakazała mu przemiału zboża na mąkę. Tak więc Henryk Kowalski był ostatnim młynarzem w Ożarowie, a zamknięty wiatrak służył już tylko jako magazyn. Nieużywany młyn popadał w ruinę, najpierw zdjęto skrzydła, potem załamała się konstrukcja dachu, a za tym poszły zniszczenia wewnątrz wiatraka.

Wiarak dzisiaj
Taki stan rzeczy trwał do 1996 roku, kiedy wiatrak był już zupełną ruiną. Wtedy z inicjatywy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie rozpoczęto ratować wiatrak, wygospodarowano środki na wykupienie terenu wokół wiatraka, a sam wiatrak został przekazany społecznie przez Witolda Kowalskiego w ręce Muzeum z zastrzeżeniem, że nie może być przeniesiony w inne miejsce, a po rekonstrukcji ma być udostępniony do zwiedzania i spełniać funkcje dydaktyczne.
Rekonstrukcja wiatraka została ukończona w 2006 roku, dziś jest udostępniony do zwiedzania w dni powszednie po rezerwacji telefonicznej. Witrak stoi około 1 km od dworu w Ożarowie, w którym mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich.

Wiatrak koźlak
Kocilew, Ożarów
tel. 43/ 841-17-24
Noclegi w
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Szlak Jury Wieluńskiej, odległość: 8.9 km
- Zamek w Wieluniu, odległość: 9.3 km
- Brama Krakowska w Wieluniu, odległość: 9.4 km
- Załęczański Park Krajobrazowy, odległość: 14 km
- Mury miejskie w Byczynie, odległość: 21.8 km
- Baszta w Bolesławcu, odległość: 24.8 km
- Gród Byczyna, odległość: 26.2 km
- Plaża z samolotem w Starym Oleśnie, odległość: 27.4 km
- Drewniany kościół Św. Anny w Oleśnie, odległość: 28.2 km
- Brama Krakowska w Kluczborku, odległość: 28.5 km